• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Lepa fotka.

Prema onome što sam sada pretražio na netu u toku maksimuma 14. maja imaće magnitudu 8,8 do 9. Tada će biti pogodna za dvogled.
Ništa od posmatranja golim okom.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Thnx. Jedina pozitivna stvar je što će tad biti na severu i što će moći da se snima teleskopom sa normalnim ekspozicijama, tj što neće biti nisko u sumraku. Ali dobro, uvek postoji mogućnost erupcije kod ovako svežih kometa.

Yagodinac

Ponovo kometa C/2017 T2 PANSTARRS; fotografisana ovog puta sa tripoda, bez praćenja, onako potpuno usput i lepo je što se uopšte vidi. Dvogledom je nisam uočio ali isključivo iz razloga pretrpanosti oblasti Kasiopeje. Inače je trenutno magnitude oko 8.6mag, koma je relativno mala (minut ipo u prečniku) što olakšava njenu detekciju.
27x13sec, pedesetica na f2.5.


Danijel

Svaka čast, kako to uopće vidiš na fotografiji, ja to uopće ne bih primijetio. :o A tko zna što sam i ja snimio, a nisam vidio. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Eto, još jedan asteroid je završio u mojoj kolekciji. Riječ je o asteroidu 52768 koji je potencijalno opasan za Zemlju.

Napravio sam i animaciju na kojoj se vidi kako asteroid juri. Pričekajte da se učita gif dolje jer ima 57 MB.


Asteroid 52768, 15.3.2020.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Asteroid 52768, 15.3.2020.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Asteroid 52768, 15.3.2020.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Asteroid 52768, 15.3.2020.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Jel neko snimio kometu ATLAS?
Zanima me kako se kreću vaše procene trenutne magnitude.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Dok traje ovo stanje ništa kod mene od snimanja. Iz grada snimanja nema dok traje policijski čas, a bogami ni iz sela u poslednje vreme (Končarevo svetli kao Las Vegas). Što se tiče ove komete ona je trenutno dosta većeg prečnika kome i dodatno manjeg sjaja od T2 PANSTARRS što je čini veoma teškom za snimanje nekih detalja iz urbanih i poluurbanih predela. Može to da se detektuje ali bez nekih fascinantnih detalja.

Predrag

Pa i nadao sam se da neko iz dvorišta može da snimi, ali to svetlo je postalo problem i tamo gde ne bi trebalo...

Koristim priliku da posmatram svaku kometu koju mogu, pa me zato ovo zanima. Nadam se da će se ostvariti prognoze da je lako vidimo golim okom.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Jedan pokušaj večeras sa prozora.
Asteroid (52768) 1998 OR2:

Asteroid 52768 by Predrag Agatonović, on Flickr
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Luger

Danijele, Predraze... odlicni ulovi. Bas je brz maleni. :)

Predrag

Hvala Luger.
Preko dobsona mislim da nije moglo bolje.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Super ulov. Instrument idealan za opservatoriju. Nego... Kolika turbulencija u tom 10"...  :o

Predrag

Quote from: Yagodinac on May 04, 2020, 10:33:28 amSuper ulov. Instrument idealan za opservatoriju. Nego... Kolika turbulencija u tom 10"...  :o

Pretpostavljam da je pitanje za mene :)

Turbulencija je naravno primetna kada posmatram sa prozora (kad ima grejanja i ne trudim se), ali kad ne mogu napolje posmatram sa terase. Kad ga iznesem napolje potrebno je minimum 25-30 minuta hlađenja da bi se krenulo sa posmatranjem.
Ovo je bilo u sobi sa prozora (tako je moralo), ali sam ih širom otvorio 1h i 30 min i ostavio pored teleskop otvoren sa bi se temperatura izjednačia koliko-toliko. Nisam primetio turbulencije nakon toga.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Ma meni ne smeta to ni najmanje, nego više samo konstatujem. Činjenica je da su veće aperture podložnije turbulenciji zbog veće površine stakla i termalne inercije, ali i zbog veće žižne daljine. Mada veća apertura to generalno nadoknađuje pogledom koji pruža.