• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Quote from: Yagodinac on July 18, 2020, 09:44:04 amDanijel postavio domaći zadatak  :o
Usput, na poslednjoj (SCT 11) se jasno vidi disperzija na zvezdama, zbog male visine. Naravno da ne smeta, nego eto kao kuriozitet zbog velike žižne daljine i aperture, pošto se na manjim teleskopima teže uočava.

Haha, htio sam snimati kroz MAK 127 ali je komet toliko nisko da kada se montaža okrene prema njemu, MAK je tada ispod C11 cijevi i tada gleda u gornji rub zida zvjezdarnice Apollo. Onda sam snimao kroz C11, šta ću, tak mi je grah pao. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT


Yagodinac


markompopovic

Pozdrav drustvo, nije me bilo davno. Konacno se razvedrilo pa sam sinoc konacno ugledao i ufotkao kometu. Do sada su je zaklanjala okolna brda, pa i za ovu fotku sam morao da se penjem na repetitor koji je na 550mnv.

Odradio sam 9x 20 sekindi na iso 1250, Nikon d5100 i sigma 17-55 na 2.8 i 17mm i jos 9x dark frames.

Repetitor je u gradu, tako da je bilo bas jako svetlosno zagadjenje, veceras i ovih dana ako posluzi vreme idem negde dalje

Namucio sam se da koliko toliko sredim WB jer od rudika ide belo svetlo a od grada narandzasto i obasjava Staricu (to je ova stena sto se vidi)

Kroz dvogled se odlicno videla, mogu misliti kako ce biti u boljim uslovima iz veceg mraka dalje od grada


Kometa/ Comet
by
Marko Popovic
, on Flickr
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Yagodinac

Odlična fotka Marko  ;)
I jedna moja od pre deset dana sa ISS u prolazu (al' me hoće)  ;D

Comet NEOWISE And ISS by Millan Milloradovic, on Flickr

markompopovic

I meni su sinoc na pojedinim frejmovima proletali meki objketi bas cu da vidim sta je kada budem imao vremena.

Kada vidim vase fotke odusevim se. Samo lepo da se razvedri, ne pamtim kada je bilo ono skroz cisto.

Taman teram drustvo da idemo svi, ima se sta videti... kometa, Jupiter, Satrun, Andromeda kao naj zanimljivije za nekoga koga sve ovo ne zanima toliko

pokusacu zumom 55 200 ali na sigmi mnogo znaci 2.8 na celom zumu. Pokusao sam i sinoc ali se repetitor bas drmao od vetra tako da moram ponovo sa zemlje.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Predrag

Bravo za fotke. Sve su vam odlične.

Večeras sam hteo da probam da li ću je snimiti telefonom i uspeo sam.

2020-07-21_10-02-17 by Predrag Agatonović, on Flickr
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

C/2020 F3 (NEOWISE), snimljena 20.07.2020. kod Novog Sada. Fotka je u najnizoj mogucoj rezoluciji i kompresiji jer forum ne dozvoljava attachmente vece od 100k...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

Mislim da je kometa počela da gubi na sjaju,tako da je ovo moj poslednji pokušaj,i mislim da bolje od ovoga neću.

neowise 50mm final by Sinisa Niksic, on Flickr


Quote from: CyberianIce on July 24, 2020, 12:29:12 amC/2020 F3 (NEOWISE), snimljena 20.07.2020. kod Novog Sada. Fotka je u najnizoj mogucoj rezoluciji i kompresiji jer forum ne dozvoljava attachmente vece od 100k...

A da probaš da uploaduješ fotku preko nekog upload servicea,i da samo okačiš embedded link? flickr je tu najbolji,a mislim da je imgur lepa alternativa  :)
150/750 EQ3

CyberianIce

Quote from: Sinisa on July 24, 2020, 08:45:01 amA da probaš da uploaduješ fotku preko nekog upload servicea,i da samo okačiš embedded link? flickr je tu najbolji,a mislim da je imgur lepa alternativa  :)

Ma ne dolazi u obzir. Pre deset godina mi je na Imageshack-u ostalo zarobljeno nekoliko stotina radova kad su samo u jednom momentu odlucili da ga naplacuju, i samim tim more postova na raznim forumima po internetu mi je upropasteno. Cak sam im i platio jedan mesec da poskidam fajlove ali nisam stigao na vreme pa su ih obrisali ali to opet ne spasava postove. Tako da sam se jednom opekao o te free image upload servise i ne zelim vise, jer svi oni umaju istu stavku u svom ToS-u da mogu u bilo kom momentu da se ponasaju manje vise kako god zele. Koristio sam CANON iMAGE GATEWAY ali je on takodje ugasen po slicnom principu. Flickr ima limit od 1000 fajlova koji sam davno nekad ispucao pa sam obrisao nalog i ne zelim ni tamo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ako nećeš da platiš možeš na Flickr-u da otvoriš pet naloga, ništa te ne sprečava  ;D
Jedan astrofotografski, jedan pejzaži, pa onda ulica, portreti, pa gole ženske...  :P

markompopovic

Ja cu da joj dam sansu i veceras. Uhvatio neki dalekovod tj zice, pa smetaju. A mrzi me da kloniram. Tako da ako veceras uhvatim bolje necu da se cimam. Pokisacu sa 100mm+ i sa 50mm na sigmi 2.8
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Sky-Watcher

Zdravo svima. Oduševljen vašim fotkama komete odlučio sam da joj se i ja posvetim i da skromno doprinesem ovoj temi. Zanimljivo je da do pre par nedelja nisam mario za komete ni 2%, a onda sam bacio pogled na ovu temu i uhvatilo me ludilo.

Nisam uspeo da se organizujem za široki ugao i ispalo je, eto, da sam je fotkao teleskopom. I to baš u danu kada je bila najbliža nama. Ništa od prelepih širokih uglova sa ove teme, ali sam uspeo, koliko toliko, da joj slikam jezgro. Ako ništa drugo, barem je fotka malo različita od ostalih. Nadam se da će se nekome svideti.


Comet C/2020 F3 - NEOWISE by Ivan Antić, on Flickr

Vedro nebo
Ivan

mitja

Sky bravo za kometu. Definitivno me podseca na Hale Bopp kometu. Taj cudesni svet kometa.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT