• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo posmatranje SW Dob 200/1200

Started by ubootwaffe, December 17, 2019, 07:39:55 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ubootwaffe

Da budem iskren, prvo "posmatranje" od 15 ak minuta desilo se istog dana kada je i stigao teleskop, ali u onoj euforiji, bez "upucanog" findera nisam znao gde ću i šta ću pre i dok sam se tako vrteo, zapravo, tonuo sa stolicom u dvorištu, navukli su se oblaci, pa pored Orinove magline, nisam nešto video...

Onda klasika od 10ak dana oblačnog vremena....

Konačno, pre dva dana, u nedelju,skoro bez oblaka, mesečina, ali daj šta daš...
Obzirom da imam "klot" verziju, posmatranje sam vršio sa SP 25mm i 10mm koje sam
dobio uz teleskop.

Optimisnično sam se namontirao na terasu koja pokriva sever i istok.


Svetlost Beograda, mesečina, ulične sijalice i komšijin reflektor su odradile svoje...
Ne smem ni da zamislim kako je ljudima koji posmatraju iz grada...




Malo sam se posvetio Mesecu jer me je Predrag zaintrigirao svojim postom i zaista može se svašta videti, ali zbog jačine mesečeve svetlosti, a nemam filtere, nije baš moguće gledati na duže staze... Bar meni, sada kao početniku...



Oteglio sam Dobsona u zadnji deo dvorišta. Tu je relativno mračno. Svetle dve ulične sijalice na nekih 50ak metara.

Napravio sam skromni plan da se posvetim sazvežđu Andromeda i objektima u njoj.
Pre toga sam konačno podesio finder i moram priznati da se zaista svašta može videti kroz njega, ali je i dalje potrebna ozbiljna gimnastika...

Elem, uzeo sam da mi polazna tačka bude zvezda Mirah pa ću prostim skakutanjem po zvezdama severno doći do 3 galaksije...

E sad, danak neiskustvu...

Najpre bih locirao zvezde starim prijateljem dvogledom Columbus 10x50...
Onda na tražioc i evo je... Ono što nisam uzeo u obzir je to da sam dvogled koristio uspravljen, a tražilac je nešto niže i ja sam se zaključao za zvezdu Almak...

Naredniih 15-20 minuta sam proveo u bezuspešnim pokušajima da lociram galaksije koje čak i okom nadzirem, a da ne govorim o dvogledu.

Toliko sam se iznervirao i unervozio, da sam se preznojio... Što i nije baš pametno na 5 stepeni napolju...

U svojoj potrazi, došao sam do Kasiopeje i rasejanog jata M103...

Kada sam konačno utvrdio gde je greška, veoma lako sam došao do "galaksije" M31...

E sad, da li je to zbog mesečine, svetlosnog zagađenja, ja sam video sam jednu, nepravilnu mrlju... I sa okularom od 10mm opet mrlja... Nema onih spiralnih kraka...
Po svemu sudeći, video sam samo središte galaksije?!
 
Nedaleko od nje ugledao sam drugu, manju, prilično pravilnu kružnu magličastu, vrv galaksiju M32...

E onda sam ih posmatrao 20ak min, da sam totalno zaboravio da potražim i M110 koja je u blizini...

Neka se hladnoća već bila uvukla, pa sam za to svoje prvo "ozbiljnije" posmatranje stavio tačku...

Molim samo kolege ako mogu da mi kažu nešto "na srpskom" koliko je lokacija gde živim loša za posmatranje?


Bortle class 4 ne bi trebalo da je toliko loš?

Znam da mnogima ovo nije ni približno zanimljivo kao meni početniku, ali moram priznati da mi je ovo samo povećalo znatiželju i ljubav prema ovom hobiju...

PS
Sreća pa je sinčić bio na nekom rođendanu pa zaspao u 20h, inače bi se propisno smrzao, smorio, a možda i razočarao zbog Andromede...
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

Sinisa

Poprilicno jeste zanimljivo,jer ume nedostajati taj osecaj kada cinimo prve korake teleskopom,davati ogledalu prve fotone dalekih objekata  :)
Po tom sajtu,i ja zivim u Bortle 4 (Zelena zona),ali sa 150mm uspevam da uhvatim mnogo stosta,ali naravno,apsolutno kada nije mesecina. Mesec ume da ispere citavo nebo,a uz nebo i detalje na tamnijim objektima.
Sa te lokacije i sa tom aperturom,kada nije mesecina,bi trebao primetiti prvu traku prasine u andromedi bez greske,kao i ceo oblik Andromede oko jezgra.
Kada je mesecina,otvorena jata,planete,i sam mesec su jedino vredne za gledati  :)
Taj teleskop ce doci do svojih mogucnosti kad se mesec skloni,i kada napravis ekskurziju sa sincicem na neku tamniju lokaciju. Tada vilice otpadaju  ;D
150/750 EQ3

Yagodinac

Quote from: ubootwaffe on December 17, 2019, 07:39:55 pmMalo sam se posvetio Mesecu jer me je Predrag zaintrigirao svojim postom i zaista može se svašta videti, ali zbog jačine mesečeve svetlosti, a nemam filtere, nije baš moguće gledati na duže staze... Bar meni, sada kao početniku...

...

E sad, da li je to zbog mesečine, svetlosnog zagađenja, ja sam video sam jednu, nepravilnu mrlju... I sa okularom od 10mm opet mrlja... Nema onih spiralnih kraka...
Po svemu sudeći, video sam samo središte galaksije?!


Prvo čestitke za podvig i smrzavanje. Za Mesec mogu samo da ti preporučim da staviš poklopac na teleskop i otvoriš onaj mali poklopac na poklopcu (valjda si to dobio, mislim da to imaju svi SW) i onda gledaš kroz 4cm aperture  ;D
Tu bi onda trebalo da Mesec prilično manje blešti ali će i efekti turbulencije i neohlađenog teleskopa biti manje izraženi. S druge strane na najvećim uvećanjima će biti primetna razlika u padu kontrasta ili prečniku najmanjih uočljivih kratera, ali to su sasvim neke leve i nebitne finese, primetne sam ako se baš udubiš - poenta je da dobiješ malo tamniji Mesec.

Za ovo drugo tj Andromedu iskreno da ti kažem da ni ja nikad nisam video neke detalje tipa spirala i prašina u njoj (a nije ni da sam tražio, ja ne spadam u nekog baš posmatrača, uglavnom fotografišem). Te detalje je verovatno moguće nazreti u nekoj planini i odsustvu mesečine, nikako u gradu, tako da si ti zapravo dobio očekivan rezultat. Zapravo skoro sve galaksije kroz teleskop imaju više ili manje sličan sjaj koji je uporediv sjaju Mlečnog Puta. Dakle, uradi prost test: ako ne vidiš sa svoje terase bledu traku Mlečnog Puta otprilike su jednake šanse da nećeš videti ni krake M31 niti bilo koje druge galaksije. Pre sto godina su čak merili sjaj galaksija koji je veoma sličan u suštini, tj najčešće je statistički ujednačen i kreće se u nekom predvidivom opsegu itd itd, pa su izmislili neki eksponencijalni zakon oko sjaja spiralnih grana itd... Okreni/obrni, galaksije se loše vide iz grada i to je to  :'(

Za ovo treće (Bortle) nesum školuvala. Ja koristim ovu mapu, mada je sve to isto u suštini, odeš na najtamnije mesto koje možeš i to je to:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=11&lat=5489502&lon=2392868&layers=B0TFFFFFFFFFFFFF

vlaiv

Mesecina pravi veliki problem, recimo pun mesec osvetljava nebo kao SQM 18 - to je vec bela zona - centar velikih gradova - tj nista se ne vidi :D

Takodje moras voditi racuna o transparenciji kao i visokim oblacima (ako je bilo kao na slici).

Sto se tice izgleda - da to je samo veliki blob u sredini okulara. Andromeda je stvarno velika i sa 25mm okularom - uglavnom ces videti tu centralnu maglinu u vecini okulara - evo kako izgleda:

You cannot see attachments on this board.

Ja sam strukturu samo jednom uspeo da vidim iz Novog Sada - uslovi su bili idealni, visoka transparencija, andormeda u zenitu i kasna noc (dosta ljudi pogasilo svetla).

Inace sa SQM 20.5 bi trebalo dosta toga da vidis sa lakocom ali prvo moras da se istreniras za gledanje - moras par puta spaziti stvari da bi znao sta zapravo trazis, odnosno koji nivo kontrasta i osvetljenja treba da ocekujes dok posmatras detalje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Kako se kaže, svaki početak je težak.
Tim teleskopom nikako bez filtera. I to ND 0.9.

Sad ti je jasnije o problemima sa tim tražiocem koje sam pominjao. Kad nakačiš reddot svanuće ti. A do tada...uvežbavanje.

Što se tiče tamnih lokacija sve ih je manje. Za ovakav teleskop se podrazumeva vožnja par km od naseljenih mesta kada nema mesečine.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan