• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko processinga i neke smernice

Started by dedskin114500, October 28, 2020, 04:34:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Ja ne znam jel to do mene al nikako nisam zadovoljan slickom.

Pratio sam Trevor jones-a tutorial , naucio neke nove cake  za photoshop al svaki put mi najbolja ispadne ona prva  verzija slike a ova po tutorijalu ni blizu

Kasnije svaka sledeca obrada , ma jos gore umesto bolje da bude .

JEdino sto nemam Astro Tools u Photoshopu i nisam neki strucnjak za photoshop , ma ni blizu

Odradio sam basic processing bez stretch-a. 9min sub expo/ oko 9 slika.
Canon 600D modifikovan sa Svbony Sky Glow filterom.

https://drive.google.com/file/d/1QBVGfRrf7hAY9gcJR6Lwk-F_HhXYrkLH/view?usp=sharing

A ovo mi je najbolja verzija https://drive.google.com/file/d/1es2l8aAMspM8hkZjxEAN8rdtulnGZlD2/view?usp=sharing
Smesno znam  , neki rezultati https://drive.google.com/drive/folders/1GWASPdagjXWvFzO6n_unkSLpDUTnthmj?usp=sharing

Ili mozda gresim.. ne znam.

Sad kad bi neko neku besnu sliku od toga napravio, a jao al bi bio srecan, ko malo dete .

vlaiv

Nisam siguran koliko je ova obrada dobra, ali evo da pokrenem "lavinu pomoći" koja će da usledi :D



Kako si snimao i koje kalibracione fajlove si koristio?

Prva preporuka bi bila da okačiš samo stackovanu linearnu sliku bez ikakve obrade. Tako je najlakše da se na njoj radi jer svako ima neki svoj pristup obradi.

Ja sam za ovo gore koristio ImageJ i Gimp 2.10

U ImageJ sam otvorio inicijalnu sliku, binovao sam je x3 da pojačam signal/šum, i obrisao pozadinu i gradijente.

Učitao sam posle pojedinačne kanale u Gimp, uradio RGB combine kanala i uradio blago rastezanje sa "nivoima" (levels).

Ništa drugo nije rađeno na slici.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv

De si covece zabrino sam se, nije te bilo sajt pao nisam mogo okaciti ,sve nizbrdo grenulo :)

Da to je samo  stackovana slika i kropovana , Image J je radio na pojedinacnim ekspozicijama radi light polution brisanja po sabovima.

Da ne smaram ljude da skidaju light pollution  to sam uradio sa  image J i u photoshopu blurovo na 200px Gausian blur i Subtractovo posle potamnjivanja da malo ublazim light polution pre stack-a .

Stackovo i cropovo malo .

znaci to je to .

Ne mogu manje procesinga da uradim , ako bi stackovo bez oduzimanja   pozadine  onda to nije to , moro bi neko drugi 10 sliak da obradjuje u Photohopu, da se samra pola sata ako ne i jace .



Znam da nije maksimum, pa reko da vidim koliko je to do mene jer u photoshopu nisam bas najbolji.


dedskin114500

Ovo je ta osnovna verzija , samo light polution procesing uradjen i mali crop.
https://drive.google.com/file/d/1QBVGfRrf7hAY9gcJR6Lwk-F_HhXYrkLH/view?usp=sharing

Ako ne bi to uradio onda ne bi mogao stackovati, jer pre stacka Image J i photoshop skidaju pozadinsko osvetljenje .
Al mogu da stackujem bez  Image J i light polution processinga i cropa ako neko hoce , mogu i da dignem subove .

vlaiv

Možda najbolje da zip-uješ i okačiš pojedinačne snimke jer ih je malo.

Nemoj nikakvo procesiranje da radiš pre stackovanja sem kalibracije. Kalibraciju pretpostavljam da nisi radio?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv

Nista od kalibracije darks , flats bias , dithering nista .

Aj okacicu Lightsove .

dedskin114500


vlaiv

Samo kratko, radio sam na raw fajlovima i uspeo da napravim sintetički flat.

Ukratko, podaci nisu baš na zavidnom nivou. Da li je u pitanju neko svetlo koje je smetalo ili su visoki cirusi napravili problem, nisam siguran, ali evo kako to izgleda kada se napravi animacija:



Izgleda da je i kamera skidana između snimaka i nešto rađeno jer se senka prašine pomera kao da je kamera zarotirana ili nešto.

Možda je i prašina "prošetala" sama od sebe.

Kad sredim i ostala dva kanala okačiću sliku, samo ne treba očekivati previše.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv

Nisam siguran za sve  , al kamera nije skidana ostalo je sve moguce .

Veruj da sam i ja ocekivao vise , kasnije sam video da je Mesec skoro pun bio iza kuce , sa terase ga nisam video.


vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv

Uh da sad sam se setio da Zacepak sa Viewfinder-a nisam vratio posle modifikacije kamera , a Laptop je radio bukvalno bio ekran okrenut ka kameri. Moguce i da je neka svetlost usla kroz Veiw finder , ipak je 10 minuta ekspozicija skoro , cak i malo svetla bi bilo detektovano.

Porpavio sam to , vratio kapicu na ViewFinder DSLR , al kasno je za to sad ..

Nego ne vidim sliku uopste , nema je u postu .

vlaiv

Quote from: Dedskin on October 28, 2020, 08:59:27 pmNego ne vidim sliku uopste , nema je u postu .

Zvizni F5, moguće je da mu treba malo vremena da učita. Dodao sam i link na veću sliku ...
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv


E hvala ti , super je , mislim bio sam se malo pogubio reko mozda nesto ne radim dobro.

Al bice da su podatci takvi kavi jesu, da ne moze bolje .

Ovako mi pada na pamet taj Viewfinder da nisam zacepio , Bio je pun mesec a nisam znao , a  i oblaka je bilo vidi se na jednoj slici, plus sam radio na ISO400 i trebalo je vise zoom-a a skratiti Subove na 300 sekundi na ISO800.

Pa videti . Mozda pucati sa Heliosom on je F2 , staviti ga na F3 recimo, opet bolje nego F4, a bilo bi imalo zumiranije .

Nisam ja ni ocekivao nista spektakularno od toga , zadovoljan sam i sa tim sto jeste buduci da sam od kuce slikao na pun mesec prva slika sa modifikovanom kamerom i guiderom.

Bice to bolje kad uslovi budu bolji i malo optimizujem sve , ispravim nekek greske .

dedskin114500

I odradim kalibracije , ako bi mogao neki Dithering , pa ce biti slika besna .
tu sam hteo da vidim u sustini da li mi Guiding radi.

I radi, do duse kao sto ste rekli Field Rotacija ce biti problem i jeste , Nema veze skraticu Ekspozicije , i dodacu Hladjenje na kameru , zacepiti View Finder .

Ima mesta za napredak...

Yagodinac

Prvo, imaš veliku periodičnu grešku, za prvi put nebitno ali u perspektivi treba to rešiti. Drugo, fale minimum fletovi ali dobro, probao sam sa sintetičkim što je utešna nagrada, drugi put verujem da će biti i toga. Treće, ja nisam uspeo da otvorim tvoje CR2 fajlove Photoshopom već sam prebacivao u Irisu te fajlove u FITS. E sad, oni su crnobeli i nema boje tako da sam se iscimao čisto da vidim šta tu može da se uradi, ovo nije tvoja greška već mene mrzi da kopam po budžacima Interneta da nađem šta mi treba da otvorim 600D fajl u PS CS3.

Uglavnom, ova fotka je dobra samim tim što modifikovan aparat vidi mnogo više toga nego nemodifikovan. Na pravom si putu, samo nastavi. Čak i u BW se vide H_alpha područja i to će tek da legne na mesto.

Što se tiče obrade, to se uči. Kao kad odeš u teretanu, ne može sve odjednom i danas  8)
Ako znaš engleski, na konju si, pogledaj ovaj link. Čovek baš zna znanje vezano za PS, mada je stara (filmska) garda. S druge strane ako ne znaš engleski... Pa nauči ga  :P



Tvoju obrađenu fotku otvaram, ali nisam nešto mišljenja da to može mnogo bolje da se obradi. Tačnije može bolje ali malo; Vlaiv je došao do neke realne granice fajla. Ti faktički već raspolažeš nekim osnovnim znanjem u PS za obradu, ako ti u nekom momentu nešto klima postavi pitanje ovde pa ćemo svi da vidimo. PS je barem poznat po tome da se jedna stvar može uraditi na deset načina.