• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji okular?

Started by Dare, June 26, 2020, 02:18:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Quote from: Dare on June 26, 2020, 07:31:00 pmIskreno najbitniji mi je kvalitet slike neko eyereliefom 🙂 koliko ceniš okular? 🙂 Jel to onaj okular kao što ima i u Teleskop centru? 🙂

To je ovaj okular:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p463_Baader-Classic-Ortho-6mm-1-25--Eyepiece-with-rubber-eyeshield.html

Ja sad krećem na pivo sa ekipom, prolazim pored GSP garaže i idem prema novom naselju peške, ako hoćeš, baci PM za kontakt telefon da se čujemo (u narednih 10 min :D - pre nego što krenem), i mogu ga poneti da ga časkom pokupiš ako si kolima i imaš sad vremena.

Uzmeš ga na probu par dana, a ako posle hoćeš da ga kupiš - dogovorimo se. Cenim ga jedno 40tak eura.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@Predrag
Ali nema Gold line koji njemu treba oni su stavili barlow x2 u taj mali od 6mm .
Ja sam ga kupio i smorio se totalno kad sam video 


Ja sam isto naravno vijao sto vece uvelicanje kad sam pochinjao , pa nek chovek uzme da izbaci to iz sebe .

Sad sam presao na astrofoto , sto bi za taj 130/650 bila isto dobra solucija .

gile.ms

Čestitke na kupovini,
lepa se diskusija povela, a ja bih malo da je premotam na početak.
Ako sam dobro razumeo, ti si planete posmatrao kad su tek izašle, tj. dok su još bile nisko nad horizontom. U toj zoni atmosfera toliko degradira sliku da ni apertura ni skupocena optika tu ne pomažu mnogo

Kada Jupiter i Saturn budu malo višlje na nebu, pa se još podesi mirna atmosfera, videće se oni sasvim pristojno i u tom 10mm sa barlowom.
Mislim da ne moraš da žuriš, pozajmi okulare, probaj, pa ćeš kasnije lakše i da odlučiš koji ti najviše odgovara.

Isto se slažem da je za ove manje njutne oko 100x "puna kapa", ja na svom 150/750 obično koristim 8mm, a tek ako je baš mirna atmosfera pređem na 5mm okular.

Inače, i hiperioni u prednjem elementu imaju neku vrstu barlowa, mada taj element ima i korektivno svojstvo. Svakako, ubacivao sam i njega u gso barlow 2x i ništa mu nije falilo ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Samo da dodam da je Ortho svemirski brod za bilo koji Plossl ili Goldline, naravno, na ekvivalentnim žižnim daljinama. Zvanično najoštriji konstrukcioni tip planetarnog okulara na svetu. Fali mu samo usko vidno polje, ali meni lično to i nije neka mana, nemam dobsona velike aperture pa da kalkulišem za koliko sekundi Jupiter izađe iz vidnog polja.

Boka76

Pozdrav. I ja nesto razmisljam da kupim neki okular kraceg fokusa. Imam celestron 127/1500 mc. Imam zasad uz njega 15mm svbony 68° okullar ,25mm meade MA, gso fully coated 32mm. Razmisljam od 7-10mm neki da uzmem ,pa gledao sam i naisao na TC-u na super planetary(spler) 9mm- 11900 din  .citao sam po forumima pa ispade da je dobar,pa usput da i pitam da li neko koristi takav okular? I da li neko koristi castel ortho okulare?

goran.nikacevic

July 09, 2020, 09:44:57 pm #20 Last Edit: July 09, 2020, 10:02:00 pm by goran.nikacevic
Tek sad vidim ovu temu, a mozda mogu biti od koristi. Konacno da mogu pomoci, obicno samo pitam :)

@Dare, ja imam isto SW 130/650, samo u Dobson varijanti. Isto sam pitao za okulare, pa sam po savetu sa foruma kupio BST okular. Ko sto neko rece, mi pocetnici moramo "prelezati" tu zelju za velikim uvecanjima, a i hteo sam jedan posten okular za planete. Uglavnom, uzeo sam 3.2mm okular, sto je tu oko ~200x uvecanje na nasim teleskopima. Nekako sam racunao da je to negde max.

Ja sam isto iz NS, i voljan sam da ti ga pozajmim da isprobas. Ja sam pocetnik, pa bi mi i znacilo da sa nekim podelim iskustva, da vidim jesam kllimaciju uradio bar priblizno posteno, ipak je to f5 teleskop. Da vidim da li je slika koju dobijem max, ili to moze i bolje :)

Ja sam trenutno u Grckoj narednih 10 dana (znam, znam, korona :) ) Ako zelis da ga probas, mogu dogovoriti sa mojima da dodjes po to, oni su po ceo dan kuci. Ja sam na Telepu. Pa ces mi vratiti kad se vrnem, ako ne odlucim da jos ostanem, tu kuci se bas stanje komplikuje, ovde mi lepo :)

Uglavnom, tako bi mogao da probas, da vidis jel ti to preveliko uvecanje ili ne. Pa na osnovu toga odluci sta ti je dalje ciniti.

Javi mi se na private ako se odlucis, da ne gnjavimo ostale.

Pozdrav,
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Yagodinac

Ako sve bude kako treba, jel dolaziš na Letenku? Taj 3.2mm zvuči perverzno na bilo kom teleskopu, baš me zanima kako bi to čučalo na 150/750. Ako je OK verovatno drešim kesu.

goran.nikacevic

Pa planirao sam, ali sad citam na forumu da je pomereno. Dosao bih svakako, kad god bude. I naravno, nikakav problem za doneti okular, to se podrazumeva :)
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Yagodinac

Eh... Nema veze, vidimo se kad bude bilo.