• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Quote from: mboskovic on September 22, 2020, 11:43:27 pmZa kakvu vrstu (astro) snimanja bi to bilo interesantno probati?

Sta god ti padne na pamet :D

Atmosfera je "mirnija" što su duže talasne dužine. Recimo možeš mesec probati bez problema sa tim filterom, trebalo bi da se mnogo manje muti slika zbog atmosfere i moći ćeš da snimiš mesec u "mono" fazonu.

Jedini problem jeste što je Airy disk najveći pa ispadne kao da ti je teleskop manjeg prečnika nego što jeste što se rezolucije tiče.

Možeš sa snimaš i DSO objekte. Ima ih interesantnih u tom opsegu. Obavezno Orion i trapez snimi na taj naćin. Trebalo bi da detektuješ mlade zvezde koje se inače ne vide u vidljivom delu spektra od magline.

Snimanje crvenih i braon patuljaka je isto interesantno. To su zvezde koje jako slabo zrače u vidljivom delu spektra.

Venera i oblaci ...

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Sky-watcher, prelijepo! Bravo!

Luger

Objekat:  NGC 7293 Helix Nebula
Exp: ~100min,ISO 800, Optolong L-Extreme dual band filter.
Oprema: SW ED80, EOS 1000D full spectrum mod, Heq5 Pro belt mod.
Lokacija: Zemun,

NGC 7293 Helix Nebula by Luger, on Flickr

Sinisa

Koliko vidim po tvojim slikama,Zemun ispade jako dobra lokacija  ;)  ;D
Svaka čast,sečeš kroz svetlo ko od šale!
150/750 EQ3

Luger

Jeste, jeste. I kvadrat je skocio  ;D
Hvala Sinisa!

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Svaka čast Luger, sjajna fotografija!!

Luger


Boki Aristarh

Pravo je čudo šta sve ti izvučeš iz grada...
Mogu da zamislim šta bi odradio sa tamnije lokacije...
Poziv za Ratković stoji, naša hrana, smeštaj i piće, pa da nas naučiš ponešto  ;)

Luger

Hvala Boki,
poziv stoji par godina, nego sam ja... kah,kah...  :o

Luger

Objekat:  NGC 6960, Western Veil Nebula
Exp: 9x7min + 3x10min,ISO 800, Optolong L-Extreme dual band filter.
Oprema: SW ED80, EOS 1000D full spectrum mod, Heq5 Pro belt mod.
Lokacija: Berane, 06.10.2020
Obrada PI, PS6

Western Veil by Luger, on Flickr

Luger

Objekat:  Crescent Nebula, NGC 6888
Exp: 15x10min,ISO 800, Optolong L-Extreme dual band filter.
Oprema: SW ED80, EOS 1000D full spectrum mod, Heq5 Pro belt mod.
Lokacija: Berane, 09.10.2020
Obrada PI, PS6
Bio sam cijele prosle nedeleu u Beranama, i dva-tri dana je bilo vedro pa sam pozurio da snimim po nesto. Uglavnom su sve ekspozicije 1h30 do 2h30 po objektu, onoliko koliko je vrijeme dozvoljavalo. Preko dana kisa, navece vedro uz veliku vlaznost. Dobra prilika da se isprobaju Hand made grijaci i kontroler za njih. I pored velike vlaznosti (najvise sto sam ocitao je bilo 83%), ni u jednom trenutku nije bilo rose na optici!  ;)
"Mesa" bih rekao da ima dosta, e sad...moja obrada na stranu. :)
Sve primedbe su dobrodosle.

Crescent Nebula, NGC 6888 by Luger, on Flickr

Yagodinac

Quote from: Luger on October 11, 2020, 01:37:44 pm"Mesa" bih rekao da ima dosta, e sad...moja obrada na stranu. :)

Šta bre tvoja obrada, ovo je sve odlično...
Npr skinuo sam Veil i probao da promenim boju pozadine u neutralniju (pipeta, pa levels, pa grey point, pa pipnuti neutralno nebo) i znaš šta, cela slika je u maglinama, crvenim i plavim. Drugim rečima nisam mogao da nađem neutralno mesto i nešto najbliže neutralnom je upravo ovo što si ti dobio. Drugo, aparat je pohvatao sve te nijanse tako da - ništa ovde ne fali objektivno.

Predrag

Luger bravo. Fenomenalni detalji.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Veil je malo "prenapregnuta".

To što Yagodinac vidi kao maglina svuda po slici je zapravo šum senzora koji izgleda kao maglina jer je prilično urađeno uklanjanje šuma.

Crescent je dosta bolja što se toga tiče, ali i na njoj ima tih vertikalnih zona.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC