• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vaše mišljenje

Started by Predrag, March 29, 2021, 09:53:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

March 29, 2021, 09:53:37 pm Last Edit: March 29, 2021, 10:22:43 pm by Predrag
Već neko vreme imam dilemu da li da prodam dobsona 250/1200 i kupim ahromat od 120 mm ili nešto slično.
Razlog je što gde god da krenem ne mogu da transportujem dobsona jer pored njega može samo suvozač da krene.
S obzirom da uglavnom putuje četvoročlana porodica nama mesta za njega.
Znam, sada će Yagodinac da napiše da kupim veći auto... :)

Ali mene zanima vaše mišljenje da li smatrate da bi to bio dobar potez ili greška.

Ja se lomim zbog pogleda koji imam kroz dobsona, a sa druge strane retko ga koristim jer često ne mogu da ga ponesem.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Imam ja ludu ideju - nemoj da prodaš doba a uzmi taj drugi manji teleskop :D

Koji ahromat od 120mm si imao na umu?


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Pa dvoumim se između 120/600 i 120/1000.  Ovaj prvi u TC ide na AZ4 ili EQ3, a drugi na EQ5.
Drugi mi je privlačniji jer ga EQ5 lako nosi, pa motori kasnije imaju smisla. Ali me pa odbija zupčasta letva i f/8,33.
Tražim razloge da se pomirim sa gubitkom 250 mm ogledala za 120 mm sočiva samo zbog češćeg korišćenja. :)
Takođe mi je teško da se pomirim sa moći razlučivanja 0,5" u odnosu na 1".

Rado bih samo dokupio jedan od 120 mm, ali trenutno mojoj ženi to nije prioritet  ;D
Iako sam razmatrao i tu mogućnost.



"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Mada sam u očaju želeo da dokupim i 80/400 samo da bi mogao da ga nosim češće. Ali ipak smatram da malo sa njim može da se vidi.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

POSEYDON

Predraže.... ja sam skoro nabavio "debelu bertu" kao tvoju... jeste velik, uz njega imam originalnu torbu za cevku koja dosta olaksava transport i čuvanje teleskopa, i ja sam se plašio transporta ali mi pao kamen sa srca kad sam u moju matoru vektru B upakovao u prazan gepek i cev i sklopljenu dobson montažu.... jer posle par večeri provedenih sa mog 18sprata pored ove cevke, sve kroz šta sam pre gledao i imao, izgleda u najmanju ruku smešno.... tako da se nisam ni najmanje pokajao što sam ga kupio i pored žene koja je rekla ...evo sad imaš devojku veću od mene :) :) .... Uzeću u dogledno vreme jedan MC 127/1500 po mogućnosti sa nekom malom go-to montažom da zadovoljim tu potrebu za manjim svakodnevnim skopom, a pritom veoma laganim za transport za odličnom pogledom na planete.... sa dobsonom sam već navukao klince iz solitera da se oduševljavaju pogledom pa čak iz zagađenog Beograda, pravu ulogu će imati na vikendici kod tazbine blizu Paraćina i kod burazera na Zlatiboru.... tako da ti ja kao večiti amater, preporučujem da zadržiš zverku.... a kad bude nekih para uzmeš nešto kao što ja namerevam ili neki manji apohromat, ili varijanta newton 130/900...ili 130/650.

Yagodinac

Kupiš karavan, ne moraš veći auto  ;)
Ja lično to ne bih radio iz veoma prostog razloga a to je da ništa češće nećeš iznositi 120mm frak, koji, btw, osim što nije mali već i traži takođe neku uobičajeno glomaznu montažu (idealno EQ6 a minimalno EQ5). I ta kombinacija traži skoro isti (dobro ipak malo manji) prostor u autu... Pritom dobijaš upadljivo inferiorniji instrument u svakom smislu, osim po pitanju kontrasta.

A da uzmeš dobar dvogled sa stalkom? 15x70? Ili čak mali ahromat (70-80mm) za pogled sa terase? U tom slučaju bi ti dobson ostao. Svi se suočavamo povremeno sa otporom kad pomislimo šta sve treba da uradimo da bismo opremu prevezli i montirali nasred gore zelene. Meni tako povremeno padne neka ideja na pamet kako bih mogao da uzmem neki mali ahromat za terasu, opalim sebi šamar i istog momenta se vratim u realnost. Sa konja na magarca se ne ide osim ako nisi prinuđen. Dobson koji imaš možda jeste malo poveći, ali one večeri kad si pun entuzijazma, jednom možda u mesec-dva, imati takav instrument ipak dođe kao afrodizijak. Takođe imaj u vidu da kad pogledaš sa tamne lokacije dobsonom galaksije po Devici i onda ga prodaš i probaš nešto drugo - kukaćeš sigurno da ga uzmeš nazad. To ti je kao kad posle odlične devojke nešto zabrljaš i smuvaš neku prosečnu i onda se stalno pitaš šta si kog đavola morao da čačkaš mečku...

POSEYDON

Quote from: Yagodinac on March 29, 2021, 11:10:27 pmTo ti je kao kad posle odlične devojke nešto zabrljaš i smuvaš neku prosečnu i onda se stalno pitaš šta si kog đavola morao da čačkaš mečku...
....  hehehe, pravo poređenje :)

Danijel

Koji je najbolji teleskop? Imaš dva odgovora.

1. Najbolji teleskop je - tuđi teleskop. (ništa te ne košta)
2. Najbolji teleskop je - onaj koji se koristi.  ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Iskreno sam očekivao od vas ovakve odgovore, ali sad mi je lakše kad sam ih pročitao.
Jasno mi je da ipak moram da kupim neku malu skalameriju za "svaki dan", a da dobson ostane.
Najpovoljniji mi je 80/400. Neću mnogo videti, ali će sigurno često služiti.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Quote from: Danijel on March 29, 2021, 11:34:08 pmKoji je najbolji teleskop? Imaš dva odgovora.

1. Najbolji teleskop je - tuđi teleskop. (ništa te ne košta)
2. Najbolji teleskop je - onaj koji se koristi.  ;)

Ovo pod 2. me je i navelo na ovo razmišljanje. Uvek drugima to kažem, a sam to ne poštujem.

A ipak su me ovde lako nagovorili da nisam skroz u pravu sa prodajom dobsona. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Ne znam, prosto ne znam šta bih pametno posavetovao.

Možda samo da iznesem svoja neka nasumična razmišljanja na tu temu pa možda nešto pomogne?

- Kažu ljudi da je najbolji teleskop onaj kojeg najviše koristiš.
- Mislim da je pogrešno mišljenje da se čovek ne može odlično zabaviti sa malim teleskopom. Meni je uvek zabavno da vidim koliko "mališa može da dobaci". Često se čovek iznenadi.
- Sad je zeznuto vreme za nabavku opreme. Cene su otišle gore, nema teleskopa na stanju. Pitanje je i da li bi se našao kupac za 10" i koja bi se cena dobila za njega?
- Pre bih uzeo 70/500 ahromat nego 15x70 dvogled. Delom zato što posmatram samo jednim okom (drugo je totalno astigmatično i sve je mutno čak i sa cilindrima) a delom zbog fleksibilnosti.
- Čak sam razmišljao o spoteru / durbinu od 70mm - košta isto ili manje nego dvogled a ima raspon uvećanja. Odbija me dijagonala od 45° upitnog kvaliteta.

- a vid ovo http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati-sa-montazom/90660-skywatcher-evostar-refraktor-az-pronto-az3-r :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Da, zanimljiv predlog ovaj 90/660. Svetlosna moć je prihvatljiva, kao i 90mm jer ja uglavnom posmatram DSO.
 U svakom slučaju biće kupovina manjeg teleskopa za zanimaciju bez prodaje dobsona.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mboskovic

Pre godinu i kusur dana kupio sam Meade Adventure Scope 80/400mm, preko KP za stotinjak € (sada je 135), da imam nešto baš lagano umesto dvogleda (kao i Vlaiv gledam na 1 oko).
Polovinom februara bio sam sa goran.nikacevic na Letenci. On ima doba 250/1200. Ja sam hteo da fotografišem ali oprema, naravno, nije proradila, pa sam na kraju izvadio 80ku i lovio sa njom ono što je Goran lovio sa dobom. Daleko od toga da se "pogledi" mogu porediti ali zanimljivo je da smo praktično sve što smo gledali to veče, a to su, koliko se sećam, bili: M42, M31, M81, M82, ..i još neke galaksije, uspeli da vidimo i kroz 80ku.
Tako da moje (neveliko) iskustvo kaže da se sa pristojne lokacije može svašta videti i sa takvim, relativno jeftinim i malim instrumentom.

Yagodinac

Ih, svi imamo neke dijagnoze na jednom oku...  ;D
Ja na jednom imam degeneraciju makule lutee i oduvek na njemu slabije vidim i tu nema korekcije. Međutim, kad gledam dvogledom ipak i to oko pomaže jer poenta dvogleda nisu detalji već stereoskopski vid, odnosno 3D osećaj. To se onda u korteksu lepo kombinuje i osećaj vidnog polja je neuporedivo prijatniji i prirodniji nego jednim okom, koliko god ono oštro bilo.
Mada najveća prednost dvogleda je kad njime gledate danju objekte po zemlji i kad je dvogled dobro kolimiran. Tu trodimenzionalnost prostora, šuma i livada na par stotina metara koji tad možete da osetite ne možete ni na koji drugi način da osetite. Ne znam da li bi takav osećaj čovek imao sa binoom na nekom većem dobsonu, nisam probao.

@mboskovic, nije problem da se sa 80mm vide svi, a naročito najsjajniji M-ovi. Pogotovo sa Letenke. Problem je koliko tu detalja uopšte ima. Problem su tamniji objekti - probaj M76 recimo. Problem je ako neko od posmatrača ima ambiciju da posle M kataloga pretraži i Herchell 400. Problem je i što mali instrumenti vrlo često imaju i slabe tražioce itd.
Ja sam 100% siguran za svoju situaciju, moje mišljenje naravno ne treba prenositi na druge, mada možda ima i ko bi se sa mnom složio, a to je - da imam mali refraktor, pogledao bih njime par puta sa terase i nikad više. Opet bih stavio u pogon veliki teleskop. Da ne bude da drobim napamet, imam 70mm ahromat ali je odavno van upotrebe, deset godina nije upotrebljen i to dovoljno govori o njegovim mogućnostima. Ili analogno recimo zamisli da imaš kući u garaži neku veliku bembaru, a ti na more kreneš puntom jer zaboga, manje troši  :P
Kažem ne znam, ne znači da sam oko ovoga 100% u pravu ali to je moje lično, subjektivno i očigledno emotivno mišljenje.

Predrag

Sigurno je da bi bilo ugodnije posmatrati sa nekim dvogledom 20x80. Vidim neki Levenhuk od oko 28 000 din, ali ne znam kakvu optiku on ima. Bilo je ranije reči o tome na forumu i koliko se sećam nije bas neki kvalitet.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan