• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem kolimator, krace objektive i barlow 2x

Started by goran.nikacevic, April 20, 2020, 05:47:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goran.nikacevic

Pozdrav svima,

Dvoumio sam se da li da ovaj oglas stavim u "AstroBerza" ili u "Oprema", obzirom da je nesto izmedju trazenja saveta i kupovine opreme. Ako sam promasio, neka mi moderator da uputstva pa cu premestiti.

Skoro sam kupio sam SkyWatcher Dobson 130/650 Flex teleskop, i sad bih zeleo da kupim jos ponesto od dodatne opreme. Pocetnik sam i za sada imam samo 10mm i 25mm okulare koji su dosli uz njega. Osim toga, uzeo sam i jedan 3x Barlow Meade koji sam nasao povoljno.

Obzirom da mi je teleskop Reflektor, prvo sto bih svakako zeleo da kupim je kolimator. Moze ovaj obican (Cheshire) a moze i laserski. Ako neko ima viska, ponudite sta vam vise ne treba pa da vidimo mozemo li se dogovoriti.

Zeleo bih da nabavim jos koji okular. Obzirom da sam pocetnik, prihvatam savete i predloge  :) Kao i verovatno svaki pocetnik, zeleo bih da bolje vidim planete i mesec. Shvatam da ovaj moj teleskop nije bas namenjen tome, ali bih ipak zeleo da izvucem iz njega sta se moze izvuci. Tako da bih hteo da povecam uvecanje na nekih ~200x, +- 50x.

Koliko vidim, novi okulari se kod nas mogu kupiti u Teleskop centru (gde sam i uzeo teleskop) ili narucivanjem iz inostranstva, na primer AliExpress. Obzirom da sam potrosio pare na prvi teleskop, gledam sada mogu li naci neku polovnu opremu. Racunao sam bolje sto vise da dam inicijalno za teleskop, oprema se moze polako dokupljivati a tesko se moze teleskop povecati :) Tako da sam otvoren za predloge, ako imate nesto sto bi prodali, slobodno me kontaktirajte.

Zainteresovan da kupim neke objektive od 3mm ili 4mm. Mislim, ako neko ima povoljno neki dobar, moze i malo ispod ili iznad, na primer 2.5mm. Zeleo bih objektive koji imaju duzi "eye relief", ne ove pocetne plossl koji imaju malu rupicu. Iz teleskop centra, vidim da su to na primer ovi GoldLine ili Planetary (koje isto vidim na AliExpress). Ne moraju bas ti naravno, njih navodim samo kao primer sa vecim EyeRelief-om. Gadjao bih neku "srednju" klasu, nemam sad para za neke kvalitetne koji umeju bas puno da kostaju. Ponudite ako vam je neki visak, pa da probamo da se dogovorimo.

I na kraju, kupio bih i neki Barlow 2x. Ako moze Apohromatski, ne bih neki najjeftiniji. Racunam to ce mi trebati i kasnije, tako da dobar Barlow vredi imati :)

To je to od mene za sada. Prilika da se resite nesto od opreme koja vam ne treba :)

Pozdrav,
Goran

SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

dedskin114500

pozdrav kolega

Evo ti moj savet , ja sam prosao pocetnicki stdijum pa to iskustvo da podelim.

imao sam 114/500 ,  sad cu mozda uzeti 130/650 .
Caka je tu da  sto je F broj manji , objektivi teze izlaze sa tim na kraj .
Zato je bolje uvek uzeti duzi teleskop , ali i to ima mane . Recimo ja bi koristio za Astrofoto dosta , i onda sto je veci teleskop to se teze stabilno vodi .Mislim na duzinu.
A sa druge strane , sto je duzi to bolje reaguje na uvelicanja . Lakse to radi .

Pa ti budi pametan.
Isto sam na 114mm F4,5 stavio 6mm Goldline , i 4mm malo jeftiniji . I bajo ovaj jeftiniji nista , nema slike , neverica ,.Gledam da nije plastika , nije . Sto ne radi . Ne znam
A ovaj od 6mm skuplji radi , ali vidi se da se napreze . Tako da 6mm je tu bio plafon.
Moglo bi  i  4mm , al onda mora neki skup .

Ako ne mozes da izvuces sta ti treba sa tim Gold line 6mm , imas kopije toga na Ebay za oko 20-30$ , to je full on dobro . Usput mozes i barlow , ali vidi ,taj Gold line 6mm , i jeste plosl sa navrnutim Barlow.
Samo je mali barlow , tako je napravljen , moze se i odvrnuti staviti na drugi , iz slicne serije .Ako je navoj isti .

U mojoj praksi to je najvise sto sam izvukao . Ako krenes Apo Barlow , i neki skup okular .
Izracunaj cenu , mzoda je bolje prodati 600mm ,  i uzeti 900mm , ili 1200mm .
Mala je razlika u ceni . Ne znam tacno koliko ali verovatno uz prodaju , i dodavanje tog kesa koji ces sprziti na okulare mu dodje tu negde .

Tako bi ja , al to je naknadna pamet , ti si sad na tom , i gledas da resis . Samo kad cene vidis za neki Ortho dobar , skontaces da je to bukvalno mozes drugi teleskop uzeti , ako prodas taj .

dedskin114500

Evo pogledao sam cene .
oko 27 soma je 130,650mm , a 37 soma 150/1200mm
Znaci to ti je najbolji Barlow x2 , 100e razlike , za te pare mozes uzeti dobar barlow sigurno , ali ne toliko dobar koliko bi nativno duplo duzi teleskop izgurao  u svakom slucaju .

Ja bi voleo da mogu da koristim dabsona , mogoa bi uzeti 250/1200 choveche , za pare koje moram da dam na EQ5.
Bas bi voleo izvuci mrcinu i reci evo.. ali treba staviti kameru treba voditi , a to dabson tesko moze .

goran.nikacevic

Cao,

Hvala na odgovoru.

Bitna stvar koju sam zaboravio da kazem je da ne planiram da se bavim fotografijom, samo posmatranjem. Takodje, ovo mi je i nesto sto bih koristio da malo decu zainteresujem na stranu nauke. Dakle, za sada skroz amaterski i pocetnicki.

Jedan od osnovnih razloga zasto sam uzeo 130/650 flex teleskop je mobilnost. Mali je i lagan, pa ga mogu nositi lako sa sobom, cak i na more, kampovanja i slicno. Razumem sta sam izgubio time sto je 650mm u smislu velikih uvecanja, ali cini mi se da je to jednostavno tako u astronomiji. Nema "jedan za sve" teleskop :) Naravno, sto vece to bolje, ali treba to nositi okolo. Taj 150/1200 je 16 kila tezak i jako je visok. Dosta vise od ovog mog malenog kojeg mogu na brzaka odneti u bastu da bacim pogled kad nadjem 15 minuta, a potom ga staviti u orman posto je sklopljen visok ispod pola metra. U svakom slucaju, teleskop za sada ostaje taj koji je, a ako vidim da ga cesto koristim i da me ovo zanima dovoljno, uzeo bih svakako nesto vece, za pravo uzivanje :) Ali to tek kad vidim da se koristi, najgore mi kad nesto kupim pa mi stoji.

Nadao sam se da se ta neka "razmena" opreme cesce desava, da cu uspeti da nadjem nesto polovno na berzi. U svakom slucaju, vredelo je pitati. Nekako sam racunao da ima ljudi koji su bili pocetnici, kupili te pocetne okulare, pa posle presli na ozbiljniju opremu i ovi pocetni im sad stoje. Pa sam se nadao da bi neko to prodao. Na primer, neki okular koji je nov kostao oko 80-100e, pa da prodaju za 40-60e i slicno. Racunam da bi to bio dovoljno kvalitetan okular za mene, da bih mogao izvuci i uvecanja na 3-6mm.

Ovaj okular koji sam dobio uz teleskop kosta nov ~10e :) Jasno je da je to smesan kvalitet. Uzeo bih ja i neki od 10-20mm ako je dobra prilika, da zamenim ovaj "fabricki" sa nekim boljim. Al nesto je slab odziv :) Ili nema previse ljudi koji se ovim bavi, ili svi jednostavno vole svoje okulare pa nece da prodaju :)

Nista, ostavicu oglas jos neko vreme, mozda se neko javi, a ako ne, nema mi druge nego se odluciti za nesto novo. Jupiter i Saturn ce biti odlicni za posmatranje u Julu, do tada moram da se snabdem nekim pristojnim okularom i da naucim kolimaciju ovog mog Njutnovog teleskopa :)

Hvala na odgovoru, neko da me posavetuje, prija sa nekim razmeniti koju rec na temu astronomije :)

Pozdrav,
Goran

SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

vlaiv

Quote from: goran.nikacevic on May 10, 2020, 11:25:00 amNadao sam se da se ta neka "razmena" opreme cesce desava, da cu uspeti da nadjem nesto polovno na berzi. U svakom slucaju, vredelo je pitati. Nekako sam racunao da ima ljudi koji su bili pocetnici, kupili te pocetne okulare, pa posle presli na ozbiljniju opremu i ovi pocetni im sad stoje. Pa sam se nadao da bi neko to prodao. Na primer, neki okular koji je nov kostao oko 80-100e, pa da prodaju za 40-60e i slicno. Racunam da bi to bio dovoljno kvalitetan okular za mene, da bih mogao izvuci i uvecanja na 3-6mm.

Malo ljudi se bavi ovim hobijem a i situacija kod nas je takva kakva jeste tako da se polovna oprema ne prodaje toliko često. Nekada treba čekati i više meseci i godina da naleti prava stvar.

Ja ti mogu ponuditi 6mm Baader classic ortho, ali ne znam koliko bi bio zadovoljan njime jer ima jako mali eye relief.

Ovo su sasvim pristojni okulari, često preporučeni kao prvi upgrade posle osnovnih okulara (a pre okulara koji koštaju 100e i više):

https://www.firstlightoptics.com/bst-starguider-eyepieces.html

Prema mojoj nekoj računici (bez njihovog poreza, sa poštarinom, našom carinom i PDV-om) maksimum koji te izađe taj okular bi bio: ~70e

Zašto kažem maksimum? Na te manje iznose naši nekada ne računaju carinu (valjda do 70e) a meni se dešavalo da ne računaju ni PDV.

Recimo, zadnji put kad sam naručio ovo (inače isto okular koji bi mogao da razmotiš):

https://www.firstlightoptics.com/explore-scientific-eyepieces/explore-scientific-62-series-ler-eyepieces.html

Verzija 5mm (dobri su 5mm i 9mm)

Ništa mi naši nisu naplatili.

Da se vratimo na StarGuider-e. Možeš da prođeš još jeftinije jer daju popust na količinu. Ako uzmeš 7 okulara dobiješ popust od 20%.

Znam da tebi lično ne treba 7 okulara, ali možda ljudima sa foruma treba? Možda može da padne neki dogovor da se zajedno naruči, podele troškovi i svima izađe jeftinije? Jeste da to nosi određen rizik da se neko predomisli ili šta ja znam, ali računam ozbiljni ljudi se mogu dogovoriti - naravno ako ima zainteresovanih.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

goran.nikacevic

Cao,

Da, iako sam se nadao da se prodaja opreme desava cesce, jasno mi je da u nasim uslovima to ipak nije tako cesta stvar. Vredelo je pitati :)

U vezi Baader 6mm, u pravu si, zeleo bih ipak nesto sa duzim eye relief. Mislim da bi i deci bilo nezgodno da ga koriste. Hvala na ponudi.

Ne bih da ovaj posto pretvorimo u neku vecu raspravu, da se moderator ne naljuti na mene, ipak je ovo berza :) Tako da hvala vam obojici na savetima, narucicu neke nove okulare. Pa kad steknem malo iskustva i vidim koje zizne daljine najcesce koristim, onda bih nabavio neki kvalitetniji sa tim uvecanjima.

Mislim da za sada ne bih pokusavao da organizujem nabavku vece kolicine kako bi dobili popust. To ce potrajati, a i u tom slucaju bi sigurno nasi naplatili carinu i pdv obzirom da uvozimo 7 komada, pa smo sumnjivi :)

Ostavio bih oglas jos koju nedelju, ako sta naidje, pa cu ga zatvoriti/obrisati.

Pozdrav,
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

vlaiv

Quote from: goran.nikacevic on May 11, 2020, 08:58:48 amOstavio bih oglas jos koju nedelju, ako sta naidje, pa cu ga zatvoriti/obrisati.

Nema potrebe da ga brišeš - neka stoji dok god je aktuelan, odnosno dok ne nabaviš šta ti treba.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

goran.nikacevic

SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex