• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za bateriju/akumulator

Started by vasja, May 13, 2020, 09:35:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Zdravo svima,

Baterija koju koristim godinama - sve je slabija i vreme je za novu. Dobro bi mi došle preporuke.

Imam montažu AZ-EQ6 i svrha baterije je da napaja montažu i ništa više od toga.

Hvala unapred
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

dedskin114500

Poz kolega .
Evo ja bas i nemam mnogo iskustva sa raznim teleskopima ali imam sa elektronikom.
bas sam u procesu nabavke Neq3 go to i 130PDS newtna ,  pa isto mi treba struja .

Inace ako imam uticnicu uzmem konverter pretvarac , ali kad nemam najbolji fazon je akumalator od kola ,
i onda uzmem jedan pretvarac kineski DIY , i prikljucke kakve hoces .
Neku kutiju ako ti je draze , i to sve spakujes .
Lagano je za DIY , a mislim kad bi se kupovalo trebalo bi 200-300e za bateriju te snage .
Neku manju mozda manje . opet , ja cu sebi napraviti za sad .

Pa to mogu preporuciit .
ako ne bi znao oko toga , mozes ispratiti sta ja radim pa uradi isto , ako si za DIY, ja cu svejedno praviti .

Yagodinac

Ja bih preporučio poseban akumulator, može i neki stari potrošen sa auta (bolje dizel ili traktor, oni su po stotinak Ah) jer je u suštini montaža dok prati zapravo veoma mali potrošač. Ovo pod uslovom da sa akumulatora pokrećeš samo montažu i to bez mnogo GoTo aktivnosti. Zamisli recimo da imaš malog benzinca sa 40-ak Ah pa ti fotoaparat i montaža posrču akumulator sa auta, šakali zavijaju sve bliže, šta da radiš u nekoj planini? Jedino ako si parkirao baš na nizbrdici...

Btw, ljudi koji imaju više potrošača (CCD kamera, montaža, laptop) se kunu u deep_cycle akumulatore koji idu u novija kola. Prepoznaćeš ih po tome što su preskupi...  ;D  Njih možeš da isprazniš maksimalno i onda ih kući dopuniš bez oštećenja.

Luger

Vasja, ako planiras nesto stvarno kvalitetno i da ne brines o punjenju i praznjenju, onda ovo sto rece Yagodinac, neki deep cycle. Ali, postoji realna mogucnost da te cijena odbije.
Koliko sam procitao, az-eq6 trosi pri goto ~2A, a dok prati nesto manje od 1A.
Ja bih razmislio i o onim malim AGM akumulatorima, mislim da bi ti 20Ah zavrsilo 2-3 noci bez punjenja. Nisu skupi i nije steta ako posle par godina otkaze.
Svakako da je auto akumulator bolja varijanta na duze staze, ali, samo za montazu to je i previse i pretesko.