• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji okular?

Started by Dare, June 26, 2020, 02:18:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dare

Poz ljudi 🙂 juče je stigao 130/650 eq2 skywatcher... Da ne dužim previše, iznenadio sam se koliko je ustvari teleskop stabilan na montaži i čak na većim uvećanjima (oko 160x) se slika smirivala za 2,3 sekunde... Cilj mi je bio da ga testiram na mladom mesecu mada ode mesec iza komšijinog krova 😁 kad ono primetim izlaze iznad horizonta Saturn i jupiter... Rekoh extra ipak ću nešto da vidim, i bio sam iznenadjen... Stavio sam 2,5 puta apo barlow (gso) i okular od 10 mm ( oko162, 5 x) i već su se nadzirali detalji na površini... Mada da bih video više imam osećaj da moram da poguram uvećanje do mximuma koji mi teleskop dozvoljava (260 puta, možda 😆) tako da sam došao na ideju da uzmem okular od 6 mm, ali neki malo bolji od 1,25 " da bih mogao da poguram malo više a i svejedno će mi trebati kasnije i za mesec i opet Saturn 🙂 jer sinoć sam bio takodje iznenadjen saturnom,mada ovaj okular od 10 mm nije baš najbolji,ali bar gura nekako 🙂 sad bih voleo da mi vi date poneki savet za odabir okulara i koji je najbolji u tom rangu, a da je priuštiv i proveren 🙂 hvala unapred svima, i još da pomenem da sam takodje iznenadjen red dot tražiocem koji je pretačan kd se lepo namesti i pre jednostavan za korišćenje... Vedro nebo ljudi 🙂

Predrag

Da, okular od 10 mm što ide uz teleskop je užas.
Moj predlog je da kupiš jedan set gold line okulara od 6,9,15 i 20 mm i uživaš. Planiram meni da pazarim jedan takav set. Ranije sam imao od gold line 15 mm i bio je ok.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Već sam to pominjao - BST starguiders se generalno preporučuju kao upgrade u odnosu na osnovne okulare.

https://www.firstlightoptics.com/bst-starguider-eyepieces.html

Na količinu daju i popust i već sam ranije predlagao - možda da se zainteresovani članovi foruma udruže i da naruče zajedno - time plaćaju samo jednu poštarinu i dobijaju popust na količinu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Dare

I ja sam ovde na forumu u par navrata čitao da su gold line okulari sasvim dobri za posmatranje... VLAIV, ja sam za ako još neko hoće pa da poručimo, vidim da nisu preskupi, to jest cena im je ista kao kod gold line okulara ako se ne varam 🙂

Yagodinac

Oni razbojnici sa Aliexress-a više ne nude besplatnu poštarinu za ovdašnje krajeve, da je pre ove krize preporučio bih ti iz topa da pogledaš neki kineski klon Planetary TMB okulara. Nisu loši, nisu skupi, taman. Mada generalno te priče 2x apertura u milimetrima su sve samo ne tačne, granica maksimalnog uvećanja uopšte nije jasno povučena i zavisi od tipa teleskopa, kolimacije, stanja optike, ohlađenosti iste a ubedljivo najviše od atmosfere. Mislim da je 260x malo previše i za 150/750 a kamoli 130mm ali to je sve opet nekako individualno. Uostalom imaš barlow koji je dosta dobar, vlaiv je imao loš primerak ali to ništa ne znači, e sad - jedino ako su tebi dali njegov primerak...  ;D

Dare

Mislim da ovaj gso barlow nije uopšte toliko loš, imao sam takav isti pre 2,3 godine dok sam imao 90 /900 ahromat i sećam se da je mesec bio fenomenalan ali to ništa ne znači, nisam stručnjak baš za to 😆 slažem se yagodinac, to ću morati da proverim, zato hoću da uzmem neke malo bolje okular pa će mi služiti i u budućnosti na boljim teleskop ima 🙂

Dare

A kad su okulari u pitanju ja sam za, ipak vi znate mnogo više od mene, pre ću vas poslušati nego da gledam po internetu šta mi savetuju 🙂 tako da možemo mi zajedno da poručimo bolje okular ako je neko za, a ako ne uspemo moraću se zadovoljiti sa nekim okularima  iz teleskop centra 🙂

Yagodinac

Quote from: Predrag on June 26, 2020, 05:25:26 pmDa, okular od 10 mm što ide uz teleskop je užas.
Moj predlog je da kupiš jedan set gold line okulara od 6,9,15 i 20 mm i uživaš. Planiram meni da pazarim jedan takav set. Ranije sam imao od gold line 15 mm i bio je ok.

Ne slažem se, da su im (u SW-u) svi okulari kao desetka, to bi bilo super. Mislim da je desetka najbolja od svih tih obrnutih kelnera i sličnih low-end. S druge strane goldline su primetno bolji mada ne mnogo, imaju veći eye-relief, nešto bolju sliku i sl ali svakako nisu premijum okulari pa ne znam da li je bolje uzeti 4 goldline ili 1-2 srednjebudžetna, sa širim vidnim uglom, tipa Hyperion, SW Nirvana ili recimo ovako nešto.

dedskin114500

Ja se kolega ne bi bacao u troskove oko okulara zarad tolikog uvelicanja .
X2 po milimetru uvelicanja  vazi generalno za mnogo besne teleskope , i mnogo cisto nebo .
Mozda je cak i marketing , po mom iskustvu ni blizu , pre X1 nego x2 ili mozda X1,5.

Sa 114mm obicnim newtnom nije bilo ni X1, maks bio 90x. Na kraju sam kupovao sto vece okulare .

A sad na 80ED sa 6mm sam gledao bas saturn ijupiter ovih dana , to je nekih 110x, oko 1,5x po milimetru objektiva .
I nisam se latio za novcanik da uzimam ne znam sta .

al to je Objektiv nije ogledalo , sa ogledalima sam oko 1X.

po mom nekom iskutvu imas sve sto ti treba za takav teleskop.
Moze da legne neki bolji okular ali pitanje je oces videti nesto novo.
Samo nemoj uzimati Gold line 6mm , to nije 6mm nego ima ugradjen Barlow.
A ti vec imas Barlow tako da taj zaobidji ako se odlucis u soping .
znam da bi verovatno bas taj uzeo jer i ja sam ga uzeo sa ogledalom isto .
I dobar je al ja nemam barlow a ti imas .

Dare

Hvala na toj informaciji dedskin 🙂 našao sam na kp u jedan oglas, momak prodaje 5 plossl okulara sledećih veličina: 6,5 mm, 12,5 mm, 15mm,20mm i 25 mm... Možda bih mogao da ih kupim za 10.000 din, samo neznam da li to vredi 🤔

Predrag

Quote from: Yagodinac on June 26, 2020, 06:47:16 pm
Quote from: Predrag on June 26, 2020, 05:25:26 pmDa, okular od 10 mm što ide uz teleskop je užas.
Moj predlog je da kupiš jedan set gold line okulara od 6,9,15 i 20 mm i uživaš. Planiram meni da pazarim jedan takav set. Ranije sam imao od gold line 15 mm i bio je ok.

Ne slažem se, da su im (u SW-u) svi okulari kao desetka, to bi bilo super. Mislim da je desetka najbolja od svih tih obrnutih kelnera i sličnih low-end. S druge strane goldline su primetno bolji mada ne mnogo, imaju veći eye-relief, nešto bolju sliku i sl ali svakako nisu premijum okulari pa ne znam da li je bolje uzeti 4 goldline ili 1-2 srednjebudžetna, sa širim vidnim uglom, tipa Hyperion, SW Nirvana ili recimo ovako nešto.

Ono na šta sam ja mislio je da za te pare ima pokrivenu veću milimetražu. Naravno da je bolje da kupi neki Hyperion (planiram već dugo...), ali on se ograničio na cenovni rang pa je zato, pretpostavljam, njemu prihvatljiviji Gold line od Hyperiona.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

@Dare, ne znam odakle si, al možda je neko sa foruma iz komšiluka pa možeš da pozajmiš neki okular da isprobaš i vidiš da li ti daje dobre rezultate?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Dare

@Vlaiv,ja sam iz Novog Sada, tačnije iz Veternika..naravno to uopšte ne bi bilo loše, al sad da dosadjujem ljudima malo mi bzvz 🤔 iako je to verovatno najbolja opcija...

vlaiv

Quote from: Dare on June 26, 2020, 07:14:26 pm@Vlaiv,ja sam iz Novog Sada, tačnije iz Veternika..naravno to uopšte ne bi bilo loše, al sad da dosadjujem ljudima malo mi bzvz 🤔 iako je to verovatno najbolja opcija...

Eto vidiš, ja sam na Telepu. Imam 5.5mm i 6.7mm i 6mm okulare - ovaj poslednji je na prodaju, ali je ortoskopski pa ne znam koliko će ti biti interesantan jer je težak za korišćenje - premali eyerelief.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Dare

Iskreno najbitniji mi je kvalitet slike neko eyereliefom 🙂 koliko ceniš okular? 🙂 Jel to onaj okular kao što ima i u Teleskop centru? 🙂