• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hind's Crimson...

Started by Yagodinac, January 14, 2020, 09:19:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ne, nije kriminal u pitanju. Crimson znači "grimizno crvena"  ;D
Ovo je zvanično najcrvenija zvezda na nebu, ako izuzmemo infracrvene patuljke i slične egzotične pojave. Sad je vreme za lov na ovu zvezdu (zima), ko želi da je vidi. Samo pažnja - fotografska magnituda je za jednu magnitudu sjajnija nego vizuelna, upravo zato što je ljudski vid u mraku u stanju da prilično zanemari crvenu. Dakle sa dvogledom biste verovatno bili u procepu oko minimuma, a to beše prošle godine u ovo doba, kad je snimak btw i nastao. Sad je zvezda dosta sjajnija pa dvogled može da dođe u obzir.

Ovo je krop 100% sa reflektora 150/750:

Hind's Crimson Star by Millan Milloradovic, on Flickr

Yagodinac

Evo i animacije kroz R-G-B:


Danijel

Vidiš, vidiš, mogao bih probati uslikati tu R Leporis, baš je atraktivna. Još da nije ove magluštine, uhvatio bih ju večeras. Onak, zečetinu za večeru. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac


Predrag

Sad pročitah o toj zvezdi. Zanimljivo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

DraganTesic

А постоји ли неки снимак када је била максималног сјаја. Какве је тада боје?

Yagodinac

Sad je u maksimumu, odnosno u narednih par meseci, ali nešto mi se ne izlazi u ovu maglu da snimam, ako me razumeš  :)
Boja je ista, možda malo manje crvena. U principu sve promenljive su najcrvenije oko minimuma ako se dobro sećam.

DraganTesic

По теорији Мириде су у максимуму најтоплије и у то време загреју своју атмосферу толико да се молекули разбију на атоме. а они тада лакше  пропуштају светлост са омотача звезде где се одигравају тернонуклеарне реакције и за последицу видимо повећан сјај. Очекивао бих промену боје због уплива боје омотача, али изгледа да су промене температуре мање, без обзира на огромну разлику сјаја.

 

Yagodinac

Pa nisu ovo Mira promenljive (ili nisu samo  ;D  ), ovde je mehanizam promene zapravo levitacija sloja ugljenika u atmosferi zvezde, koji je prethodno nastao sjedinjavanjem berilijuma i helijuma putem trostrukog alfa procesa u jezgru zvezde. Taj ugljenik vrši apsorpciju svetlosti i deluje kao neki veliki crveni filter preko površine zvezde.

Danijel

Evo i moje R Leporis od večeras. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Odlična... Znači, ostala je crvena kao i prošle godine. Mrzi me da kopam ali izgleda da je sad negde oko maksimuma, ako se ne varam.

Danijel

Nemam pojma kakva je bila lani, no izgleda poput majušnog Marsa. Bojom me upravo na njega podsjetila. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT