• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tranzit ISS preko sunca tokom pomračenja

Started by gile.ms, June 15, 2020, 12:26:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Evo sjajne prilike da psujemo oblake u nedelju!

Pomračenje 21.6. će se iz naših krajeva videti samo "ovlaš", počinje oko 7:15 ujutru i završava oko 8:00 - u principu, ništa posebno.

Ali baš u vreme pomračenja (7:22), Međunarodna svemirska stanica će imati tranzit preko Sunca koji će biti vidljiv sa uskog pojasa koji prati liniju:

Višegrad: 7:22:14
Bajina Bašta: 7:22:18
Ljig: 7:22:24
Mladenovac: 7:22:29
Požarevac: 7:22:34

Tranzit će biti vidljiv u pojasu oko 5km sa obe strane centralne linije.

Direktan link ka detaljima tranzita

Treba proveravati centralnu liniju dan-dva pre tranzita, ume da se pomeri tokom nekoliko dana za koji kilometar.

P.S. nemojte ni da gledate prognozu za nedelju  :'(
P.P.S. nemoj da je neko kupio nešto od opreme do nedelje  ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sinisa

Ma biće vedro,uključiće vlasti HAARP,skloniće oblake da bi ljudi izašli na glasanje (Šala mala ;D )
Ajde neko da snimi jednu H alfa fotku za APOD  ;)
150/750 EQ3

Yagodinac

Gile, nemoj da me shvatiš pogrešno, ali gledati prognozu za 7 dana unapred je 90% šansi da će biti pogrešno. Možda ti u tom momentu budeš baš ispod kumulonimbusa, a možda ispod stratusa i opet ništa - a par kilometara od tebe vedro  :P Dobro, biće to ujutru pa su male šanse da budu kumulonimbusi, ali poenta je da ćemo tek u subotu imati 90% pouzdanu prognozu za nedelju. Ja bih rekao da su u junu ujutru najveće šanse da u jutarnjim časovima, dakle pre 9h, bude vedro, ali ajde da vidimo.

gile.ms

Ma 100% si u pravu Yagodinac, al' moj pesimizam nije samo od gledanja prognoze 7 dana unapred nego mesec dana unazad ;D

A bilo bi sjajno kada bi bar neko od članova napravio dobru fotku... ja se nadam da ću pored drugih obaveza uopšte da se organizujem za akciju "sabajle" :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply