• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Evo jedan ne baš uspešan wide field.

Za prvi put sa DSLR-om i datim uslovima snimanja, u suštini sam zadovoljan rezultatom ali to svakako može bolje.



Snimano iz Novog Sada - crvena zona.

Ukupno nešto manje od jednog sata ekspozicije - 119 x 30s. Nešto darkova, biasa i fletova.
Stackovano u ImageJ nakon što je DSS uspeo da napravi karambol od slike bilo kako da sam pokušao da stackujem - jednostavno ne radi dobro kalibraciju.

Boje nedostaje u pozadinskim Ha regionima jer je SNR nizak i jednostavno se boja nije mogla kvalitetno izvući. Zvezde bi trebalo da su realnih boja.

Ono što mi se sviđa kod svega ovog je što je čitavo snimanje obavljeno sa mobilnim telefonom. Wifi mreža za komunijaciju između foto aprata, telefona i montaže i na mobilnom sve aplikacije - za upravljanje monzažom i za upravljanje aparatom. Još kad budem dodao remote release kabl između montaže i aparata - imaću i intervalorimetar za duže ekspozicije od 30s - aplikacija za montažu ima to implementirano.

Aparat je Canon 750d nemodifikovan, i objektiv je 55-250 IS STM na 55mm F/4 - širom otvoren. Zvezde su sasvim dobre i okrugle i montaža fino prati bez problema. Za sat vremena sam između prvog i poslednjeg frejma imao oko 10px u RA i DEC pomeraja - gotovo ništa.

Evo i par slika aparature:

Kompletan setap:


Montaža i aparat:


I sistem za useveravanje:


Da, to je 50x8 tražilac sa papučicom koja idealno staje u vixen stezaljku.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Quote from: vlaiv on August 24, 2020, 01:03:01 amSnimano iz Novog Sada - crvena zona.

...i tu prestaje svaki pokušaj ocenjivanja fotke - Amerika nebula iz grada je fenomenalan rezultat. Čak i nemodifikovani aparati imaju problem da je lepo prikažu, vrlo često ona bude siva a pri natezanju može da ode u ljubičasto, ali svakako to nije prava H-alfa boja. A iz grada gde je sav signal dobro sasečen, ovo je odlično.


Yagodinac

Taj isti Mesec iz gornjeg posta, par nedelja kasnije:

Moonrise Rtanj by Millan Milloradovic, on Flickr

Predrag

Rekoh da stanem kolima i uslikam lep halo iznad Rtnja. Nisam očekavao da će je podeliti većina online novina u zemlji i od toga napraviti kratku priču.🤣
Prvo je Blic objavio sliku pa posle i ostali.
Malopre sam čuo da su je pominjali i na Radio S kao mistrioznu pojavu iznad Rtnja. 😀

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10157636908605509&id=140560540508
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mboskovic

👍😁
Fotka je sjajna, a opšte je poznato da vanzemljaci redovno posećuju Rtanj 😁

vlaiv

Da, video sam i na B92 članak :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Malo sam je upropastio jer je sređivana na telefonu:

Sunčev halo iznad planine Rtanj by Predrag Agatonović, on Flickr

Na B92 je podeljena kasnije, a bila je i na Novostima, Alo, Pink i još najmanje 20-ak online novina i najmanje 90% njih je preteralo sa novinarskim naslovima i baš mi je krivo što su mi na taj način upropastili sliku.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Znači ti si kriv Predraže za svu onu harangu... A i pomislio sam prvo na tebe, nećeš verovati  ;D
Šalim se, ali fotka je perfektna a i tajming iste. Nema veze što su te svi isplagirali sa fotkom, danas je praktično nemoguće sačuvati bilo šta na netu po pitanju kopirajta. Naročito kod nas, dovoljno je da treš mediji navedu izvor odakle su nešto ukrali, prepisali, i onda su ispunili osnovnu zakonsku formu da ne budu tuženi. Onda na sudu kažu da nisu uspeli da te kontaktiraju, ali su ipak potpisali tvoj sajt, i - nikom ništa.
Btw, video sam i ja halo dok sam vozio, ali nisam se setio da ga fotografišem. Cirusi su toga dana (subota pre podne?) bili iznad cele zemlje.

Predrag

Kriv sam. 😁
Da, cirusi u subotu. Ovo je slikano oko 13h.
Nisam ni video halo dok nisam stavio naočare za sunce.
Tek kod Boljevca iz pravca Bora sam video.
Neki su podelili sliku direktno sa FB a neki je samo uzeli o napisali printscreen i tačka.
Nego nema veze, bitna je zanimacija za široke mase 😀
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Još jednom: pravi čovek na pravom mestu. Kompozicija Rtnja i Sunca je odlična, nikakav problem što je snimljeno telefonom.

Boki Aristarh

Sa poslednjeg astro vikenda 10.10.2020.
Heart and Soul nebula
Ratković, Kragujevac, Srbija
Canon 200 mm @2,8
CCD Moravian G4-9000
Montaža EQ6
10x600" kroz Ha i po 6x600" kroz RGB filtere



Za punu rezoluciju slike:
https://aristarh.rs/astrofotografija/ic1805-ic1848-heart-soul-nebula/

gile.ms

@Predrag: odlična fotka, ako ti je za utehu, ja je nisam video na dotičnim portalima, samo kod tebe na stranici ;D

@Boki Aristarh: Prelepo!


Ja sam u sredu ujutru lovio susret Venere i Meseca sa Istočnom kapijom Beograda:




SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Odličan ulov Gile. Sad ovo naravno nije do tebe ali šteta što je Venerina faza takva da je mala i okrugla, da se vidi srp bilo bi brutalno... Doduše samo malo naglas pametujem, a realno fotka je odlična. Naravno, taj srp može i teleobjektivom da se snimi uz malo prčkanja po ekpoziciji.

gile.ms

Hvala Yagodinac, to si potpuno u pravu, još dok sam u stellarium-u planirao fotografisanje bilo mi je krivo što Venera nije u "srpastoj" fazi.

Pre par meseci sam uspeo da ulovim srp istim objektivom (135mm), Venera je bila baš u mladoj fazi, pa je pokazala oblik, na par trenutaka kada se promolila kroz oblak :)

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply