• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Luger

Hvala Sinisa :)
UHC koristim iz Zemuna iskljucivo kao LP filter, jer mi produzuje exp nekoliko puta. Cim se malo odmaknem od grada, ne koristim ga ako je nebo tamno. Mozda bih i tada trebao, ali mislim da nema potrebe, jer imam dslr modifikovan na full spektar, i on bukvalno progleda bez filtera.
Ali, iz grada (Bortle 7 je kod mene) jednostavno mora.

vasja

Luger odlične slike naročito kad se uzme u obzir odakle si slikao.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Predrag

Luger, odlične su.
Od čega zavisi da li ćeš koristiti SW 150/750 ili ED80?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Luger

Hvala vam puno! :)

Quote from: Predrag on May 03, 2020, 12:27:57 amLuger, odlične su.
Od čega zavisi da li ćeš koristiti SW 150/750 ili ED80?


Pa, nema nekog pravila. Uglavnom koristim ED80, malo je veci f (6.3 sa FF/FR) za razliku od f5 na njutnu.
Za moje uslove malo se bolje ponasa. Veliki je LP.
Druga, bitnija stvar je sto mi je na ed80  namontiran i filter tocak sa svim filterima koje imam, pa mogu snimati sa mono Dslr-om, sto cesce praktikujem.
Ful spektar koristim samo kad nema Mjeseca, uz UHC filter ili UV/IR cut filter.
Kada snimam Mjesec, planete i planetarne magline ZWO kamerom i kada se uzelim spajkova :), onda radije koristim Njutna i zbog manjeg F i zbog povecanja.



Predrag

Hvala. U svakom slučaju lepa kombinacija opreme.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Fenomenalan rezultat. Iz grada sem H-alfa sve što se dobije je premija.
Btw, meni se sviđa kod refraktora što nemaju spajkove, pa snimanje opušteno možeš da nastaviš druge večeri, nevezano za orijentaciju aparata u fokuseru. U njutnu to traži akrobacije u obradi i nikad ne ispadne kako treba.

Luger

Ma, meni po nekad zafale spajkovi  ;D
A, da je opustenije sa refraktorom, jeste.

vasja

Konačno se dokopah severnjače blizu Beograda

Evo jedan eksperiment. M13 i M57 okularna projekcija

Teleskop Skywatcher 250/1200
Kamera Canon EOS 60D
Okularna projekcija kroz Hyperion 13mm
Po jedna ekspozicija od 60s bez guiding-a

M13 okularna projekcija by Vasja Bojanic, on Flickr

M57 okularna projekcija by Vasja Bojanic, on Flickr

I na kraju M57 stek od 40 ekspozicija od 30s u primarnom fokusu (sa 15 darkova)

M57 primarni fokus by Vasja Bojanic, on Flickr

Obe slike sa okularnom projekcijom su pojedinačne slike, mada imam po 30 light frame-ova. Međutim DSS se uopšte ne snalazi sa "FAT" zvezdama. Jel ima neko iskustva u ovakvom slučaju?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Ako se dobro sećam, tamo ima onaj slajder za detektovane zvezde, treshold ili kako već. Probaj tu malo da eksperimentišeš tako što će manje zvezda ući u algoritam. Bar sam ja takve probleme imao i tako ih rešavao u DSS svojevremeno.

Sky-Watcher


Messier 101 (NGC 5457) Pinweel Galaxy 22.05.20. by Ivan Antić, on Flickr

Najzad pušten sa lanca! Prva vedra noć posle zabrane kretanja. Između dva kišna dana. Velika vlaga u vazduhu ali ne i na zemlji. Tri sata integracije. Tehnički savršena noć. Sve funkcije su radile perfektno. RMS error između 0.5 i 0.8. Prva galaksija, prvi meridijan flip. Standardnih 51 darkova urađenih kod kuće u frižideru (povećava se banka Master darkova) i 51 fletova urađenih na terenu.

Vedro nebo
Ivan

vasja

Izvrsno!

Kakvi su ti utisci u radi sa ASI294MC Pro?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Sky-Watcher

Utisci su mi odlični! Ali mi je to prva astro kamera i nemam u odnosu na šta da je uporedim. Svakako je mnooogo osetljivija od DSLR-a i daje mnogo više detalja i boja. Ja sam više nego zadovoljan.

Luger

Odlican m101. Mislim da se iz materijala moze jos vise izvuci. S obzirom da je prva galaksija koju si radio, odlicno!

Yagodinac

Odlična fotka, mnogo signala, zamalo da pregoriš galaksiju  ;D
Nama sa nemodifikovanim DSLR-ima je možda malo čudna plava boja, mi dobijamo neku ružnu žutozelenu (pretpostavljam da to u krajnjoj meri ima veze sa LP-om ili načinom obrade od strane softvera). Samo napred!

Sky-Watcher

Hvala lepo,

zamisli samo kako bi dobro bilo da sam imao snage da opalim bar još sat vremena i sa dualnim filterom i spojio te dve fotke. Bila bi to eksplozija boja i detalja. Mislim da je to pravi put kada se slikaju galaksije. Moram to da probam. Ili čak da nabavim i jedan filter širokog spektra, kao što je recimo Optolong L-Pro ili neki sličan. Verujem da bi kombinacija ova dva filtera dala odličan rezultat bez obzira na LP.

Quote from: Yagodinac on May 27, 2020, 10:48:20 amNama sa nemodifikovanim DSLR-ima je možda malo čudna plava boja, mi dobijamo neku ružnu žutozelenu

Ja sam slikao Vlašiće sa nemodifikovanim DSLR-om bez filtera i plava boja mi je baš plava. Možda zato što koristim PixInsight.

Šta mi savetujete kako da slikam a da mi se ne razlivaju zvezde? Jeste bilo puno vlage u vazduhu... Da skratim dužinu ekspozicije sa više ponavljanja?