• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nesto se sprema

Started by Boka76, April 25, 2020, 08:59:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Boka76

Evo ovako izgleda kad sam stavio velur spolja da sjajna cev ne reflektuje a ujednom i sluzi kao prsten da drzi tacno u sredinu ili osi fabrickog tubea. a ovako izgleda kad se stavlja u teleskop

Boka76

Zdravo. Opet ja ;). Danas sam uspeo da nekako sve dovedem u osu ,posto fabricki primar bafle bezao malo u stranu , mozda jedno 2-3mm ra pa sam napravio od papira kao neki kontroler  sa rupom u sredini od sestara i par onako nacrtah krugova. Sve isekao u bruci sa sestarom gde sam jedva ubacio mali komad zileta pa sa tim lepo isekao savrsen krug. Skinuo sam corektor sociva i sa unutrasnje strane lepo tacno sa selotep trakom zalepio na prsten drzaca corektora  to izgleda ovako pa sam lepo zavrnuo nazad u teleskop. Odmah se videlo koliko bezi primarni bafle naspram sredine secundara.

Boka76

Posle sam zavrnuo corector u teleskop stavio na sto ,upalio baterijsu ispred corektora da se nacrtani krugovi bolje vide i namestio da sve bude u osi ,gledano sa strane okulara  to izgleda ovako

Boka76

Evo jedne slike sto sam juce pravi tanja cev sto je stavljeno u primarni bafle i jedna slika kroz tu cev gde se vidi velurova struktura i na kraju kako se vidi kroz tu cev , i ovako pored sekunadar na korektor socivu se ne providi ne ulazi svetlost 

Boka76

E sad jos da napravim novi rosnik;) posto stari je tezak a naleteo sam na gradilistu na cev 150mm sto ima stenku 2,5mm a naspram starog rosnika  ova mozda cetvrtina tezina. Eto meni novi projekat;) napravicu rosnik sa prtenjima 5-6kom 130mm unutrasnjeg otvora.i sve ofarbati iznutra u mat crno

Boka76

Pozdrav. Opet ja ;) krenuo sam da pravim rosnik. Rasekao sam cev po duzini i seckao dok nisam dosao da je utrasnja mera 146mm. Ubacio sam jedan prsten sto sluzi kao granicnik. Isekao sam prstenove od plastike(poklopac od farbe) sto cu ulepiti  u cev. Evo par slika

mitja

Bravo za trud. pratim tvoj rad. ja sam mog astromastera vec odradio ali nikako mi se ne da da ga testiram.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Boka76

Pozdrav. Evo danas sam ulepio prstenove u cev jedan sam upropastio al staje tuje, i uspeo da ga dva reda ofarbam sa akril crnom bojom malo ga osmirglam sa finom smirglom i udario 2 reda zavrsnu crnu spolja. Do sutra kad se osusi sledi jos malo doterivanja i bice gotov. Sutra cu postaviti i slike ;) vedro nebo

Boka76

Zdravo. Evo dve slike o rosniku ,mada jos nije skroz suva

Boka76

Zdravo. Evo napokon sam uspeo da zavrsim rosnik, dobio 3d foliju.

Boka76


Boka76

Zdravo. Evo danas uhvatio malo vremena oko 1 sat dok sam nekako uspeo da na vestackoj zvezdi kolimiram maksutova ,imam primedbu na raspored srafova za kolimiranje po meni bi bilo mnogo lakse da su 3 para srafa za guranje i povlacenje stavili  jedan do drugog jedno max 2cm ra ovako na 6 jednakih razmaka mnogo teze kolimirati. Evo dve slike jedan unutar fokusa i jedan van fokusa, mozda bi moglo i malo bolje al bi trebalo kamera pa preko monitora da se gleda.

Luger

Boka76, svaka cast! Veliki si trud ulozio i nadam se da se isplatilo? Odlicno izgleda!

Boka76

Zdravo Luger.Hvala. Moram jos malo na kolimaciji da radim ,uradio sam al nije bas to, 6mm ortho sam pozajmio na probu ,pa jos koji dan pa cu onda sa njim da uradim posto imam 250x uvecanje, po meni na kontrastu jesam dobio, sad ovih par dana sam gledao mesec sa ohladjenim  teleskopom i okularima ,bogami sprzio sam oko bas kontrastan i jako ostra je bila slika,gledao sam mesec i sa neohladjenim teleskopom bas bio losa slika. Razlika u ostrini slike sa neohladjenim i sa ohladjenim teleskopom je bas velika.

Boka76

Zdravo. Eto opet ja sa novim projektom ;)  uradio sam masku za baaderov astro solar filter. Jos sutra polako da isecem foliju i da ga  ulepim u prsten namenjen za foliju. Evo i par slika