• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nepoznati objekat

Started by gile.ms, June 25, 2020, 08:44:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

gile.ms

Upravo iz Beograda blizu zenita vidim neki zvezdoliki objekat magnitude oko -3 do -4

Kreće se veoma sporo, ali ne u pravcu istok zapad.
Uočio sam ga pre 10-tak minuta (20:30) i bio je u pravcu istoka na visini oko 50tak stepeni, pa sam pomislio da je Vega.

Međutim, za tih 10tak minuta se pomerio gotovo u zenit, severoistok, oko 75 stepeni.


Baš bih voleo da li neko iz Beograda ili okoline vidi objekat, u koje vreme i pod kojim uglom.
Ne deluje mi ni kao avion ni kao satelit.

Slikao sam pa ću da postavim kasnije.

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

gile.ms

Gotovo, šta god da je bilo, raspalo se.
Pogledaću na calsky da nije bilo neko lansiranje, a evo šta sam uspeo da uslikam:

https://www.dropbox.com/sh/y4v6c1irvk3uv6k/AACxPkuYgY2V2mxifKVgOfara?dl=0

1. 20:37, 135mm f4 ISO800, malo omašen fokus - pravac istok/severoistok, pomislio sam u prvi mah da je Vega, ali mi je bio čudan ogroman sjaj (vidljivo pre sumraka)

2. 20:39, prebacio sam na 24mm da uhvatim i deo terase kako bih imao referencu, pravac severoistok

3. 20:46, isto 24mm, još bliže zenitu

4. 20:50, primetio sam da objekat gubi sjaj, i koliko sam video golim okom, dobio je halo i podelio se na dva "jezgra". Prebacio sam ponovo na 135mm, a objekat se već raspao na minimum 4 komada.


Javljam kasnije ako uspem nešto da nađem na calsky. Ako neko ima bližu informaciju nek javi :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

vlaiv

Vrlo interesantno.

Nemam predstavu šta bi to moglo biti, pogotovu jer izgleda iz tvog opisa da se dosta sporo kretalo.
Možda bih eventualno rekao da je lansiranje u pitanju?

Poslednja slika - busteri/separacija?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

gile.ms

Da, bilo je skoro u mestu sigurno 10-tak minuta.
Neko vreme sam fotkao sa 135mm u pokušajima da na displeju uočim double-double - uveren da je u pitanju Vega :)

Pogledao sam i dvogledom (10x50) i nisam uočio nikakvu strukturu ni pomeranje. Jednostavno tačka koja "miruje".

Tek posle ulaska/izlaska na terasu, mogao sam da potvrdim da je došlo do pomeraja.


Update: dodao sam među fotke i petu sliku - animaciju:

5. Dva uzastopna snimka (4 sekunde razmaka), poravnavao sam koliko sam mogao da vidim prema "oblačcima" jer od njih očekujem da su bili koliko-toliko statični. Vidi se da segment dole ima najveći pomeraj, ali opet, to može da bude do ugla posmatranja.

Nekako mi ne izgleda kao kontrolisana separacija, posebno što bi ubrzo trebalo da dođe i do paljenja sledećeg stepena - a to nisam uočio.
Pokušao sam da nađem na netu današnja lansiranja ali ništa nisam našao.

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

DraganTesic

Не могу да замислим да неко лансира вишестепену ракету у Европи, али ко зна, свашта нам може пасти на главу.

Нешто слично посматрам док авиони надлећу Нови Београд. Налазим се тачно на сред коридора прелета и када авиони лете према мени, чини се као да авион, заправо светло његовог фара, лагано иде ка зениту, па онда стоји на месту, али не стоји десет минута.

Трећа претпоставка по реду је Вега. У атмосфери се формирао гушћи или ређи слој ваздуха од околног, слој се креће, стоји, на крају се распада.

Све су то претпоставке. Да си "скинуо" координате и време у тренуцима мерења, можда би нешто поузданије и могли закључити.

Sinisa

Ovo me podseća malo na događaj kada sam video testiranje ruske Interkontinentalne balisticke rakete,i to smo odgonetnuli ovde
Isto se dešavalo na istoku,i dobar deo evrope je video
https://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=6847.msg72209#msg72209
Mozda je opet neki ICBM test?
150/750 EQ3

Yagodinac

I meni deluje da Rusi nešto testiraju, a čim nema ničeg na medijima onda je nešto vojno. Jako sve podseća na priču koju smo već imali na forumu.