• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko spajanja teleskopa na RS232 serijski port

Started by dedskin114500, September 21, 2020, 08:19:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

MAX232 je teski legacy batali to.

Koristim u svojim projektima i FTDI i CP2102. Savetujem ti da zaobidjes FTDI iz nekoliko razloga, najbitniji je sto je sansa da ces fasovati kineski klon 99.99%, koji cesto treba reprogramirati da bi radio stabilno zavisno sta radis sa njim i na kom baud rate-u. FTDI je jako zgodan za neke druge stvari kao npr vendor-protected OBD interfejs, hakovanje/remapiranje/virginizaciju ECU i BSI modula na vozilima, galetto i tome slicno jer se lako programira da zavara vendorske zastite. Sigurno moze da se zbudzi ali je bespotrebna komplikacija.

Sa druge strane CP2102 je dedicated UART bridge (ima samo tu jednu namenu) ali je jeftiniji (kosta oko 250 RSD), mozes da ga koristis i za 3.3V i 5V TTL nivo signala (koji se jednostavno prebacuje ili preko dzampera ili direktno) a mozes odmah i da narucis verziju za +3.3V ili +5V TTL te ti samim tim ne treba ti nikakva dodatna logika. Ima ga u nekoliko varijanti. Ide direktno iz racunara na SPI. I radi fino na svakom baud rate-u, sa nekom normalnom duzinom kabela (USB<5m, UART<2m). Sve to imas na kp, tapka neki lik iz NS.

@vlaiv
Koji RS232 standard koristi SW? Verovatno je DCE ali uvek kada vidim DB9-RJ45 postoji sansa i da je DTE pa ako jeste onda je pinout drugaciji.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

dedskin114500

@vlaiv

Nasao sam na onoj stranici shemu za EQ direct .

Ako nije ona sto si mi ostavio link .

Gde se govori o max323 cipu , laganini se doda 5V>

Evo vidi http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm

dedskin114500

@Cyberianlce

A ne rece sta da koristim , koji kabal da uzmem

Sta mi je ciniti , ili ja nisam razumeo.

vlaiv

@CyberianIce

Ja sam koristio FTDI jer tako piše na EQMod sajtu - taj se preporučuje. Ne znam o elektronici dovoljno da bih mogao da kažem da li je to iz nekog posebnog razloga ili ne.

Takođe, do ovog trenutka nisam imao pojma šta znače DTE i DCE (morao sam da proguglam). Nemam pojma šta koristi SkyWatcher. Možda možemo da zaključimo?

Na EQMod sajtu vrlo izričito kažu da se nikako ne spaja direktno serijski port na kompjuteru sa montažom. Otvarao sam moj hand controler (ne goto nego onaj jednostavan) i to je samo jedan minijaturni čip na maloj štampanoj ploči. Iz ovog možda može da se zaključi da je monzaža DCE?

@dedskin114500

To što si pronašao na onom linku je EQDirect-RS232. To ti služi samo ako imaš COM port na kompjuteru, što verovatno nije slučaj ako je u pitanju laptop.

U tom slučaju ne kačiš na USB port nego COM port računara pa onda taj MAX232A pa onda montaža.

Ako hoćeš na USB onda mora onaj drugi dijagram EQDirect-USB
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Ja sam svoju montažu u zvjezdarnici Apollo spojio isto direktno, kablom u kompjuter. Da se ne ponavljam, evo kako i čime sam to napravio. I radi kako treba. Sve. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

dedskin114500

@Danijel a taj kabal je preko 100e , bogami je mnogo . Ima isto to za 10e ako covek ima volju sam da spoji zice .
4 zice treba spojiti samo nije ne znam sta .
Al da ne prejudiciram narucio sam pa cemo da vidimo

CyberianIce

@Danijel
To nije "direktno", to je isto preko USB-2-UART konvertera o kakvima govorimo ovde.


@dedskin114500

USB<->USB2UART<->RJ45

Pa koji god hoces, svejedno, samo pazi da je TTL nivo signala odgovarajuci i nemoj koristiti serijski port vec USB, masa laptopa ga i ovako nema. Ja da sam na tvom mestu cak bih mozda isao bih na UART-2-Bluetooth i virtualni Bluetooth COM port. Ne znam koja kolicina podataka ce da se prenosi, kojom brzinom i na koju daljinu, pa samim tim koliko je pametno koristiti konvertere nivoa TTL signala sa kablovima. Inace bluetooth interfejs ima jos jednu prednost - moze da se zbudzi da se vozi GoTo preko stelarijum aplikacije direktno sa andrid smartphone-a.

Jel mogu da znam zasto to uopste radis? Ja uvek podrzavam takve stvari da se rade, ali nije mi jasno koji je krajnji cilj povezivanja mehanike i racunara. Jel hoces da vozis GoTo preko Stelarijuma ili da modujes firmwer ili sta?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

dedskin114500

@Cyberianlce

Daljinski sam spalio i popravio al baguje nesto , malo malo iskljuci se zabaguje i nesretan je generalno, kad ga vidim nisam srecan.

To je jedno , drugo hocu Web Cam autoguiding dok ne uzmem za 300 evra neku kamericu , al imam troskova pre toga , moram preci na Canon DSLR , i modovati to debejerovati . Ima dosta posla da ja sam uzimam kamerice od 300evra .

KAd dodje vreme za to .

A bez toga guiding jedino preko kompa , a usto me i daljinski zeza .


Tako da uzeo sam MAX232 , a uzecu i CP2012 sto si rekao , a uzecu i bluetooth za telefon i stelarijum.

Pa kad sam na telefonu onda bluetooth , a kad sam na kompu jedan od ova dva koji god bude radio svejedno mi je .

Uzeo sam ovaj CP https://www.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/cp2102-usb-ttl-programator/oglas/53948135

Danijel

Heh, ne razumijem se u te vaše tehnikalije, ja sam želio zaobići kontroler i ono tipkanje i kopanje po menijima i povezati montažu direktno s komputerom. Našao sam to što radi, sada uključim komp i montažu, kliknem mišem na objekt kojeg želim promatrati i on se čarolijom pojavi u okularu. Kako to zapravo radi, je ne znam niti me briga. ;D Htio sam samo dati informaciju ovdje, rekoh, možda nekome pomogne. Vi ste prepoznali o kakvom sklopu se radi i meni je drago da sam sad naučio nešto novo. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Quote from: CyberianIce on September 22, 2020, 02:51:58 pmJel mogu da znam zasto to uopste radis? Ja uvek podrzavam takve stvari da se rade, ali nije mi jasno koji je krajnji cilj povezivanja mehanike i racunara. Jel hoces da vozis GoTo preko Stelarijuma ili da modujes firmwer ili sta?

Onog momenta kad se krene raditi bilo šta ozbiljnije, potreban je računar - bilo da je to gajding, astro kamera koja ide na USB ili nešto slično.

Ako se već ima računar pored montaže, zašto se ne bi skroz prešlo na kontrolu montaže putem računara - sve radi kao i ručni kontroler ili još bolje. Postoje stvari koje ručni kontroler ne može da radi.

Recimo, za DSLR se može koristiti APT (besplatan program) za snimanje. On ima opciju i za plate solving - to je izvanredna stvar. Čak i kada montaža nije idealno poravnata (star alignment), sa plate solvingom se uvek pronalazi meta i ispravno kadrira - i to bez gledanja kroz tražilac ili bilo kakve gimnastike.

Quote from: dedskin114500 on September 22, 2020, 03:14:37 pmTako da uzeo sam MAX232 , a uzecu i CP2012 sto si rekao , a uzecu i bluetooth za telefon i stelarijum.

Pa kad sam na telefonu onda bluetooth , a kad sam na kompu jedan od ova dva koji god bude radio svejedno mi je .

Uzeo sam ovaj CP https://www.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/cp2102-usb-ttl-programator/oglas/53948135

Ja ti preporučujem da uštediš sebi i vreme i novce i živce i uzmeš oprobanu varijantu. Znam da u startu izgleda skupo ali je to možda najjeftinije rešenje generalno gledano.

Recimo ako taj kabl što si uzeo ne radi posao - onda ga slobodno stavi u fijoku za neki budući projekat i upiši 1000 din potrošeno a nisi se mrdnuo sa mesta. U startu si u minusu.

Ako hoćeš jeftinije da prođeš, onda ništa "Dža-Bu" i "Na frku/lako ćemo" - tri puta meri, jednom seci. Budi 100% siguran da znaš šta radiš (a i kad si 100% siguran - ne znači da si 100% siguran).

Najjeftinije rešenje koje sigurno radi je FTDI TTL232R sa 5V signalizacijom. Hoćeš da probaš neki drugi? Naravno, može, al budi spreman da dodaš još 500 din na onu sumu gore i da opet ne stigneš nigde.

Evo, ako baš hoćeš da probaš sam da napraviš, uzmi ovo:

https://www.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/ft232rl-ftdi-miniusb-ttl-serijski-konverter/oglas/100986355?filter_id=663325877

Ima prekidač za 5V / 3.3V, imaš pinove koje treba da spojiš na RJ45 (GND, RXD, TXD) i treba ti još pride i USB kabl.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv

Natrucio sam vec ova dva , sve je to u sustini isto ako ne bude sljakalo uzecu taj sa mini USB portom.
Da sacekamo par dana da to stigne pa da vidimo sta radi.

UZeo sam i ovaj bez serijskog kabla i ovaj sto ide na serijski kabal .

ako to ne radi onda cu ovaj treci .

CyberianIce

@vlaiv
U pravu si, ali... Da sam ja ceo zivot isao sigurnim stazama, nikada nebi dosao tu gde sam sad niti bi naucio ono sto sada znam. U dedskinu osetim radoznalost i zelju za eksperimentisanjem i zelim da ga ohrabrim da radi sta god hoce. Najgore sto moze da uradi je da spali konverter od par stotina dinara, ali ce nauciti sta je SPI, kako radi, koji su standardi, koja su ogranicenja, koje konfiguracije postoje, meni licno je to iskustvo bilo neprocenjivo u mnogim buducim projektima. Mehaniku ne moze da osteti, to je sasvim izvesno jer je i ovako vec na +5V. Da je covek zeleo da kupi OEM resenje koje radi out of the box, kontam da nebi trazio pomoc ovde. Barem sam ja to tako doziveo. Inace je to banalna stvar, jedina komplikacija u prici je taj TTL od +5V, koji se zaista mnogo redje koristi od onog na +3.3V, i samim tim manji je broj modula za samogradnju ili malo komplikovaniji zbog konvertera nivoa signala.

@dedskin114500
Svaka od te tri opcije moze da radi, uz uslov da pravilno upotrebi. Kao sto rekoh, taj TTL na +5V je komplikacija, inace bi mogao da koristis i direktno na serijski port racunara ili preko CP2012 i USB porta (samo moras instalirati COM drajver) isto tako i preko FTDI mikrokontrolera. Znaci cilj ti je imati COM port na racunaru na kojem je povezana ta mehanika.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

dedskin114500

@Cyberianlce

Evo ga CP2012  prvi je stigao https://drive.google.com/file/d/1vwBPbLm5Cmxn3ZHW3tOtoiSTwnG800Fw/view?usp=sharing
Dzi se dobro ako ne radi :)

Znaci sad uzmem mrezni kabal i prikacim ga na pinove CP2012  i instaliram EQ mod softver


vlaiv

Quote from: dedskin114500 on September 23, 2020, 02:48:05 pmZnaci sad uzmem mrezni kabal i prikacim ga na pinove CP2012  i instaliram EQ mod softver

Nemoj zaboraviti COM port drajver za taj CP2012 i ASCOM platformu da instaliras.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv

Znaci instalirao sam drajver za cp2012

instalirao sam ASCOM platforum
Instalirao sam EQ Ascom drajver


Ocekivao sam da cu videti neki shortcut da se pokrene i da vidim one kontrole za teleskop , ali jos nisam Mrezni kabal spojio

Mada ne vidim nigde neki shortcut ima ASCOM diagnostics , ASCOM profile Explorer

To kad pokrenem ne dobijem onaj crveni ekran sa komandama

A nasao sam u Start meniju ima boga ti ima .


Aj sad cu zicu da spajam