• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

Sinisa

Evo moj prvi pokušaj nekog Kolaž projekta,ciljam da ovako sklepam ceo mlečni put severne hemisfere,ako mi krene od ruke  :) (Dofotkao sam deo od Altaira nalevo i to nalepio na prvi mlečni put) Svaki delić ciljam da bude oko 30min ekspozicije na 1600ISO.Koristim kit 18mm objektiv i jako mi ide na živce što farba zvezde u plavo,ali šta da se radi  :P .
Milky way Step 2 by Sinisa Niksic, on Flickr
150/750 EQ3

Yagodinac

@Cyberianice: vrlo cool kadar i WB. Jesi snimao u M modu ili u Av? Ima nekog treperenja u drugoj polovini snimka, možda je to od magle koja preskače venac a možda i merenje ako je Av mod bio.

@Sinisa: pa lepo... :)
Meni bi kod tog kita (a i drugih midrange zumova, recimo Tamron 17-50) smetalo to što imaju neke čudne i prilično nepopravljive distorzije na širem delu opsega. To mi nikad nije uspelo da opeglam i da napravim krštenu panoramu. A za hromatsku aberaciju selective colors, pa odabereš plavu ili cijan, vidi šta ti dominira, i onda onim slajderima možeš da je smanjiš, da je pojačaš, pretvoriš u neku drugu nijansu... Nije baš nakon toga kao da si uzeo Cajs Otus objektiv ali generalno i deset puta skuplji objektivi imaju CA - manje, ali ipak imaju.

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on August 15, 2020, 04:31:38 pmJesi snimao u M modu ili u Av? Ima nekog treperenja u drugoj polovini snimka, možda je to od magle koja preskače venac a možda i merenje ako je Av mod bio

Snimam samo u manuelnom modu ceo svoj život 🙃 Snimanje je trajalo nešto duže od sat vremena a poslednjih dvadeset minuta je objektiv bio zamagljen što sam primetio tek kada sam završio. Ne znam kako se boriti protiv toga, evo upravo sad sam došao sa star partija iz Apatina, ista stvar, neka niska magla i sva oprema je mokra i svaki čas su se hvatale kapljice na objektivima, fotkao sam Pjejade, Andromedu i Mlečni put, po 50 frejmova ali samo je prvih dvadesetak je ok a sve ostalo je uničteno kondenzacije. Valjda će se nešto izvući pa ću da okačim.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Pomaže zonerica, ja je u sreći i veselju arčio na Tamronu godinama. Probaj da nađeš na Aliju ako ima, verovatno za kit košta možda par dolara. Kod teleobjektiva zonerica ne mora da bude toliko široka pa sam više puta improvizovao list papira zalepljen selotejpom koji je istog prečnika kao i telo objektiva - pa samo natakneš napred.

Level_2 su grejači, ali struja je za mene misterija i crna magija, tako da se u to ne petljam.

Sky-Watcher

Siniša, ovo je ozbiljan projekat! Srešćeš se sa mnogo izazova. Oko uglova kamere, oko uklapanja, naročito zbog različitih osvetljenosti (mesec) pojedinih noći, moraćeš da se potrudiš da svaki deo obradiš potpuno isto i slično. Koliko delova mozaika si planirao?

Ali svaka ti čast! Sviđa mi se tvoj entuzijazam i želja za eksperimentom. Ti postaješ pravi ekspert za Mlečni put. Jedva čekam da vidim krajnji rezultat!  8) Držim ti palčeve.

CyberianIce

Na obe fotke je mlečni put, to je jedino što sam siguran. Gornja bi trebalo da je snimak u pravcu sazvežđa Cassiopeia ali nikako ne mogu da ga identifikujem iako se vidi M31 u gornjem desnom uglu, nema distinktivnih zvezda ili se ne vide od gužve... Možda neko može da pomogne sa tim? A donja fotka je nešto više ka zapadu u pravcu Lacerte i Cignusa, tu mislim da nema pomoći. Obe su fotkane sa 18mm objektiv sa crop body. Izgleda ću morati opet da vodim dnevnik posmatranja.




Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

I prva ti je Lacerta & Cygnus; dole levo u uglu je Vega a malo levo od centra Amerika nebula, neposredno gore i iznad zvezde Deneb. Kasiopeja je desno - isečena na pola. I meni se dešava da kad dođem na planinu ili neko drugo jako tamno mesto, da jednostavno od tolikih zvezda ne mogu lako da se snađem. U LP zagađenim regionima je lako, vidiš samo najsjajnije zvezde i brzo se snađeš.

Nego, u čemu beše obrađuješ fotke? Steking je steking, samo prva polovina posla, taj izlazni rezultat tek treba razvlačiti posle u PS-u. Mislim da se tvoje fotke mogu još malo dodatno rastegnuti, posebno ona M31.

vlaiv

Quote from: CyberianIce on August 17, 2020, 04:37:21 amGornja bi trebalo da je snimak u pravcu sazvežđa Cassiopeia ali nikako ne mogu da ga identifikujem iako se vidi M31 u gornjem desnom uglu, nema distinktivnih zvezda ili se ne vide od gužve... Možda neko može da pomogne sa tim?

Gornja slika je u suprotnu stranu od Kasiopeje.

Vide se dve veće zvezde i to su Vega i Deneb. Vega je u samom donjem levom ćošku a Deneb je kad se od Vege krene prema M31 pa se stigne do Mlečnog puta. Odmah iznad Deneba se vidi North American nebula. Levo od Deneba se prepoznaje Sadr.

Deo Kasiopeje je uhvaćen u kadru - 3 zvezde direktno ispod M31. Ostatak izlaz iz kadra na desnu stranu.

Malo levo od Kasiopeje je NGC7789 - Caroline's Rose klaster (sitna mrljica).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Quote from: Yagodinac on August 17, 2020, 10:47:44 amI prva ti je Lacerta & Cygnus; dole levo u uglu je Vega a malo levo od centra Amerika nebula, neposredno gore i iznad zvezde Deneb. Kasiopeja je desno - isečena na pola. I meni se dešava da kad dođem na planinu ili neko drugo jako tamno mesto, da jednostavno od tolikih zvezda ne mogu lako da se snađem. U LP zagađenim regionima je lako, vidiš samo najsjajnije zvezde i brzo se snađeš.

Nego, u čemu beše obrađuješ fotke? Steking je steking, samo prva polovina posla, taj izlazni rezultat tek treba razvlačiti posle u PS-u. Mislim da se tvoje fotke mogu još malo dodatno rastegnuti, posebno ona M31.

Hahaha, kao da sam prepisao :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Hvala vam, sad imam informacije pa mogu da pregledavam da li se vidi neki DSO. Stekiranje je rađeno u Sequator-u, a obrada u PS-u, prvi korak uklanjanje šuma i tjuning u camera raw filteru, zatim nešto malo levels i curve. Uglavnom gledam da okrećem knobove dok nebo ne potamni a zadrže se detalji i boje podešavam dok ne odu zelena, žuta jer ih ne treba ni biti. Tako i sa uklanjanjem šuma, sve su to kompromisi između količine detalja i vuzualne atraktivnosti. WB mi je žestoko promašen, sve te fotke delovale su zelenkasto pa sam pošteno okrenuontaj knob
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce



Sinoć sam bio na Arači, bilo je vedro bez mesečine, zvezde rodile samo tako, odlično nebo ali nisam imao mnogo vremena pa se nisam trudio niti oko useveravanja trekera (fotkao sam sa 18mm objektivom samo po 15s ekspozicije, za to ne treba posebna preciznost) ali niti oko fokusiranja (nemam masku za fokusiranje a i fokuser je jako klimav) pa sam otprilike fokusirao. Ova fotka je stek od:

20 x 1/4000 ISO1600 Bias
50 x 15s ISO1600 Light
20 x 15s ISO1600 Dark
20 x 1/100s ISO1600 Flat
20 x 1/100s ISO1600 Dark flat

18mm f/4 (Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III) i Canon EOS 4000D

To bi bio kao neki minimum requirements da se radi. Flat frejmovi su bili loši jer sam ih pravio prvi put i na brzinu svetlio sam tabletom kroz krpicu za brisanje objektiva a ekspoziciju odredio preko live histograma, međutim krpica je bila zgužvana a tablet sam držao u ruci (naslanjanje na objektiv bi poremetilo fokus) i mislim da je to ostavilo trag na signalu. Kako god bilo je zanimljivo, sledeći put ću obratiti više pažnje da dođem sa fokusima nameštenim na beskonačno i fokuserima zalepljenim dakt tejpom pa da mogu bez problema da naslonim tablet na zonericu. Prvo sam ubacio sve to u DSS, ispalo je loše, pokušao sam u PS-u da izvlačim detalje ali negde na pola procesa sam odustao i odlučio da stekiram sve ispočetka ali da dam šansu Sequator-u. U Sequator ne mogu da se stave Dark flats a sve ostalo može ali je 200x je brži i prostiji od DSS-a. Posle sam importovao 16-bitni TIF iz Sequator-a u PS i oduzeo pozadinski gradijent, malo editovao wb, senke, nivoe signala, krive, šum i kalibraciju boja. Sa jednog light frejma sam uzeo obris ruine ali sam odsekao deo sa granjem jer nije valjalo pa ga samo prelepio preko svega kao top lejer jer za bolje nemam strpljenja.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Jako lepo, priličan skok, čestitam...  :)
Arača je jedna ludnica od mesta, i danju i noću. Bejah tamo par puta i, koliko se sećam, istočni vetar je duvao kao nenormalan. Kad smo već kod duvanja vesela raja je tamo pored puta sadila raznorazne biljke tako da sam umro od smeha dok sam zamišljao šta li se sve njima pričinjavalo u pojedinim momentima, i nikako ne mogu da se otmem utisku da je ovo mogla da bude malo veća turistička znamenitost kad bi makar se setili da put asfaltiraju. Ovako je uspeh kad se vratiš kući sa ispravnom geometrijom trapa.

CyberianIce

Ja nisam znao za Araču dok nisu već počele i instagramuše da dolaze. Istočni vetar je tipičan za južni Banat ili Banat uopšte to znam pouzdano još od vojničkih dana. Sad sam se setio logorovanja u Orešcu na deliblatskoj peščari, tamo je bilo nebo isto fantastično ali blizu je poligon za gađanje i zabranjeno je fotkanje i osmatranje a i bilo bi nebezbedno.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Majušna M81 grupa snimljena 135mm f/4, 17 minuta ukupno ekspozicije na ISO3200 juce dok je zalazila iznad Srbobrana.

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Vau Cyber odlicno odradjene slicice. Mnogo mi se svidja M81 i M82. Odlicno.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.