• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Savet pri kupovini prvog teleskopa

Started by ppejcic, January 24, 2021, 12:55:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Uz ulaganja od stotinjak evra svaka ekvatorijalna mehanika koja ima pužno kolo na obe ose može postati GoTo i vođena. AstroEQ je jedno a OnStep drugo rešenje. I mnogo su bolja od vendorskih rešenja jer rezolucija može biti proizvoljno visoka u zavisno od odabranih komponenti.

Realno najveći nedostatak EQ-3 platforme je što nema ležajeve u osama (ima fiksne čaure koje se podmazuju) ostalo se sve može budžiti sa arduinom i par stepera.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

POSEYDON

Da....istraživao sam malo prepravljanje EQ-3 u goto varijantu...ima dosta rešenja, od elegantnih do robusnih ali kolko vidim sa malim teleskopima to veoma dobro radi.

Andra

Postovanje svima. Kada sam bio klinac deda mi je preneo ljubav prema svemiru, zvezdama i planetama. Jos uvek imam njegov stari teleskop i dvogled kao i mnogo brojeva casopisa Galaksija od kraja 70 pa na ovamo.Sada bih hteo da kupim teleskop koji ce mi sluziti duze vreme za posmatranje "neba". Dvoumim se izmedju ova dva pa bi mi trebao savet i sugestija prilikom odabira. Napominjem da sam amater, ako ne racunam stari dedin teleskop :).
    120/1000 EQ5 SkyWatcher Refraktor
http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati-sa-montazom/1201000-eq5-skywatcher-refraktor
ili
200/1000 EQ5 SkyWatcher
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-i-az-montazama/2001000-eq5-skywatcher

POSEYDON

Pozdrav Andro, na ovom forumu ima dosta priča i saveta koji te mogu usmeriti ka kupovini teleskopa koji bi ti najviše odgovarao, pisana od iskusnih astro ametera.
Moje lično mišljenje (i ja sam amater povratnik po ko zna koji put :)) je da za okvirno te novce najviše dobijaš što se tiče čisto posmatračke astronomije kupovinom ovog komada  http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2501200-skywatcher-dobson .... malo je samo manji od ovog 200/1000 što si stavio kao opciju za kupovinu, a ako ne vladaš ekvatorijalnom montažom... ova dobson montaža je veoma jednostavna za korišćenje i što je najbitnije stabilna, što se ne bi reklo za ovu EQ5 na koju ide ovaj newton od 200mm. Ovaj refraktor 120/1000 jeste fina cevka i što ljudi kažu klasičan teleskop sa svim svojim prednostima i manama za bilo koji da se odlučiš imaj u vidu u neka ulaganja u početku, prvenstveno u neki oular solidniji... i obavezno filter za sunce. Što se konfora tiče i lakoće upotrebe možda razmisliš i ovoj spravi http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/130650-mini-az-goto-reflektor , lako prenosiv, solidne optičke karakteristike i krajnje jednostavna upotreba, aplikacija na telefonu ili laptopu i nebo je tvoje :)

Andra

April 19, 2021, 10:48:12 am #34 Last Edit: April 19, 2021, 11:24:49 am by Andra
Hvala Poseydon na odgovoru. Jasno mi je da  ne moze da se dobije sve sto pozelis, da se vidi celo nebo da je cena pristupacna, da se lako koristi i mozda najvaznije da imas vremena da uzivas u tome. Citajuci forum vidim da je ovaj SkyWacher Dobson 250/1200 za taj budzet najbolja opcija(kao manu vidim tezinu, odlaganje i prevoz), a takodje verujem da cu ovaj drugi 130/650 Mini AZ GoTo Reflektor sigurno moci vise da koristim zbog lakseg prevoza i koriscenja. Dileme dileme. Mada teleskop kupujem prvenstveno zbog sebe jedno je sigurno koji god da kupim moja deca ce biti odusevljena pogledom  na mesec a mozda i neko od njih razvije ljubav prema astronomiji.

vlaiv

Ne bi bilo loše da se da malo više detalja o tome kakva su očekivanja od teleskopa?

Da li je fokus na planetama ili na objektima dubokog neba? Možda dvojne zvezde? Ili od svega po malo?

Teleskopi su veći uživo nego što izgledaju na slikama, i taj 10" dobson je stvarno velik i težak teleskop. Ima ukopno 25Kg kada je sklopljen.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Andra

Pa prvenstveno planete a onda, od svega po malo:). Sad sam video sliku 250/1200 dobson na zadnjem sedistu auta  i mogu reci da bi mi onda trebao kombi da sve popakujem. Ipak moram uzeti nesto kompaktije. Ne ocekujem da cu videti planete kao na slikama u atlasima ali da kazem nesto zadovoljavajuce za oko 600eur plus neko ulaganje u buducnosti.

POSEYDON

Ako je akcenat na planetama ....uzemš ovo https://www.teleskop.rs/teleskop/mc-goto-teleskopi/1271500-miniaz-gt-mc-skywatcher i mirna glava, ja ga imam al na običnoj EQ3 montaži....ali za planete je više nego odličan.

vlaiv

U tom slučaju, taj maksutov od 127mm je jedan od glavnih konkurenata.

Ima sve što treba i dve mane:

- veća fokalna dužina - što je prednost za planete, ali nije baš zgodno za posmatranje dubokog neba (nije ni tako strašno - ima samo 300mm veću fokalnu dužinu od gore pomenutog 10" doba - Mak je 1500mm a dob je 1200mm).

- Magnet je za izmaglicu - čas posla zamagli i orosi. Rosnik (pravljeni ili kupljeni) je pod obavezno za sva doba sem leta.

Pored toga, dobra opcija je i 5" ili 6" SCT, nažalost oni su dosta skupi i izlaze iz okvira budžeta.

Kao još jednu opciju, ja bih naveo ovaj teleskop:

[url]https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11239_TS-PHOTON-6--F6-Advanced-Newtonian-Telescope-with-Metal-Tube.html[url]

To je 6" newton F/6 verzija. Ovde kod nas ima da se uzme F/5 verzija i to je odličan teleskop za sve namene (bukvalno sve - i posmatranje i snimanje) - ali ako je akcenat na planetama - bolja je sporija verzija. F/8 6" newton je odličan planetarni instrument za male novce - ali je jednako dugačak kao i 10" newton (1200mm fokalne dužine oba).

Ovaj F/6 model je kraći i kompaktniji a opet ima manju centralnu obstrukciju i veću fokalnu dužinu od F/5 modela.

Jedino što je on OTA verzija - znači bez montaže i bez okulara i dodataka - to se mora posebno uzeti.

Što se tiče montaže - moj savet je izbegavati EQ u kombinaciji sa newton teleskop-om za vizuelno. Zbog načina na koji montaža radi - fokuser, okular i tražilac se stalno pomeraju i dolaze u jako čudne položaje i onda je stalno potrebno okretati teleskop u prstenovima - a u nekim pozama je jako teško posmatranje.

Problem je što nema jeftine Az montaže koja ima praćenje.

Ja bih lično recimo uzeo neku kombinaciju taj 6" F/6 newton i SkyTee II montaža i onda budžio neke motore za praćenje na to sve (ima DIY projekata sa arduinom na netu), ali pretpostavljam da to tebi nije primamljivo.

Za kraj, 120mm ahromat refraktor koji si prvo spomenuo je svakako interesantna opcija. On ide lepo sa EQ5. Uz dodatak samo jednog motora može da prati planete lepo (ne mora motor na obe ose i ne mora goto). Ima gotovih rešenja da se kupi a može i DIY verzija sa arduinom i stepper motorom.

Jedini je problem kod njega - hromatska aberacija. Zavisi koliko ti smeta. Nekima smeta, nekima i ne toliko a može i da se smanji na dva načina.

Možeš na primer da napraviš masku i da smanjiš prečnik objektiva na recimo 100mm ili 90mm. Isto tako postoje i filteri kojima možeš da umanjiš hromatsku aberaciju.

Ja recimo imam 100mm F/10 ahromat trenutno i Baader Contrast Booster filter i on dosta smanjuje hromatsku aberaciju. Teleskop možda nije dovoljno oštar da bi išao na preko x150 povećanja, ali i to je dosta dobro za planete (imam i 102mm Maksutova i čini mi se da je Mak oštriji ali nisam radio direktno poređenje pa nisam skroz siguran).

Posle svega što sam napisao nisam uopšte siguran da sam pomogao, možda da sumiram:

6", 8" i 10" dob - odlični teleskopi, dobri za planete i objekte dubokog neba, mana im je veličina i činjenica da ne nisu motorizovani (mada postoji nešto što se zove EQ platforma).

127mm Maksutov - mali i lagan, motorizovan, lako zamagli i treba mu neko vreme da se ohladi na ambijentalnu temperaturu, oštar za planete, najmanje pogodan za DSO od svih ponuđenih - koliko sam čitao testove koje su ljudi radili - ima manji stvarni prečnik od navedenog - negde oko 118-119mm pa ga treba posmatrati kao 120mm teleskop.

6" F/6 newton - odličan za sve, manji od dobson varijanti, problem je odabir montaže i kupovina ostalih delova zasebno, kao i naručivanje iz inostranstva (što nije neki veliki problem)

120mm Ahromat - odličan za sve ali ima hromatsku aberaciju - nekima smeta, nekima ne a može se smanjiti uticaj pomoću par trikova (gore navedenih).



Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

POSEYDON

Da, mali Maskutanov ima tu tendenciju, moraću naručim neki "Astrozap Flexi-Heat Dew Shields" ili da uradim u nekoj varijanti uradi sam :)

vlaiv

Quote from: POSEYDON on April 19, 2021, 04:03:17 pmDa, mali Maskutanov ima tu tendenciju, moraću naručim neki "Astrozap Flexi-Heat Dew Shields" ili da uradim u nekoj varijanti uradi sam :)

I ne samo to. Mislim da bi trebalo da rosnik dolazi kao standard uz takav teleskop. iOptron Maksutov recimo ima kao sastavni deo, isto tako i Maksutov-Njuton od Explore Scientific-a.

Problem sa "brzim" Mak-ovima je zaštita od nefokusiranog svetla. Makovi su pravljeni da budu F/15 ili sporiji i ako se pravi brz Mak tipa F/12 onda se mora voditi računa da se jako dobro isprojektuju pregrade.

Ovde se recimo vidi razlika:



To je 127mm Mak u Orion izvedbi.

Problem je i ako je field-stop okulara velik i koristi se prizma sa kratkim svetlosni putem - tada se dobija direktno svetlo mimo sekundara, to se recimo vidi na ovoj slici:



(ovo je intesov maksutov - ali pokazuje problem dole levo - ako pogledaš kroz svoj mak direktno onako malo iskosa - videćeš da se može videti pored sekundar. Dew shield to sprečava ako je dovoljno dugačak.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Andra

Hvala puno divno je sto postoji ovaj forum i sto ste spremni da pomognete i podelite svoje znanje. Na primer nisam znao da su montaze tako skupe a tako bitne, koje sve vrste teleskopa postoje definitno svako svako pitanje otvara jos dve dileme:). Jedno je sigurno moram jos da procitam i naucim pre nego sto se odlucim koji teleskop da kupim ovaj put ce to biti neki kompromis toga sta mogu da vidim kroz njega, velicine, cene, vremena itd. A kada se zvezde u zivotu poklope (a nadam se da hoce) onda cu kupiti ono sto stvarno zelim.