• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Sinisa

120x20s@ISO1600
Ubi me beograd na jugu
150/750 EQ3

Luger


Boki Aristarh

Nastavak snimanja magline North America....
Prošli put smo uspeli da odradimo samo Ha a sada smo dodali i RGB kanale.
Može to još bolje (i treba) ali malo je u zadnje vreme radova (povadi nas malo Luger sa fotkama iz Berana) pa da još malo osvežimo rad foruma...  :)


Yagodinac

Ja ne znam kako li bi to izgledalo bolje...  :o
Čime beše, koja optika i kamera?

Boki Aristarh

Nisam pisao o opremi jer ima na našem sajtu, no da se ispravim...
Objektiv Canon 200 mm @f2.8 L verzija
Kamera CCD Moravian G4-9000 sa fiterima Astrodon 5 nm.
Montaža SW EQ6.
:) ;)

Luger

Quote from: Yagodinac on July 30, 2019, 09:01:59 pm
Ja ne znam kako li bi to izgledalo bolje...  :o
...


Isto mislim.

U Beranama imam uslova za Wide field, pa sam rijesio da probam. Posto imam i Full frame modifikovan dslr, modifikovao sam stari Helios 50/2 da moze da fokusira beskonacno sa ovim tijelom.

Objekat: NGC7000 u Labudu
Exp: 36x2min
Oprema: Helios 50/2, EOS 1000D full spectrum mod, Heq5 Pro belt mod.
Lokacija: Berane

Cygnus by Luger, on Flickr

Yagodinac

Ja imam 44M4 koji regularno ima fokus na beskonačno, a mislim i svi ostali Heliosi? Generalno to je i jedna od (retkih) prednosti Canon sistema, što sva M42 stakla treba da imaju fokus na beskonačno.

Luger

Beskonacni fokus radi na nemodifikovanom Canon dslr-u sa svim m42 objektivima koje sam imaop, ali kad se uklone oba filtera, fokus je za nekoliko mm out. Za ovaj Helios sam na netu nasao uputstvo kako da mu se skrati fokusna duzina, pa sam to uradio i sad je o.k.
Imam jako dobar i ostar Jupiter 135/4, moracu i njega da adaptiram.

gilecais

Lugeru molio bih sajt sa objasnjenjem adaptacije posto imam strug i ostalo pa da i ja odradim.Hvala na sajtu unapred.Pozdrav od Gileta.

Luger

Nesto je poput ovoga:
https://www.youtube.com/watch?v=ggDbEG2_0dg

Nisam siguran da je bas to ta modifikacija. Po nacinu rada, rekao bih da jeste, ali ne smijem da tvrdim. Ne sjecam se da li sam ubacio dva ili jedan prsten, davno sam radio. U svakom slucaju, Helios se lako rastavlja, pa probaj.
Imas gomilu videa za adaptaciju Heliosa za dobijanje nekakvog ludog bokeha, to nije za nas, da te ne zavara. :)

CyberianIce

Moj prvi pokusaj sa EOS-om. Samo jedan snimak, 18mm f/3.5 (kit), 25s ISO3200, obican JPEG (auto dark frame substraction u telu), bez pracenja i peripetija. Ko iole poznaje severno nebo uocice M31 sa lakocom. Ovo mi je dalo elana da se ponovo malo pozabavim sa RAW-ovima, DeepSkyStacker-om a barndoor mehanika je u izradi :) Sledeci put kacim 14mm f/2.8, iako bi moglo da se desi da zbog krop faktora bude skoro isti djavo.




Na ovoj slici je prikaz 20s LP-a na mestu odakle je fotkano:


Srdacan pozdrav, vidimo se uskoro
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa


Eno ga i M33 kao mrljica! Lepo :D
Kod mene 4000d sa kit 18mm farba zvezde u plavo,primetio sam da se to i kod tebe desava,vec sam se zabrinuo da nesto ne valja kod mene :)
150/750 EQ3

CyberianIce

Ovaj objektiv ima hromatske aberacije kao ahromat na manjem f broju. Veoma jadan kvalitet izrade, i same optike, finalne obrade, jedino je coating ok, zaista nemam sta lepo da kazem o kit objektivu. Jel se i tebi fokuser pomera u svim pravcima, recimo kao da se klima?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

Quote from: CyberianIce on August 12, 2019, 01:48:59 pm
Jel se i tebi fokuser pomera u svim pravcima, recimo kao da se klima?

Klima se. Kad uspem da fokusiram zvezdu,dovoljno je da pomerim kameru par puta,fokuser je toliko labav da ce ispasti iz fokusa. Jedva cekam da ga promenim i da kupim neki brzi
150/750 EQ3

Yagodinac

Realno, i 18-55 može da da fenomenalne sličice, samo je tu pitanje praćenja tj montaže...
Dobrodošao...  ;)

Btw možeš da opališ nekoliko (desetina) snimaka i da ubaciš u DSS, sigurno će biti još bolje - premda zimski Mlečni Put nikako nije fascinantan kao letnji. A može i taj barndoor da se sačeka... Oću da kažem da 18-55 može itekako da bude koristan. A ako si baš džedaj u smislu da si u fazonu da ga zameniš za nešto fiksno, ja bih ti preporučio palačinku 24 STM. Košta sto evra polovan, nov tek nešto malo više, a optički je čista bombona.