• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bratislav

Quote from: vlaiv on November 24, 2019, 11:34:53 am- Reci da je seeing 2-3" je vrlo arbitrarno. Seeing je zapravo bolji za vecinu lokacija kod nas. Koga interesuje neka prati prognozu na

https://www.meteoblue.com/en/weather/outdoorsports/seeing/novi-sad_serbia_3194360

Link je za Novi Sad ali se naravno moze odabrati druga lokacija.

Za narednih par dana na primer, seeing je u okviru 1.2 - 1.5" FWHM.



Hm. Moram da priznam da mi je prva reakcija na ovaj post bila "moram da pogledam cene nekretnina u Novom Sadu pod hitno".

Salu na stranu, ja zaista nemam iskustva sa seeingom u Novom Sadu niti bilo gde u okolini, ali Meteoblue nudi opciju da se bira lokacija. Pa da vidimo na primer Melburn, gde sam proveo preko 30 godina, i isto toliko gledao u nebo i fotografisao. Moji najbolje ekspozicije ikad su oko 1.5" FWHM (to je sa koriscenjem SBIG AO, sa 100ms gajding ekspozicijom, to jest 10 puta u sekundi korekcije - i to ne teleskopa ili montaze vec laganog parceta stakla u AO).
Opet Hm. U stvari malo veci Hmmmmm ....
Za utorak npr meteoblue nam predvidja u Melburnu 0.52 uglovne sekunde !!!! To ne da nisam nikad video u Melburnu, nisam video nigde da je iko zabelezio, a da moze da dise (sto ce reci osim boranije kao HST ili ostalih teleskopa u orbiti). Kad ono malo dalje, u polju Jet Stream nesto crveno ... cekaj bre, jetstream od 42m/s i pola sekunde seeing??? Nesto tu debelo ne stima! 

Ajd da kazemo na kraju da moja oprema i nije bas "high-end" sto bi neki rekli (neki 30cm Njutn sa primarom od 0.98 merenog Strehl-a, na Losmandy Titan i sa STL11000 + AO-L) pa da su moji rezultati eto, sub-par. Ali imam puno drugara koji JESU high end po svakom kriterijumu (nekakvi RCOS-i, Officina Stellare, Astro Physics itd. na montazama kao Paramount ME, Mesu ili AP 1200/1600 i jos boljim/novijim kamerama sa AO tipa SBIG STXL16803/16200 + AO-X). I njihove najbolje ekspozicije se krecu tu, do 1.5" FWHM at best, plus-minus. Sta sad?

Moj zakljucak:

pod jedan, ne selim se za Novi Sad ;-)

pod dva, da ne parafraziram onu pricu o Muji i natpisu na tarabama, Meteoblue procene za seeing su ono sto bi po srpski rekli, "wildly optimistic". Voleo bih da nisam u pravu i da vi zaista uzivate seeing od 1.2 arcsec FWHM cesto. Ali zar ne pomislite da bi onda bar neko trebalo i da prikaze neku slicicu sa merenim FWHM tih vrednosti?

vlaiv

Quote from: bratislav on November 25, 2019, 09:27:58 am...

pod dva, da ne parafraziram onu pricu o Muji i natpisu na tarabama, Meteoblue procene za seeing su ono sto bi po srpski rekli, "wildly optimistic". Voleo bih da nisam u pravu i da vi zaista uzivate seeing od 1.2 arcsec FWHM cesto. Ali zar ne pomislite da bi onda bar neko trebalo i da prikaze neku slicicu sa merenim FWHM tih vrednosti?

Za utorak u melburnu u momentu kada je prognoza 0.52"-0.53" takodje je i 98-99% oblacnost i relativna vlaznost do 96% tako da nisam siguran da se moze iskoristiti :D

Cim se malo razvedri, vrednosti skacu na 1.8-2".

Primetio sam da im prognoza daje dosta niske vrednosti kada je oblacno. Ne znam da li je iole tacna u tim uslovima - ne verujem da mozemo proveriti, ali donekle ima smisla.

Prognoza naravno ne daje efekte lokalnog seeinga, sto znaci sve turbulencije usled lokalnih izvora toplote i povetarca (topao asfalt, zagrejane kuce i slicno) nisu uracunate.

Cinjenica da su ljudi dobijali 1.5" FWHM u dugoj ekspoziciji govori da je seeing dobar. Neka uzmemo teleskop od 300mm i vrlo dobar mount koji gajduje na 0.2" RMS, za 1.5" FWHM zvezde je potrebno da bude seeing oko 1.2".

Ono sto je bitno primetiti jeste da u istim datim uslovima, neko sa teleskopom od 80mm nece imati 1.5" FWHM zvezde nego - ~3.1", dok ce neko sa 150mm imati ~2". FWHM zvezde na slici ne zavisi samo od seeinga.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

bratislav

> Cinjenica da su ljudi dobijali 1.5" FWHM u dugoj ekspoziciji govori da je seeing dobar. Neka uzmemo teleskop od 300mm i vrlo dobar mount koji gajduje na 0.2" RMS, za 1.5" FWHM zvezde je potrebno da bude seeing oko 1.2".

Cinjenica je da su ljudi dobijali 1.5" na par snimaka u periodu od 10+ GODINA. A Meteoblue prognozira maltene konstantno te vrednosti. Moj najbolji gajding sa AO se krece oko 0.1" RMS sa 10Hz korekcijama u retkim slucajevima kad je seeing stvarno dobar (jednom ili nijednom godisnje).

Ja se licno ne bih mnogo obazirao na vrednosti seeinga iz Meteoblue. Dva vodeca sajta za astroprognozu u Australiji (SkippySky i CloudFreeNights) s razlogom ne daju prognozu seeinga u lucnim sekundama, vec samo okvirno neka opisna skala od 0 do 10.  Isto tako i US site ClearSkyChart (Atilla Danko/Allan Rahill).

Long term seeing od 1.5" se desi otprilike jednom godisnje, ako i to. Na nekim lokacijama nikad (pitaj ljude iz Mid US). Na 90%+ astrofotoa (pogledaj bilo gde na webu - sem mesta kao Atacama i slicno) FWHM se krece upravo kao i sto je receno 2-3".

Yagodinac

Da ne bude da branim sajt koji često koristim samo zato što ga često koristim ali moguće je da Meteoblue upravo daje vrednosti seeinga koje:
1) isključuju prvih sto metara atmosfere, dakle tamo gde su dimnjaci, grejanje, turbulencija prizemnog vetra od zgrada i struktura, i
2) koje su više ili manje dobijene računskim putem iz ko zna kojih modela i pitanje je koliko su tačne i kolika je rezolucija tih modela.
Drugim rečima kad bi oko Melburna postojalo brdo od 400-500mnv, ili neki televizijski toranj te visine, verovatno bi odatle seeing mogao da bude taj koji je naveden. Novi Sad pri (umerenom) severnom vetru ima laminaran protok vazduha i u tom slučaju ima zasigurno mnogo bolju atmosferu nego centralna Srbija. Takođe, kad je oblačno (niski oblaci) jeste moguće da seeing bude 0.5" ali ako si na 2-3000mnv, tj iznad oblaka (jesenja ili zimska inverzija). Ovo sam više puta doživeo pentrajući se na Rtanj, desi se, mada retko, da na vrhu nema nikakvog vetra a dole oblaci. Tad se recimo vide i Karpati i ostale balkanske planine itd itd. Dobro, to je sad transparencija i nema veze sa rezolucijom, ali čisto navodim situaciju da može i na 1500m da bude tiho, bez vetra. Ovo za jetstream i pola sekunde seeing nikad nisam video, to je nonsens sam po sebi. Mora da je neka greška bila kod njih na sajtu u tom momentu.

Sinisa

Znam da je izuzetno taman objekat za nemodifikovne,ali prosto nisam mogao da odolim.
180x20s @ 1600ISO Prvo vece
115x20s @ 1600ISO Drugo vece (Dupli spajkovi na Alnitaku,malo drugacije bio rotiran aparat,ups  ::) )
To mu dodje negde oko 1h30min ukupno  ;D
Sto se tice vizuelne observacije,sa UHC filterom Flame se jako lepo vidi,i na trenutke sam uspeo da detektujem IC434. Zadovoljan sam i sa tim rezultatom,sa obzirom na malu aperturu.
150/750 EQ3

Luger

Super za nemodifikovani aparat!

Sinisa

Hvala,Luger  ;D

Ko,sta,opet ja jurim tamne objekte  ::)
Samo 45min uspeo uhvatiti veceras,videcemo kako ce biti sa jos kojom veceri.
120x20" @ 1600ISO L
30x20" @ 1600ISO D
150/750 EQ3

Luger

Jako lijep rezultat za 40min. Probaj da dodas jos exp. kad stignes. Wizard je bas taman objekat i trazi dosta ekspozicije. Svidja mi se obrada.
I napisi koji u zaglavlju koji je objekat u pitanju. :)

Bravo!

Yagodinac

Jedno malo teže jato (barem za moj setup i LP nebo): Palomar 2.
Najsjajnija članica je oko 19mag, tako da je ovo generalno uspeh. I da, promašio sam fokus i odoh da klečim na kukuruzu.

Palomar 2 by Millan Milloradovic, on Flickr

Predrag

Da, naravno da je uspeh...ali i nije znajući te tvoje uspešne pokušaje slikanja objekata na granici fotografske magnitude  8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Velika je razlika između Končareva i Crnog Vrha, tu se izgubi praktično jedna ili dve magnitude. U zenitu sa planine obično je granica oko 18mag, napipam ponekad do 19mag ali to samo poneku zvezdu, ne svaku. Verovatno zavisi od boje iste i od položaja u kadru (sve sem centra vinjetira, pa se i tu obara granična magnituda).
Ali to nije nikakav dobar rezultat. Ljudi sa 10" RC i malo boljim CCD kamerama idu do 21mag, pa i niže. Toliko je nekad iznosila granica sa Palomara.

Predrag

Quote from: Yagodinac on January 28, 2020, 04:46:37 pmLjudi sa 10" RC i malo boljim CCD kamerama idu do 21mag, pa i niže. Toliko je nekad iznosila granica sa Palomara.

Slažem se, ali ti imaš teleskop od 6".
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sky-Watcher


Yagodinac

Lepo... Koliko ekspozicija, kako, oprosti nama senilnima ali zaboravismo i koji teleskop...  ::)
Jedna sugestija: probaj da maskiraš prilikom obrade srednje zvezde pošto po najmanjim zvezdama se vidi da nije promašen fokus. Kod CCD kamere je lakše, kod natezanja sa DSLR-om ume da bude malo nezgodno ali se isplati. Ako sve bude kako treba one neće narasti prilikom obrade; trik je da se mnogo ne čupa ali probaj.

Nisam sve ovo odgledao ali ima i više nego što je potrebno za rad sa maskama:

http://www.imagingdeepsky.com/Tutorials/Masks/Masks.htm

Sky-Watcher

Kosmaj (Bortle 4); L=30x180 @ Gain 200 (previše), -10C; D=51, F=51, B=151; SW MN 190, Dual NB; ASIair, Piksi, PS.