• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć pri kupovini prvog teleskopa

Started by petar_mijovic, December 28, 2020, 12:51:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

petar_mijovic

Zdravo svima :)

Ioko mi je ovo prvi post, forum Astronomskog magazina pratim već duže vrijeme.Asronomijom se bavim već par godina, koliko imam slobodnog vremena, a od opreme (za sada) imam samo dvogled 7x50 i teleskom refraktor 60/700.

Sada bih želio da uzmem malo bolji teleskop,zagrijao sam se za 6" (150/750) pa mi je trebala stručna pomoć od iskusnih formuraša.

Na sajtu teleskop-express.de sam našao nekoliko teleskopa, od čega se dvoumim imeđu dva modela.

U pitanju su SW 150/750 - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2686_Skywatcher-Explorer-150P-EQ3-2---150-mm-f-5-Newtonian-Telescope-on-equatorial-Mount-EQ3-2.html

i Celestron - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1865_Celestron-150mm-f-5-Newton-Telescope-on-EQ3-Mount.html

Zanima me koji je bolji, koja je montaža kvalitetnija i vaše mišljenje o njima..
Napominjem da sam ograničen budžetom oko 400 - 450e


Hvala svima, i vedro nebo.  :)  :)



POSEYDON

Pozdrav druže... i ja se posle dužeg vremena vraćam u ove vode pa planiram nabavku nečeg kvalitetnijeg u sledećoj godini. Ja sam lično imao ovaj Celestron pre desetak godina i bio sam zadovoljan....između ova dva modela ja blagu prednost ipak dajem Skywatheru jer ima 2"-Crayford fokuser i meni lično lepše izgleda....mehanika mislim da je na istom nivou kod oba modela.

POSEYDON


vlaiv

Od ta dva teleskopa, i ja bih se odlučio za Skywatcher verziju.

Iz istog razloga - ima 2" fokuser. Montaža je ista, nema razlike. Uz Celestron dobijaš možda bolji okular, ali je jedan od 20mm. Uz Skywatcher dobijaš dva okulara i barlow - al u suštini, samo 25mm valja - ostalo je za prvu pomoć.

Taj teleskop je dobar teleskop za posmatranje. Ja bih lično, ako budžet dozvoljava, za vizuelno uzeo Alt-Az montažu pre nego ekvatorijalnu.

Newton teleskopi su nezgodni za posmatranje na EQ montaži zato što stalno moraš da okrećeš tubus jer okular završi u nemogućim položajima.

Nažalost, montaža koju bih ja preporučio u tom slučaju dosta prelazi budžet. U pitanju bi bila ova montaža:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4537_TS-Optics-AZ5-Alt-azimuthal-Mount-with-tripod-and-fine-adjustment.html

Alternativa svemu tome bi bila ova kombinacija - ako ti je u redu da malo modifikuješ stvari:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2687_Skywatcher-Explorer-150P-Newtonian-Telescope-150-f-5--OTA-with-2--Crayford.html

Zatim ovo:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6693_Skywatcher-EQ5-equatorial-telescope-mount-with-tripod-for-telescopes-up-to-10-kg.html

I ova modifikacija:

http://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=130920

U svakom slučaju mislim da je EQ5 bolja varijanta od EQ3 za taj teleskop. No, to su sve samo preporuke, mislim da nećeš pogrešiti ni sa inicijalnom varijantom u kombinaciji sa EQ3.

Poslednja opcija bi bila AZ4 montaža.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5542_Skywatcher-AZ4---Alt-AZ-mount-with-stainless-steel-tripod.html

Tu jedino nisam siguran da li bi bilo problema kada se gleda blizu zenita. Ne mogu da nađem informaciju o tome na internetu ali sam našao da ga ljudi tako koriste.

Evo i primera:

http://www.waloszek.de/astro_sw_newton_e.php

I još nekih slika sa interneta:





Imaj u vidu da su cene na TS sajtu bez PDV-a i da ćeš morati platiti i poštarinu i carinu i PDV na sve to. Isto tako obrati pažnju da ako uzimaš posebno montažu i posebno teleskop da ćeš možda morati da kupiš i šinu za teleskop.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

petar_mijovic

Hvala puno POSEYDON i vlaiv na odgovorima  :)

Meni je takođe više privukao Skywatcher zbog fokusera na koji može da ide i foto aparat, ali najviše zbog 2 okulara 25 i 10mm i 2x barlow -a, nisam siguran u kvalitet, vi se bolje razumijete naravno,ali sam siguran da će poslužiti  :)

Naravno da sam za modifikaciju, razmišljao sam i o tome ranije, da prvo uzmem optičku cijev a kasnije i neku montažu,sada imam priliku (novčanu) da uzmem kompletan teleskom, tako da sam najbliži odabiru SW 150 na EQ 3-2 monaži :)

inače,nisam pomenu u opremi da imam i 114/900 diy teleskop ,ali se ne hvalim sa njim,iz razloga što je sferno ogledalo koje sam naručio preko Aliexpresa (koštalo me je cijelih 23e sa dostavom) i sam izrađivao cijev i dobson montažu, kao fokuser sam iskoristio fokuser od 60/700 refraktora i 0.965" okulare od 25, 12.5 i 4mm.

E sad,kako nisam znao puno o sfernim ogledalima,kad sam završio cijev doživio sam blago razočarenje (  >:(  ). Za posmatranje Mjeseca sa okularima 25mm i 12.5 mm je ok donekle,sa 4mm je skoro pa nemoguće gledati,Jupiter i Saturn sam samo po jednom pogledao i bilo mi je dovoljno,samo je Mjesec donekle upotrebljiv...
Jedina dobra stvar u svemu tome je uživanje dok sam pravio cijev i montažu, i što sam naučio da koliminiram teleskom  ;D

Malo sam izašao iz moje teme o kupovini al sam htio da podijelim i jedno iskustvo o samogradnji

vlaiv

Quote from: petar_mijovic on December 28, 2020, 07:29:50 pmMeni je takođe više privukao Skywatcher zbog fokusera na koji može da ide i foto aparat, ali najviše zbog 2 okulara 25 i 10mm i 2x barlow -a, nisam siguran u kvalitet, vi se bolje razumijete naravno,ali sam siguran da će poslužiti  :)

Ako iole razmišljaš o foto aparatu na teleskopu, onda dobro razmisli o EQ5.

Quote from: petar_mijovic on December 28, 2020, 07:29:50 pmNaravno da sam za modifikaciju, razmišljao sam i o tome ranije, da prvo uzmem optičku cijev a kasnije i neku montažu,sada imam priliku (novčanu) da uzmem kompletan teleskom, tako da sam najbliži odabiru SW 150 na EQ 3-2 monaži

Najveći problem sada je stanje zaliha - gotovo nigde nema teleskopa, odnosno ima tek po koji, i izgleda da će zbog korone takvo stanje biti čitave sledeće godine.

Koliko vidim, taj 150P na EQ3-2 će biti dostupan tek krajem januara (ako ne pomere datum). Ima posebno da se uzme tubus i montaža, ali je skuplje i ne dobijaš okulare - tako da verujem da ti to i nije neka opcija.

U svakom slučaju nek je sa srećom nabavka nove opreme!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Quote from: petar_mijovic on December 28, 2020, 07:29:50 pminače,nisam pomenu u opremi da imam i 114/900 diy teleskop ,ali se ne hvalim sa njim,iz razloga što je sferno ogledalo koje sam naručio preko Aliexpresa (koštalo me je cijelih 23e sa dostavom) i sam izrađivao cijev i dobson montažu, kao fokuser sam iskoristio fokuser od 60/700 refraktora i 0.965" okulare od 25, 12.5 i 4mm.

E sad,kako nisam znao puno o sfernim ogledalima,kad sam završio cijev doživio sam blago razočarenje (  >:(  ). Za posmatranje Mjeseca sa okularima 25mm i 12.5 mm je ok donekle,sa 4mm je skoro pa nemoguće gledati,Jupiter i Saturn sam samo po jednom pogledao i bilo mi je dovoljno,samo je Mjesec donekle upotrebljiv...
Jedina dobra stvar u svemu tome je uživanje dok sam pravio cijev i montažu, i što sam naučio da koliminiram teleskom  ;D

Malo sam izašao iz moje teme o kupovini al sam htio da podijelim i jedno iskustvo o samogradnji

    Теоретски, окулар од шест милиметара је најмањи могући за то огледало, никако четири милиметарски. Мислим да није проблем у сферичности тог огледала, тешко да постоји приметна разлика у односу на исто такво параболично.

petar_mijovic

vlaiv - Hvala puno na odgovorima,javljam se sa novom opremom i prvim utiscima  :D

DraganTesi - Problem mi je najviše kod posmatranja Jupitera ili Suturna,kad posmatram planetu bude po dvije tri slike iste u okularu jedna uz drugu...ne znam onda do čega je to  >:(

vlaiv

Quote from: petar_mijovic on December 29, 2020, 02:10:46 pmvlaiv - Hvala puno na odgovorima,javljam se sa novom opremom i prvim utiscima  :D

DraganTesi - Problem mi je najviše kod posmatranja Jupitera ili Suturna,kad posmatram planetu bude po dvije tri slike iste u okularu jedna uz drugu...ne znam onda do čega je to  >:(

114mm F/7.9 sferno ogledalo je limitirano difrakcijom (diffraction limited), što znači da je vrlo upotrebljivo za planetarna posmatranja ako je samo ogledalo dobro.

Ako je u pitanju dupla ili tro dupla slika, i ako je do ogledala, videla bi se i na zvezdama na manjem povećanju - sve zvezde bi bile duple ili troduple.

Ja lično mislim da je do okulara od 4mm koji je van kolimacije i te slike koje vidiš su neke interne refleksije ili nešto tako.

Inače 4mm okular će ti dati povećanje od x225 a to je realno na gornjoj granici za 114mm prečnik teleskopa i bolju sliku ćeš imati sa 6-7mm okularom (x130-x150). Problem je naravno 0.965 fokuser. Teško je naći okulare u tom formatu.
 
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ima tu sad dosta problema, recimo da li su okulari dobri, da li je ogledalo dobro, kolimacija... Dosta nepoznatih. A sferno ogledalo je po mom skromnom sudu mnogo zahvalnije za početnika, pošto dosta dobro trpi (ne)kolimaciju. Ne bih nešto mnogo robovao pravilima (staro pravilo 2*apertura u milimetrima) pošto su pravila samo orijentaciona; recimo da moj 150/750 za moj ukus nema sposobnost da izvuče 2*aperutu u mm dok je stari 130/900 izvlačio skoro bez problema; po nečijim drugim subjektivnim kriterijumima taj teleskop (ili taj primerak) možda može da izvuče 300x ali moj nikad nije mogao, možda ga ja nikad nisam umeo kolimirati dovoljno dobro (što je vrlo malo verovatno, ali ajde) tako da sve se svodi na lične neke procene šta je prihvatljivo a šta nije. Granice svakako nisu jasne nego difuzne.
Po meni sve treba probati i videti šta ide a šta ne; jedini realan problem je što sve probati košta poprilično.
Okular od 4mm će biti efikasno upotrebljen samo nekoliko puta godišnje ali će kad atmosfera to dozvoli dati upadljivo bolju sliku od barlow 2x+8-10mm okulara. Ko ne veruje jedino da proba. Tako da da li se isplati... Moraš sam sebi da odgovoriš da li je u radu platiti okular čije osobine možeš toliko retko da iskoristiš - moje lično mišljenje je da ako kupiš neki malo jeftiniji Ortho 4mm okular ili čak Plössl (manje udoban) onda to nije loša investicija jer ne gubiš mnogo kao na skupljim okularima. Nakon jednog teleskopa ostaće ti dobri okulari tako da svakako nisi na gubitku. Ali će svakako 4mm+barlow u svakom momentu na 114mm biti koristan za kolimaciju.