• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TAIR 300 F4.5

Started by dedskin114500, November 20, 2020, 01:35:40 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Pogresan sam link stavio, ima ovde jedna slika https://www.cloudynights.com/topic/333099-soviet-tair-3-300mm-f45-lens-as-astrograph-tests/ , ako budem mogao tako da izvucem nesto slicno , puna kapa :)

Cini mi se ima taj Vitnage Kolorit , Collor Cast , a i objektiv je malo viski boje , neki kazu to je radioaktivnog stakla pa posle nekog vremena utice na boju stakla , pa se stavi pod UV sijalice da se skine ta boja .
Nemam pojma dal je to ovde slucaj , al malo je viski Color Cast i na slici sa Cloudy Nightsa .
 

CyberianIce

Imam i ja Tair-3-Phs (iz Zenit Photosniper kita). Razika je sto je moj jedan od poslednjih proizvedenih, da se prepoznati po tri srebrna prstena kod primarnog elementa, sto kod tebe nema. Moj nije radioaktivan, i uopste crni primerci nebi trebali biti radioaktivni, ali to me buni jer kod mene je premaz na staklu i ima ljubicastu refleksiju, nista na njemu nije whiskey-alike. Raniji primeci su reportovani kao radioaktivni, ali su bili srebrni ili beli, oni najstatariji i skroz drugacije izgledaju, iz pedesetih godina i te nisam licno video uzivo, ali navodno imaju potpis Toriuma 232, poznato je da je svojevremeno korisen toriju(IV) oksid u izradi optickih elemenata. Najbolje proveri ti to.

U sv.sl Tair-3 ima dosta mana:

Njegov veoma jednostavan opticki dizajn na prvi pogled deluje kao prednost (zasnovan je na Carl Zeiss 300mm f/4 dizajnu iz tridesetih), ali u praksi on potice iz vremena crno-belih filmova i pati od enormno jake hromatske aberacije, toliko jako je izrazena u celom polju i vuce na crvenkasto-rozu. Zato sa njim u kitu i dolaze filteri za crno-belu fotografiju. Sa tim filterima i mono kamerom bi imao pun potencijal. U sv.sl uvek moze da se koristi kao odlican guidescope.

Drugi nedostatak ovog objektiva - on je daltonista. Ima primetno slab kolor-kontrast i preterano osetljiv blue/aqua kanal dok su ostali kanali slabiji od najslabijih M42 obejtiva koje sam video.

Treci njegov nedostatak je grain. U vreme filmova mozda nije bilo primetno ali se itekako primeti kada se nakaci na DSRL. Bez obzira na ISO brzinu, slika napravljena njim je uvek grainy. Slajderi za uklanjanje digitalnog suma u LR pomazu ali se moraju mnogo jace podici i zrtvuje se jako mnogo ostrine.

I tu dolazimo do ostrine, koja zapravo i nije tako losa. Iako je to prajm f/4.5, na f/5.6 ima zadovoljavajucu ostrinu. Na f/8 ima odlicnu ostrinu, a maksimalnu na f/11 - i to kad kazem maksimalnu, mislim da je na f/11 slika ostra da se poseces. Samo opet zbog gore pomenutog grain-a, to u praksi mora da se bluruje a vinjetiranje na f/11 je prejako cak i na krop telu, gotovo neupotrebljiv.

Najbolja stvar na ovom objektivu od svega je mehanizam za fokusiranje. Fokus u beskonacno se moze podesiti zmureci. E sad, ono sto ni ja ne znam, je kako bi se ovaj objektiv ponasao za astrofotografiju, ali saznacu. Neki njegovi nedostaci mogu efikasno da se uklone astrofotografskim tehnikama, neki mozda i ne budu tako izrazeni kad se stakuje vise frejmova. Uspeo sam kratko u njemu da uhvatim orion nebulu pre mesec dana, i onako sa jednog frejma od 10 sekundi mi je delovalo fascinantno. Ostrina je bila odlicna a cak i boje su bile odlicne, nada ta nebula ima dosta tih nijansi na koje je ovaj obektiv osetljiviji.

Jedino sto mogu da prilozim za sada je ova jedna fotka Meseca sa Tairom, Loony 11 ISO800, B/W, iz ruke, bez stabilizacije (shutter 1/800):

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S