• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Djole

July 14, 2020, 09:22:49 am #1830 Last Edit: July 14, 2020, 09:28:27 am by Djole
Spomenik u selu Ostra

Ostra by Djordje Vukadinovic, on Flickr
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Yagodinac

Cool... Jel blic ili lampa radila što se tiče doosvetljavanja?
Ja se tu po pravilu mučim da uklopim WB i onda vrlo često završim sa dva snimka i dve kelvinaže.

mboskovic

Sjajna fotka!!
Može odlično da posluži kao ilustracija za naslovnu stranu nekog SF naslova!

Djole

Quote from: Yagodinac on July 14, 2020, 10:39:55 pmCool... Jel blic ili lampa radila što se tiče doosvetljavanja?
Ja se tu po pravilu mučim da uklopim WB i onda vrlo često završim sa dva snimka i dve kelvinaže.

sa moje leve strane je bilo osvetljenje za crkvu tu odmah pored pa je to poslužilo kao osvetljenje.WB sam radio u Camera raw. Jedan snimak, 24mm, ISO 800, 30sec
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

vasja

Đole izvrsna fotka. mboskovic potrefio si komentar 100%
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Sinisa

Jako mi se svidja kadar! Svaka cast,faved  :)

evo jedno moje prosuto mleko (Beograd u uglu...)

Milky way 18mm by Sinisa Niksic, on Flickr
150/750 EQ3

Yagodinac

Koliko detalja... Jel stack u DSS-u?

Sinisa

Quote from: Yagodinac on July 15, 2020, 11:46:51 amKoliko detalja... Jel stack u DSS-u?
Nope,sequator,taj program mi ostaje favorit što se tiče wide fieldova :)
150/750 EQ3

markompopovic

Skoro sam uzeo Sigmu 17-50, tako da evo prvih pokusaja Mlecnog puta da vredi objaviti. Mesto fotkanja je na 500+ mnv u sumi, ali na zalost vazdusnom linijom samo 5km udaljeno od Majdanpeka. Treba ovde jos vezbe ali i boljih uslova.

16x 15 sekundi 17mm 2.8 1600 ISO i 18 dark frejmova, sequator + PS


Млечни пут, Јупитер и Сатурн/ Milky Way, Jupiter and Saturn
by Marko Popovic, on Flickr
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Sinisa

Barnardov E i Altair region. Jedan od mojih omiljenih regiona za posmatranje sto se tice dark nebula :)

Altair region by Sinisa Niksic, on Flickr




Quote from: markompopovic on July 23, 2020, 08:33:01 pm16x 15 sekundi 17mm 2.8 1600 ISO i 18 dark frejmova, sequator + PS


Млечни пут, Јупитер и Сатурн/ Milky Way, Jupiter and Saturn
by Marko Popovic, on Flickr

Divno,divne boje! Bravo!
150/750 EQ3

Predrag

Testirao sam telefon i sliku doterao na malo na telefonu u Lightroom-u. Preeksponirano dole, da bi se gore videlo. Na telefonu se naravno vidi odlično, ali na laptopu nikako. Verovatno će nekom sa boljom rezolucijom ekrana izgledati bolje nego meni.

Saturn i Jupiter by Predrag Agatonović, on Flickr
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Eto zbog čega će u narednim godinama bankrotirati pola proizvođača fotoaparata - rahmetli Olympus je već povukao nogu, jelte. Ovo je pre deset godina bilo skoro nemoguće dobiti nekim kompaktom sa tripoda, a vidi sad telefon. Još uvek to nije za astrofotografiju, nikad neće ni biti, ali zato je danas rezultat da kompakti praktično više ne postoje u prodaji.

Predrag

Trebao mi je bolji telefon za svakodnevno fotkanje jer je uvek pri ruci za razliku od fotoaparata. Ne može da zameni dslr nikada...možda nikada, ali slike u raw formatu su mu odlične.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

markompopovic

Cackao sam sestrin p30pro i ok je za svakodnevno fotkanje ili ako se bas zadesi nesto a nije mi aparat pri ruci... ovako ne menjam DSLR, jedino mozda zamenim d5100 za neki iz 7k serije
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Sky-Watcher

August 03, 2020, 08:49:42 am #1844 Last Edit: August 03, 2020, 09:00:44 am by Sky-Watcher
Svaka fotka ima svoju priču.

Od kada se bavim ovim hobijem iskusnije kolege su me savetovale ,,kada je pun mesec ostani kod kuće". Odličan savet za sve normalne ljude ali ne i za mene. Izašao sam na teren sa jasnim planom. Iz dva dela. Prvi deo plana je bio da testiram davno pozajmljeni Ruski objektiv Jupiter 11A 4/135. Muzejski eksponat koga svi hvale. Drugi deo plana je bio da testiram tvrdnju proizvođača da sa mojim filterom može ladno da se slika i na jakoj mesečini. A mesečine koliko hoćeš! 97%.

Namera je bila da radim 40x5min na gejnu 200, sa filterom i objektivom navijenim na f/8. Nanišanim ja objekat, pokrenem gajding i opalim probni snimak. I... ništa! Vidi se samo Garnet Star još par sitnijih komada i sve ostalo sivo! Od magline ni traga. Slikao sam ja pod 88% meseca doduše teleskopom, ali nisam imao nikakvih problema da jasno vidim ono što slikam. Au... šta sad? Video sam tri mogućnosti. Da fotkam kako sam namerio i da se nadam najboljem, da odvrnem otvor blende na f/5.6 i da doživim neizvesne probleme sa aboracijama ili da povećam gejn na recimo... 250 i da izvesno izgubim malo na dinamičkom opsegu. Morao sam brzo da mislim. Odlučio sam se prvo testiram ovu treću mogućnost. I 5 minuta kasnije pojavi se kao neka izmaglica na ekranu bez ikakvog detalja ili oblika. Na brzinu i ne testirajući otvor blende odlučim se da uradim planirano na 250. Sada mislim da sam pogrešio u toj odluci, ali šta je tu je. Bio sam ubeđen da od tog posla nema ništa i da traćim lepo veče. Pa dobro. Ni prvi ni poslednji put. Odoh ja u kuću kod drugara na pivo i zezanje. Samo da podesim tajmer na telefonu za meridijan flip...

Sutradan sam ustao rano željan da vidim šta sam uradio. Ima li tu signala, detalja... Bacio sam se na posao najbolje što znam, i čudo je počelo da se dešava. Korak po korak, proces po proces i iz sivila je počela da izranja ova lepotica.

Filter je potvrdio tvrdnju proizvođača sa desetkom. Objektiv se ponašao civilizovano iako ima sitnih problema. Procenite sami.


IC 1396 - Elephant's Trunk Nebula by Ivan Antić, on Flickr

Jupiii, najzad uspešan široki ugao! Ili barem nije bezuspešan.

Molim za komentare. Kako vam se čini učinak Jupitera? Da li sam doneo pravu odluku? Šta biste vi uradili drugačije u fazi fotkanja ili u fazi obrde? Javite se ljudi, naučite me nešto.

Ivan