• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn

Started by Laci, March 16, 2012, 11:06:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

CyberianIce

Sinoc na Letenki dok smo cekali da mesec zadje da bi lovili perseide



Obrade bez, obican JPEG, jedan kadar, bez ikakve obrade. 4000D na 800mm f/8.8
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

Lep saturncic! Jel ima fotki meteora?  :)
evo ga moj saturn od sinoc:
150/750 EQ3

CyberianIce

Na zalost nije bilo fotki meteora, nismo imali srece. Najsjajniji bolidi su proletali upravo u onim momentima dok ni jedan EOS nije snimao a imali smo 2 komada.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv



Maksutov 102mm, ASI178mmc kamera, AZGti montaža.

5 minuta snimka, 20ms ekspozicija, 50fps. Ukupno 15000 frejmova, stekovano najboljih 80% - dobar seeing.

AS!3 za sekovanje, Registax 6 wavelet-i i dorada u Gimp-u
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Jako lepo to izgleda za 102mm aperture, i to (ne baš mnogo, doduše) opstruisane. Sviđa mi se što kod Saturna čovek može da upotrebi daleko veći broj frejmova zbog spore rotacije, što kod Jupitera npr nije slučaj.

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Danijel

Baš mi je simpatičan, ovako maleni. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

CyberianIce

Quote from: Danijel on August 01, 2020, 09:20:49 pmBaš mi je simpatičan, ovako maleni. :)

Pa da, zapravo poslužio mi je samo da namestim fokus za Mesec koji sam fotkao odmah zatim, pa reko što da se baci. To je samo sa teleskopom i DSLR-om, bez ikakvih okulara, ni barlow nemam.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Danijel

Quote from: CyberianIce on August 02, 2020, 03:12:41 pm...
To je samo sa teleskopom i DSLR-om, bez ikakvih okulara, ni barlow nemam.

Aha, u primarnom fokusu teleskopa. Tako ja većinu vremena snimam. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Snimao sam i Saturn, u primarnom fokusu C11 i uz dodatak barlowa 2,5x. Mislim da ću ubuduće barlow koristiti samo kada atmosfera bude posebno dobra jer se vidi sva nesavršenost slike kada zrak "kuha".




Planet Saturn, 29.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Planet Saturn, 29.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

I meni se godinama javlja ta pomisao da za svako veče postoji neka idealna granica uvećanja preko koje slika počinje da bude disproporcionalno lošija. Moguće je da barlow unese neku deformaciju mada ne verujem, veće su šanse da fokus bude malo više omašen.
Ali kad posmatram vizuelno onda fokus ne može da bude omašen pošto konstantno fokusiram da pronađem idealnu trenutnu vrednost - a i vizuelno imam utisak da se slika enormno pogoršava kako se diže uvećanje.
U svakom slučaju slika ne laže; nadam se da se ne ljutiš što sam doveo ova dva Saturna na istu veličinu, čisto da uporedimo oštrinu:


Danijel

Ne ljutim se, baš naprotiv, drago mi ja da ti je bilo od koristi za usporedbu. :)

Ja mislim da je štos u tome, što veći promjer objektiva, veće su i greške koje "uhvati". I onda kada tome dodaš barlow, sve se umnoži. Za snimanje takvim instrumentima, treba biti jako dobra atmosfera i uvjeti u njoj. Kod nas ima puno vlage i treba vrebati trenutke kada se atmosfera raščisti i smiri, a to je lutrija.

Kada sam snimao jasno se vidjelo kako slika kuha, naprosto se svjetlost lomila "u valovima" preko slike i odmah sam znao da će biti problema. S Jupiterom je bilo malo povoljnije jer je on višlje na nebu. A teleskope sam sat i pol hladio ventilatorom prije snimanja, naravno i krov zvjezdarnice Apollo je bio otvoren odmah nakon što se sumrak spustio.

Fokusiranje nije bilo lako jer kad slika kuha, teško je naći idealan fokus. Cassinijeva pukotina se recimo uopće nije vidjela. Fokus sam namještao na onim prazninama između Saturna i prstena. Kada su bile najtamnije to je bio znak da je fokus najbolji u tom trenutku. :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mitja

saturn by Miodrag Petković, on Flickr

Moj Saturn. Jedno vece sam uspeo da se malo iscimam i slikam.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Astro_fun_times

Slika Saturna od pre 2 nedelje
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2