• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Boki Aristarh

Juče je bio neki "zaglup" na sajtu pa nisam nikako mogao da postavim fotku komete nego samo link...
Evo sada ide fotka...


Luger

Fantasticno je ispala. Rep zaista fali, ali sta je, tu je.

Yagodinac

Verovatno je jonski rep iza nje, a prašinski je slab... Cool fotka.

Yagodinac

Ovo je jedan od mojih epskih zayeba.
Očekivao sam da je kometa na izlazu iz Aurige (tj petougla), nisam dovoljno precizne mape imao i eto - komete nema pa nema u teleskopu. Iznerviram se i stavim pedeseticu, tu bi i ćorav čovek pogodio kometu. Dođem kući i ustanovim da je kometa prošla na pola vidnog polja teleskopa od M38 i NGC1907.

Eto, mogao sam da imam bruka dobru fotku.

;D

Comet Iwamoto 'n' M38 by Millan Milloradovic, on Flickr

VaskoGM

Dobro je ispala i ova pedeseticom.
Juri je ponovo ako bude prilike.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Prelijepo je ispalo sve.
Nego, rece li ti to da si koristio teleskop? Otkud to?  :)

Sinisa

Da zapocnem sezonu perseida sa malim korakom  :)
4sec@ISO3200
150/750 EQ3

Yagodinac

Ova kometa je lepo pozicionirana na severnom nebu ovih dana, šteta samo što nisam duže eksponirao - ali tako je to kad alav čovek hoće za jedno veče da snimi što više objekata.
150/750; 31x30sec:

Mirach And Comet C/2018 N2 ASASSN by Millan Milloradovic, on Flickr

Sinisa

Baš mi je drago da je neko ulovio ovu kometu,već par večeri pokušavam vizuelno da je nađem. Predobro!!!
150/750 EQ3

Predrag

Lepa fotka komete.

Siniša, ne znam koliko je moguće vizuelno da se nađe sa 150 mm jer podaci na sajtu the Sky live kažu da je preko 13. magnitude.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Quote from: Predrag on October 27, 2019, 03:32:49 pmLepa fotka komete.

Siniša, ne znam koliko je moguće vizuelno da se nađe sa 150 mm jer podaci na sajtu the Sky live kažu da je preko 13. magnitude.
Onda me je stelarijum lagao :)
Nije ni čudo što je nisam našao
150/750 EQ3

Predrag

Koliko je pokazivao Stellarium?

Kod tog programa sam primetio više puta velika odstupanja u magnitudama nekih objekata.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Quote from: Predrag on October 27, 2019, 04:01:43 pmKoliko je pokazivao Stellarium?

Kod tog programa sam primetio više puta velika odstupanja u magnitudama nekih objekata.
Pokazivao mi je 9 i neka decimala,ne secam se tacno. Doduse,izbacio sam element i importovao opet sada,i pokazuje 12,9.
Izgleda da mu je samo trebao update,ili neki bug :)
150/750 EQ3

Predrag

Poštedeo sam te muka.  :)

Obično kada jurim neku kometu zbog muka koje znaju da zadaju ta bledunjava tela proverim više izvora.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: Sinisa on October 27, 2019, 03:44:27 pmOnda me je stelarijum lagao :)
Nije ni čudo što je nisam našao

Moguće je da si mislio na C/2017 T2 (PANSTARRS), ona je u tom nekom takoreći pravcu (Auriga) i prilično je velika, vidi se i u dvogledu. Ja je sinoć video kroz tražilac Eosa sa pedeseticom, naravno i snimio sam to, magnitude je kako kažu 8.4 i biće još sjajnija.
Btw, NGC404 na slici je 12mag tako da je kometa na slici sasvim sigurno ispod 13mag.