• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pokrvario sam objektiv za Nikon D5100

Started by Predrag, January 03, 2020, 07:40:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Eto, kad neće neće. Prvi put sam danas sa Nikona skinio objektiv za Lugerov adapter i kada sam ga vraćao nisam primetio ništa čudno. Međutim, kad sam pogledao na displej pisalo je LANS NOT ATTACHED.

Pogledao sam kontakte i izgleda da sam oštetio nešto, a mislim da je to ovo na slici.



Na srdini slike se vide ogrebotine (oštećenja) na objektivu i ova dva najbliža pipka su uvučenija od ostala pet. Pretpostavljam da samo servis pomaže, ali se nadam da možda neko od vas ima ideju.

I dalje na manuelno bez objektiva radi, ali ne vidi objektiv.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Mada nešto mi se čini da ni servis neće da pomogne ili se neće isplatiti za ovaj plastikanac.

Iskreno se nadam da aparat nije oštećen. Probaću da nađem nekog sa nikonom pa da probam drugi objektiv.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Luger

Au... ako si na silu zavrtao adapter, a lici mi na to po ogrebotinama, onda je moguce da si upropastio bajonet na objektivu.  :o
U principu, radi se zamjena bajoneta, ali, ako adapter nije odgovarajuci, ponovice se i na drugom.

Predrag

January 03, 2020, 11:08:59 pm #3 Last Edit: January 03, 2020, 11:26:07 pm by Predrag
Nije do adaptera. Izgleda da nisam primetio da sam loše vratio objektiv i zavrteo. Tada se oštetilo ovo. Kada sad vratim objektiv lepo klikne i vrati se, ali izgleda da sam ove kontakte na objektivu oštetio i aparat ne prepoznaje objektiv.

Ponovo sam vraćao posle adapter i slikao  i sve je radilo bez objektiva na teleskopu.

Samo sam msillio da neko sličajno nema neku ideju kako da osposobim kontakte...ako je ikako moguće.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Au, baš nezgodno... Bajonet je rezervni deo i to može da se kupi relativno povoljno i namontira u sopstvenoj režiji ali za kontakte ne znam. Probaj sa servisima, ja sam u par navrata imao dobra iskustva sa zamenama zavesica u DS servisu. Naravno, rade i Nikon.

Koji je to adapter bio? Nikon to Canon?


Predrag

U pitanju je Nikon adapter. Objektiv je 18-55 mm.

Nije skupo. Mada pretpostavljam da bi mi u servisu zamenu naplatili minimim 20 e.

Videću da ako nakon provere tuđeg objektiva zaključim da je samo objektiv otišao nabavim ovo što si postavio (samo za 18-55) i probam sam...ionako ne gubim ništa jer polovan 18-55 mm može da se nabavi za 40-50 e.

Evo još ne mogu da verujem šta sam napravio jer sam i kući uvek u žurbi.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Nikon to Nikon?  ;D  ;D  ;D
Proveri bolje obrnuto, dakle tvoj objektiv na tuđem telu. I ne brini, svi mi imamo kući bar po jedan 18-55 koji radi samo manuelno i koji je uspomena na DSLR početke. Naprosto statistika preživljavanja tih objektiva (koji optički nisu vrh ali nisu ni loši) je vrlo neumoljiva.

Predrag

Može i tako.
Znam kolike su mu mogućnosti ali mi je završavao posao.

Videću uskoro koja će dijagnoza biti.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

dedskin114500

Ja bi probao da uzmem Kontakt Sprej , i poprscem to , on nema kontakt pa cisto da se vidi ako ga vrati vrati  ako ne vrati , nije ga vratio , ali brda puta sam radio slicne stvari i pomogne .
Isto bilo oko optike neki dan i prskanje je pomoglo , zaboravih sta . Uh da nije radio Fokus motor , da da .
Uvek to uradim prvo , pazljivo ne prskati po staklu ili u senzor .Ako to ne pomogne, e onda ...