• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina prvog teleskopa

Started by Zrenjaninac, May 09, 2020, 01:22:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zrenjaninac

Poštovanje svima...
Hteo bih kupiti teleskop za klinca koji je opsednut planetama i svemirom, ali sam ja tu izrazito ograničen  ;D. Stoga bih voleo da čujem neko mišljenje.

S obzirom da je u pitanju dete od 10 godina, nisam rad da dajem velike sume jet ne znam da li će se interesovanje "zapatiti", a sa druge strane ne bih da kupujem nešto bezveze i mislim da boh bio spreman dati oko 200-220€.

Kroz neko google-anje sam došao 114/900 Skywatcher na EQ2 montaži. Ne znam da li je dozvoljeno postavljanje linkova pa neću to uraditi ali verujem da svi znate o čemu se radi...

Da li je ovo OK za početak i može li se dete (uz malo gurke) sa tim zainteresovati za ovaj hobi? Ima li još nešto u toj ceni da vredi? Otvoren sam za sve predloge.

Hvala

Predrag

Mislim da je 114/900 na eq2 montaži odličan izbor za njega, ali tata da pomaže oko montaže. Čak je ovde na forumu i često preporučivan teleskop za početnike.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Zrenjaninac

Hvala... Generalno sam čitao dosta, ali najviše volim da pitam jer iskustvo i Google nisu isto.

Quote from: Predrag on May 09, 2020, 01:58:11 pmMislim da je 114/900 na eq2 montaži odličan izbor za njega, ali tata da pomaže oko montaže.
Naravno da bih pomagao... Nije na odmet ni ja u 40 da naučim nešto novo

Jel mogu dobiti i neki link za početnike i gde naći mape i sl (ili da postavim upit na forumu "Literatura"?)

Predrag

Instaliraš stellarium.org. To je sasvim dovoljno.
A ako želiš da odštampaš mape možeš ih preuzeti ovde.
Na istoj adresi ima još gomila atlasa koji se mogu preuzeti.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

dedskin114500

Ja se slazem 114/900 je odlican teleskop , licno sam imao 114/500 , on briljira u shirokim uglovima , a planete bas i nisu shiroke ,plus svaki pocetnik uvek ide ajmo sto veci zum , idemo . A kratki teleskopi brzo dostignu svoj maximum.
Dok je teoretski 114mm dovoljno i za 250x ,  u stvarnosti moj je limit udarao na 90x .

Tako da misljenja sam da je 114/900 na EQ2 , sa mogucnosscu dodavanja motora , da se moze malo to i pratiti eventualno , odlican izbor i mnogo svetla , za  malo novca . Dinar na dinar najbolji teleskop . Mada bi za planete i neki stariji 90/900 refraktor bio dobar oni su dosta redji , mozda i skuplji

Sinisa

Bas sam pre koji mesec prodao polovan 114/900 na EQ1 za 100 evrica,a iz Zrenjanina sam i ja.
Ja sam sa desetak godina poceo sa bas tim 114/900,nagledao sam se i planeta i messiera.Sve mi je to bilo veoma fenomenalno,i svaki novi objekat koji sam video me je gurao sve dublje u ovaj hobi.Ima lepih tamnih lokacija u okolini grada iz kojih se mogu uhvatiti svi messieri i dosta ostalih objekata dubokog neba.
Sa montazom se nisam nesto mnogo mucio kao klinac,malo akrobacije i gimnastike sa EQ nece biti problem  ;D Srecno posmatranje!
150/750 EQ3

Zrenjaninac

Quote from: Sinisa on May 14, 2020, 07:22:30 amBas sam pre koji mesec prodao polovan 114/900 na EQ1 za 100 evrica,a iz Zrenjanina sam i ja.
Marfijev zakon 😂 Šta da radimo sad... Sad umesto 100, daćemo 200 al nek ide život 😁
Quote from: dedskin114500 on May 14, 2020, 02:39:40 amsvaki pocetnik uvek ide ajmo sto veci zum , idemo . A kratki teleskopi brzo dostignu svoj maximum.
Dok je teoretski 114mm dovoljno i za 250x ,  u stvarnosti moj je limit udarao na 90x
Realno, dok ne pogledam kroz njega ništa mi ne znače 100x, 200x ili 250... Gledao sam količinu svetlosti koju može da primi za te novce 😊 a hteo bih da može i planete i zvezde jer ne znam šta će da ga zainteresuje

Quote from: Sinisa on May 14, 2020, 07:22:30 amIma lepih tamnih lokacija u okolini grada iz kojih se mogu uhvatiti svi messieri i dosta ostalih objekata dubokog neba.
Nadam se da će moći neka konsultacija na PM, oko lokacija i korišćenja

Sinisa

Quote from: Zrenjaninac on May 14, 2020, 08:28:55 pmNadam se da će moći neka konsultacija na PM, oko lokacija i korišćenja
Apsolutno :D
150/750 EQ3

dedskin114500

Quote from: Zrenjaninac on May 14, 2020, 08:28:55 pmRealno, dok ne pogledam kroz njega ništa mi ne znače 100x, 200x ili 250... Gledao sam količinu svetlosti koju može da primi za te novce 😊 a hteo bih da može i planete i zvezde jer ne znam šta će da ga zainteresuje

A vidite  morate nauciti to vidno polje ,  ako uzmete neku cev recimo 50 Fi , duzine 300mm , i pogledate kroz to , vi cete videti vidno polje . Stavite lecu na to i eto ga teleskop .

To vam je jako bitno . Jer najbolja je slika na tom nativnom vidnom polju , vece polje nego sto jeste ne  moze biti , a kad ga smanjujete , tj zumirate gubi se na kvalitetu . I to jako , ne malo jako.

 Na x2 zoom-u svi problemi , kao vibracije i opticke aberacije su isto x2 . . i tako se brzo dodje do muljave nikakve slike .

videcete i sami . Ja licno ako bi gledao kratere na mesecu i planete ne bi isao ispod 900mm fokalne duzine , a ako bi shiroko polje onda ne bi isao preko 500-600mm .  Mada to zavisi i od velicine otvora , tako ne moze se bas tako gledati , najbolje F broj to govori , recimo F10 - F12 teleskop odlican za Mesec i planete .

Al nikakav za shiroko polje duboki svemir i slicno .
Dok F4-5 odlican za shiroko polje , nikakav za mesec . ( dobro ne bas nikakav :) , moze i on , imam snimak sa 114mm/500 to je F4,5 , opet vidi se mesec , ali kad bi uporedili sa nekim duzim videli bi da je duzi bolji .
https://www.youtube.com/watch?v=dNEXxLzuGsg&t=265s

A nema i jare i pare nazalost :)

Zrenjaninac

Quote from: dedskin114500 on May 15, 2020, 05:48:52 pmA vidite  morate nauciti to vidno polje

Nisam imao nameru da umanjujem značaj svega, ali morate razumeti da ja uzimam telaskop detetu ne znajući da li će ga zanimati planete ili "deep space"...

Shvatio dam da se F dobija kada se dužina podeli sa prečnikom, te da je manja vrednost F dobra za "deep space" a veća za mesec i plnete...

Naravno, svestan sam da za 10 dana guglanja neću znati niti 0.1% znanja koje imate vi koji se baviti ovim godinama.

Zbog sveg toga mi treba nešto relativno univerzalno (za početak), a za kasnije ćemo videti

U svakom slučaju hvala puno na utrošenom vremenu. Mnogo nam znači

Sinisa

U principu taj 114/900 je neka "zlatna sredina" sto se tice starter teleskopa.Dovoljno je dugacka cev da bi lepo prikazala planete,a dovoljno siroka da bi solidno prikazala deep sky.Iako je dosta deep sky objekata siroko razvuceno (sto znaci da je povrsinsko "svetlo" slabije),114/900 je super za sitnije planetarne magline kao sto je Ring Nebula (messier 57) ili Dumbell nebula (messier 27) ili Helix Nebula.  Naravno,uz sve tamnije nebo,deep sky postaje sve interesantniji  :) 
150/750 EQ3

dedskin114500

Quote from: Zrenjaninac on May 15, 2020, 09:14:25 pmNisam imao nameru da umanjujem značaj svega,
Naravno , ne kazem ni ja , i ja sam u stelariumu gledao kako koji teleskop daje vidno polje, i i dalje ne mogu da se odlucim za jedan .

Bukvalno nemoguce , pa idem objektiv 50mm, dvogled ili malo veci objektiv, pa onda teleskop ... i opet tu fali kojekakvih uglova gledanje to jest pogleda .

To nam je svima ja mislim jedna od bitnijih stvari , pa ce te i vi , sad zavisi ne odma , al ako se zagrejete za astro , verovatno ce to isto biti .
Polako

Zrenjaninac

Još neko pitanje pre konačne kupovine 😁

Koja je razlika između EQ1 i Eq2 montaže? Razlika u ceni je oko 4000din.

Koliko znači motor za tu montažu?

Uz njega se dobijaju okulari 10 i 25mm. Da li i koliko imaju uvećanje i treba li se kupiti neki dodatno?

Šta je Barlow i koliko je potreban?

Oprostite na možda glupim pitanjima ali bi mi značilo puno da imam te info...

Hvala

Sinisa

Imao sam 114/900 na EQ1,i bilo je poprilicno klimavo kada se teleskop pipne,jako primetno na velikim uvelicanjima.Nisam imao EQ2,ali logicno bi mi bilo da je EQ2 stabilnija,e sad koliko,neko ko je imao dodira sa obe montaze moze reci  :)
Motor je potreban ako zelis da objekat ostane u vidnom polju na veoma duze vreme,ali sto se tice vizuelne astronomije,dovoljan je samo mali obrdaj slow motion rucice da se objekat vrati u centar (pod uslovom da je montaza useverena koliko toliko)

Uvelicanje varira od okulara do okulara,evo i veoma jednostavnje formule:
Zizna daljina teleskopa  / zizna daljina okulara = uvelicanje
900/10 = 90,tako da sa 10mm je uvelicanje 90x
900/25 = 36x
barlow x2,udvostrucuje uvelicanje kada se koristi u kombinaciji sa okularom
barlow x3 utrostrucuje itd...

Najcesce sam koristio kombinaciju barlow x2+10mm kada posmatram saturn. Rekli smo da je uvelicanje sa 10mm = 90x,tako da bi sa barlow x2 bilo 180x,a preko tog uvelicanja nikako ne bih isao   :)

Nisu pitanja glupa  ;D
Srecna kupovina i vedro nebo!

150/750 EQ3

Predrag

Tih 4000 dinara će ti makar malo sačuvati živce, jer je EQ2 jeste stabilnija.
Što se tiče motora oni imaju nekog smisla tek na EQ3 montaži, mada ih i tu retko ko koristi.

Barlow uvek dobro dođe kada posmatraš Sunce, Mesec i planete.

Jedino je taj okular od 10 mm koji ide uz teleskop, po meni, neupotrebljiv. Njega je potrebno vremenom zameniti za neki kvalitetniji. Možda sa Goldline od 9 mm.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan