• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dobson 200/1200

Started by iDzony, April 08, 2020, 08:41:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iDzony

Pozdrav,

Vec par meseci planiram da kupim svoj prvi teleskop.
S obzirom da mi budzet nije nesto preterano velik, izdvojio sam da je po kvalitetu za sada najbolji SW Dobson 200/1200.

Zanima me da li neko od vas ima iskustva s ovim teleskopom i da li mi ga preporucuje?

Takodje znam da ovaj teleskop nije namenjen za astrofotografisanje, ali me zanima jel neko imao iskustva da slika planete sa DSLR-om preko ovog teleskopa i kakav je kvalitet?
 

vlaiv

Imam taj teleskop i preporučujem ga.

Preporučujem ga u smislu ozbiljnog amaterskog teleskopa za posmatranje. To je veliki teleskop, možda bi dobro bilo pogledati ga uživo ili bar pogledati neke slike i/ili video snimke na internetu da be se stekla ideja koliko je taj teleskop velik.

na primer:



Teleskop ima ukupno oko 25kg (baza i tubus) i velik je i za skladištenje i za prevoz. Staje popreko na zadnja sedišta i manjeg auta jer je dugačak oko metar i 10-20.

Što se tiče slikanja - ne. Može, može i DSLR-om ali će biti potrebno uložiti ili u startu ili kasnije jedno 200-300e više.

U stvari, može to i za manje novaca ako se napravi u samostalnoj izvedbi - EQ platforma.
Za slikanje mora postojati motor koji okreće teleskop i prati metu. Planetarno snimanje je najmanje zahtevno što se tiče preciznosti i tu može da ide i kućna radinost.

Ako se ne pravi, onda se ili kupuje:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10564_TS-Optics-EQ-Dobsonian-Telescop2-Drive----Platform-for-45--N-S.html

ili se u startu uzima 8" Dobson koji ima motore i Goto (a on je dosta skuplji od ovog običnog).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

ubootwaffe

Tako to radi pametan čovek, kupuje teleskop na proleće, a ne kao ja početkom
zime... Od noćnih lepota zaradio samo upalu pluća...

No, da se vratim na pitanje...

Posle više meseci guglanja, čitanja, analiziranja i pre svega razmene mišljenja sa kolegama
sa ovog foruma i ja sam doneo odluku da kupim baš taj teleskop.

E sad, obzirom da sam ja teški početnik, drugi će ti reći više o njegovima kvalitetima i manama
u odnosu na neke druge ili u odnosu na ono što ti želiš da radiš sa njim? Da li da posmatraš ili
slikaš.

Za sada, ja ne znam za bolji, ali npr. znam za gori. Imamo i neki refraktor od 60mm i u odnosu na
njega, ovo je otkrovenje.

Stvari koje mogu da te odbiju su njegova veličina. Zaista je glomazan i težak.
Na sreću, ja ga iznesem iz sobe u prizemlju i odnesem desetak metara dalje u dvorište, pa i nije problem.
Za nekoga ko živi u stanu, verujem da može da bude mučenje.

Lak je za rukovanje, jedino što je potrebno da naučiš o kolimiranju.

U svakom slučaju, svi će ti reći da je to izuzetan iskorak u svet amaterske astronomije i to je činjenica.

Nadam se da je bar nešto bilo od koristi.
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D