• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

ljudi, komet je zaista privukao paznju ljudi diljem svijeta...fotografije su vam mrak mrak...nezznam koja ljepsa od druge...mislim da bi ispod svake napisao super jer su jednostavno - superr
kad bi napisao knjigu o kometima sve bi vase slike stavio na omot
Vidulini Observatory

mitja

Quote from: marino on July 26, 2020, 10:54:07 amljudi, komet je zaista privukao paznju ljudi diljem svijeta...fotografije su vam mrak mrak...nezznam koja ljepsa od druge...mislim da bi ispod svake napisao super jer su jednostavno - superr
kad bi napisao knjigu o kometima sve bi vase slike stavio na omot

Da znas ... Svaka slicica komete na ovom forumu je prekrasna. Zao mi je sto je fotografski nisam ispratio, ali jeste Ivan :D  Astronomi vedro nebo!
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Sky-Watcher: odlična, ali odlična fotka. Svi smo požurili da fotografišemo širokougaone misleći da u teleskopu ova kometa nije toliko interesantna kao široki ugao, ali smo se očigledno prešli.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

markompopovic

Odlicna!

Ja nikako da sredim fotke sa 50mm i 105mm, uleteli mi neki kablovi pa ili krop ili da kloniram ali onda nece da prihvati dark frejmove ni DSS ni seqator
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Yagodinac

Patuljasta planeta Pluton; animacija je imitacija blink-komparatora da bi se video pokret. Snimci su razmaka 45min, za to vreme Pluton se pomerio 0.22arcsec što je prilično ispod teoretske rezolucije 150/750.
Apsurdno, ali animacija pokazuje da se pokret ipak primećuje. Isečak gore desno je uvećan 8x; jedan frejm je sa 40D a drugi sa 7D.


vlaiv

Quote from: Yagodinac on November 28, 2020, 01:18:36 pmPatuljasta planeta Pluton; animacija je imitacija blink-komparatora da bi se video pokret. Snimci su razmaka 45min, za to vreme Pluton se pomerio 0.22arcsec što je prilično ispod teoretske rezolucije 150/750.
Apsurdno, ali animacija pokazuje da se pokret ipak primećuje. Isečak gore desno je uvećan 8x; jedan frejm je sa 40D a drugi sa 7D

Vrlo lepo. Otkud to da su dva različita aparata upotrebljena?

Inače, nemoj mešati rezoluciju teleskopa - "sposobnost da se razdvoje dve različite stvari" sa činjenicom da se vidi pomak. Ili matematički rečeno - preciznost određivanja centra gausove krive ne zavisi od njene širine.

Čak i da se pomak ne vidi okom, verovatno bi mogao da ga detektuješ do otprilike 0.05 piksela (odnosno odgovarajuće rezolucije kad se prebaci u ark sekunde) - preciznost centroid algoritma ide do otprilike 1/20 piksela.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Hvala. Naprosto sam hteo da uporedim 7D i 40D tamo negde u avgustu ove godine, i pala mi je ideja da napravim animaciju. Doduše 45min je veoma malo za pomak ali mi je drago što se uopšte vidi nešto odnosno imao sam sreće da ove dve okolne zvezde budu idealan reper za položaj Plutona.
Inače za neupućene teorijska rezolucija jednog teleskopa o kojoj svi pričamo se odnosi samo na razdvajanje dvojnih zvezda iste magnitude i to je ona rezolucija gde se Airy disk prve zvezde dodiruje sa prvim svetlim prstenom druge zvezde. Zapravo to je ona rezolucija gde na veoma velikom uvećanju prestaje da se vidi crni prostor između njih, i on je za 150mm aperture 0.76". Rezolucija praktično isključivo zavisi od veličine Airy diska koji teleskop može da prikaže, odnosno zavisi isključivo od aperture teleskopa; opstrukcija nema veze s tim. Međutim, ovo ne važi za položaj zvezda odnosno Airy diska, on može zauzimati bilo koji položaj u prostoru nevezano za svoju veličinu. Ograničenje je samo stabilnost atmosfere.

Na ovaj način je moguće merenje položaja dvojnih zvezda, separacije, paralakse i slično mnogo preciznije nego što bi to bilo očekivano na osnovu teoretske rezolucije teleskopa. Na kraju krajeva, svi naši teleskopi na planetama prikazuju sitnije detalje nego što to teorija sugeriše. Cassini divizija je npr na samoj granici rezolucije mog teleskopa ali je fotografski ipak detektujem (verovatno zato što je vrlo kontrastna).
Npr Raylight limit (jasno razdvojene zvezde) za 150mm je 0.91".
Dawes limit (jajasta zvezda, sumnjivo razdvajanje) je 0.77".
Prečnik Airy diska za žutu svetlost bi bila 0.92".
Pomak koji ovde vidimo je u proseku 4x niži od tih vrednosti i verovatno predstavlja teoretsku granicu atmosfere za položaj veoma kontrastnih objekata kao što je Airy disk.

Predrag

Odlično Yagodinac. Jasno se vidi mrdanje.
Pluton je nedostupan mom teleskopu, ali kad jednog dana budem ubedio ženu da je dobson od 16" moj krajnji cilj i da još 2000e dajem i neću više majke mi :) možda vidim tu patuljastu planetu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Evo malo sam zabelezio kretanje Veste kroz Lava u poslednjih 6 veceri.

Asteroid Vesta by Sinisa Niksic, on Flickr
Asteroid Vesta by Sinisa Niksic, on Flickr
150/750 EQ3

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Sinisa

Hvala vam :)

@vlaiv Da,nisam očekivao da će se zabeležiti toliko u ovakvoj kratkoj ekspoziciji,prijatno iznenađenje
150/750 EQ3

Danijel

Noćas sam i ja snimao Vestu. Evo ga ovdje.

Kretao se vrlo sporo tako da se pomak vidi tek kada sam od silnih fotki odabrao tri, onu prvu, u sredini i zadnju kako bih pokazao koliko se pomaknuo. Sjaj mu je bio takav da je blistao u kadru. Na prvu nisam vjerovao da je to asteroid nego sam mislio da je neka zvijezda. Nisam još vidio da asteroid tako sjaji. Nakon provjera, zaključio sam da ipak mora biti asteroid jer se tamo nije nalazila niti jedna sjajnija zvijezda. :)

Na kraju sam morao prekinuti snimanja jer su se pojavili oblaci. Bilo je zima pa sam iskoristio privilegiju da snimam iz tople sobe, upravljajući teleskopima i snimanjima u zvjezdarnici Apollo putem računalne mreže. Zato mi je drago da imam robotizirane teleskope, isplatilo se uložiti u to. ;D


Asteroid Vesta, 9.3.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Asteroid Vesta, 9.3.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Tek sad vidim Sinišine i Danijelove asteroide, pa da im sa malim zakašnjenjem čestitam na trudu i rezultatu... :-)

Prošlogodišnja kometa PANSTARRS C/2017 T2 je tek sad došla na red za obradu  ;D
Levo gore se vidi M106.
33x30sec, ISO1600, BD 150/750, EOS 40D.

Comet PANSTARRS C/2017 T2 by Millan Milloradovic, on Flickr

Na isečku u 50% rezolucije se razlikuju i repovi; zeleno je prašinski a žuto jonski rep. Za isečak je uzet samo zeleni kanal: