• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Debelo brdo, Jun 2021

Started by Luger, June 07, 2021, 08:02:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Kad se planira neko posmatranje na dobroj lokaciji, vjerujem da svako od nas danima gleda prognoze koje se nemilosrdno mijenjanju, cesto I iz sata u sat. Koliko nervoze znaju da naprave te prognoze, to znate I sami.
I onda se vrijeme smiri, prognoza izgleda dobro, sjednes u kola I vozis gledajuci vise u nebo nego ispred.  Jer, ne vjerujes vise ni meteorolozima, ni godisnjem dobu, ni  onom jednom oblaku, zacas se iz njega izvuku I drugi I treci i...
Za Petak, cetvrti  Jun , tvrdo smo se dogovorili da zapalimo na Debelo brdo Maki, Spadej I ja.  Nazalost, Kenza, Drago I Nesa nisu mogli da izvaraju nadlezne I da nam se pridruze. Ipak je bio radni dan.
Prvi je stigao Maki, pa ja I nesto kasnije Spadej. Priroda gore, da padnes u nesvijest od ljepote.
E, sad ono najbolje, o opremi. Prvi put sam video Makijevog Alkaida, reflector 250/1500. Ta golema konstrukcija je tako spakovana u kutiju, mozda 50x50cm, da sam ostao bez teksta gledajuci nacin I mehanizam raspakivanja. Sve je dovedeno do perfekcije, moglo bi se reci kao Lego za odrasle. Malo po malo, za vrlo kratko vrijeme, iz te kutije podigao se ozbiljan teleskop I tek onda sam u potpunosti shvatio genijalnost konstruktora.
Drugi teleskop je maleni  Borg 70mm (ako ne grijesim) na nista manje fantasticnoj AYO Alt-Az montazi, koja bez protivtega drzi teleskop od max 8kg. Njime cemo malo kasnije posmatrati Veneru.
Na kraju, Maki je jos donio I dvogled Canon 12x40 IS. To je tek ludilo. Dan je, gledam okolo I padam u nesvijest od odusevljenja. Kad pritisnes dugme za stabilizaciju, slika zakuca. Nema drmusanja, skakanja slike...ma fenomenalno.
Onda smo lovili avione. Bukvalno, mozes da procitas sta pise na njima, iako su na minimalno 5-6km iznad.
Imali smo I premijeru nove astro opreme. U pitanju je Kenzin Omegon 2.1x42 wide-field binoculars
Savrsen maleni dvogled sa povecanjem od svega 2x I ogromnim vidnim poljem. Zablistace kasnije na noncom nebu.
O okularima ne pisem, jer  o tome nemam pojma. Cuo sam samo Delos, Nagler, Televue, Explore Scientific...ko bi to sve zapamtio. Ja imam jedan  I ni taj ne koristim. 
O njima ce Mako vise, ako se pojavi.
Spadej je dosao sa SW BD 150/750 njutnom na motorizovanoj EQ5 montazi, dvogledom Lazerta 10x50 I 5kg neprskanih tresanja.
Ja sam odlucio da ne nosim njutna, samo SW 80ED na Heq5 Pro I ostalu opremu za snimanje koju imam.
Kako smo dosli ranije, oko 4-5h popodne, imali smo vremena da sve postavimo I testiramo.
Odmah po zalasku Sunca,  gledali smo Veneru. Tu se nesto nismo proslavili. Em je bila nisko, em je seeing bio los. Ali, dobro... uhvacena je.
Pri prvom mraku I pokazivanju Severnjace, zvao sam Spadeja da mi je pronadje I useveri montazu. Ja ne vidim bas na daljinu, a Deki je I mladji ako cemo pravo.  :)
Za par minuta, sve je bilo gotovo. S obzirom da sam se opredijelio za snimanje objekata na sjeveru I gore ka  Zenitu, kao I da radim plate solving, cak se nismo ni trudili da useverimo najpreciznije.
Temperatura na Debelom brdu je poprilicno brzo padala sa 20-ak stepeni, koliko je bilo kad smo dosli. Vec se osjecala hladnoca, ali niko u pocetku, zbog navale adrenalina, tome nije pridavao znacaj. Bogami, kasnije jeste.
Kao prvi cilj, odabrao sam M13, omiljeni klaster, klaster nad klasterima, u Herkulesu. Tu ima jedna zanimljiva stvar koju nam je Maki otkrio. Propeler  u samom klasteru. Nikad cuo, nikad vidio. Ali, ispostavilo se da se sasvim lijepo vidi na slici.

Slika je od svega 18 minuta ekspozicije, 9x120 sekundi na iso 800. Slikao sam dslr-om 1000D modifikovanim na full spektar I hladjenim  na 8 stepeni. Nisam ni morao da ga hladim, temepratura je brzo pala ispod 8, ali sam namjeravao da  kasnije uradim darkove na toj zadatoj temperature. (Jos ih nisam uradio).

m13 by Luger, on Flickr

U medjuvremenu, Maki I Spadej su vec okrenuli telescope na M13. To se ne propusta, rekoh vec da mi je M13 omiljeno jato.
Prvi pogled kroz Alkaida I vilica do poda. Ako je m13 oko 6 magnitude, garantujem da su se kroz srce jata vidjele I one zvijezde iz 15. Dobro, mozda pretjerujem, ali je toliko  bila  upecatljiva slika da je kod mene izazvala veliko odusevljenje.
Jos jednu stvar sam zaboravio. Maki ima Farpoint laser I kolimacionu kapu, sa njim je kolimirao I Alkaida I 150/750. Nema greske. Onaj moj sa Alija... pa, radi ali bega.  ;D
Odmicalo je vrijeme, skupio sam tih probnih 20-ak minuta na M13 I potrazio  NGC_7635 (Bubble nebulu). Blizu jata M52 se nalazi I Nova Nova V1405 Cas, jos uvijek vrlo lako vidljiva.
Nesto oko moje opreme za snimanje. U poslednje vrijeme koristim,  skoro iskljucivo, Astroberry na Raspberry Pi 4.
Razloga je mnogo u korist astroberija, ne treba fizicka veza sa montazom, kamerama itd. Sve ide preko RPI wifi, veza mi nikad nije pukla, softver koji se koristi na Astroberiju (kstars) je 100% stabilniji od windows aplikacija, na astroberiju sam naucio da koristim Plate Solving, itd...

Ngc 7635 Bubble nebula by Luger, on Flickr

Sta su sve gledala ostala dvojica,  ne znam. Setkao sam cesto od mog stola do njih I iskoristio priliku da pogledam kroz IS dvogled Mlecni put koji se poprilicno podigao. Ali ljudi, nema opisa, to treba dozivjeti.  Onda sam uzeo Omegona I pogledao predio oko Labuda. Ludilo... slika cista od ruba do ruba, zvijezde kao da su duplirane. Za siroki pogled nista bolje.
Onda biser veceri, mislim da nisam samo ja to tako dozivio. Zove Maki: "Auuu, dodjite da vidite ovo".
Meni obicno treba malo vise vremena da pohvatam sve u okularu, koliko je moguce sa mojom dioptrijom. Ovoga puta sam samo uzviknuo Veil! Pruzila se preko cijelog vidnog polja, sa sve repicima I fronclicama. Cist 3D efekat, kao da je izbila u prvi plan dok je pozadina izgurana unazad.  Opet nevjerovatan prizor. Vec smo znali da ce noc biti izuzetna, nema vlage, seeing fantastican. Samo nas je malo zezala hladnoca, ali nista sto vec nismo dozivjeli na DB.
Negdje u to doba, Kenza nam je dosao u goste. Online. Covjek enciklopedija, ali eto, sprijecen da dodje kao I Drago I Nesa. Znamo da im nije bilo lako da propuste ovakvu noc.
Kenza me je iskusno savjetovao da slikam samo jedan objekat cijele noci. Ali, ja sam kao ono dijete sa  tresnje. Sve bih, odjednom I sad. Razmisljam, kad cu opet otici, prepuno nebo svega I svacega... sta ako ne bude valjalo... I ne poslusah.  Zato mu se izvinjavam I pozdravljam ga!
Posle 2h snimanja Bubble nebule, okrenuo sam  teleskop na IC1396 (Elephant trunk nebula)

ic1696n  Elephant trunk nebula by Luger, on Flickr

Kako je noc bila kratka a hladnoca vec poprilcno kvarila ugodjaj, Maki I Spadej su vec razmisljali da polako privode kraju posmtranje. Ali, ajde, kad smo vec tu, da pogledamo M20 I M8. Kako su ti objekti sada nisko, na svega dvadesetak stepeni, nista spektakularno nismo ocekivali. Na svu srecu, grdno smo se prevarili. Pogled na Trifid je isto bio  fascinantan. Ne bas kao na Veil, ali ne ni mnogo manje.
Bez problema sam vidio strukturu Ha dijela, lijepa, zaokruzena cjelina koja je zauzela pozamasan dio vidnog polja. Fenomenalno.
Oko 3h smo se polako povukli u kucu, vlage I dalje nije bilo. Namjeravao sam da ostavim dslr da slika jos malo, dok se mi malo zagrijemo I dok drugari popiju nesto zuto iz 0.5 casica, ali nista od toga. Vec je pocelo da svice, ubrzo je I Mjesec izasao.
Lagano,  cvrci su poceli da se bude, pticice da se cuju... zora!
Hvala na paznji! :)

Maki

Bilo je zaista sjajno, neočekivano dobro za tako kratko junsko veče. Astro dark je SQM merio 21.45 (uobičajeno za letnje mesece na lokaciji, najtamnije je u npr martu, ide do 21.70). Ovaj put je bila sjajna transparencija i dobar pogled na jug i istok, mlečni put je bio tako jak da je Deki mislio da se navlače oblaci, i to se jako video gotovo do samog horizonta.
Alkaid je inače 300/1500, ovo mu nije bio debi ali je skoro popravljan neki kolimacioni šraf (sam pao sam se ubio) i debitovala su neka ojačanja za truss i odlično je funkcionisao. Izdrži Paracorr i uglavnom male Naglere T6, kada se ide nisko na horizont naučio sam se da Paracorr vadim ispod 30 stepeni.
Seeing nije bio bog zna sta, kuglasta jata su uglavnom bolje izgledala na 150x nego na 190x (u maju prošle godine sam sa Kenzom gledao kroz Alkaida M13 na 215x i nije se mrdao, perfekcija), ali je transparencija bila odlična, gledali smo prvo Needle i M51, pa prešli na red kuglastih jata, M3, M5, M10, M12, M13. Između toga igranje dvogledom (12x36, još jedna ispravka :)) i Kenzinim Omegonom (vrhunska stvar zaista), Mlečni put u tom malom čudu izgleda ludački a dvogled u Strelcu...Ptolomejevo jato, Butterfly...sve je bilo zaista fenomenalno. Onda M11, gde u ovolikoj aperturi meni po prvi put do izražaja dolaze boje, narandžaste i crvene zvezde pored onih mladih napakovanih u stotine i hiljade, ludački prizor. M11 je svakako jato koje jeste otvoreno ali trpi aperturu kao kuglasto.
Veil je izgledao...kao hologram. Na 50x i OIII filter (dakle 6mm izlazne zenice), nisam išao na detalje jer se brzo približavao izlazak meseca i kraj astro mraka ali zaista...hologram. Najbolji Veil koji sam video, valjda tranparencija. Slično i Trifid, Labud i M16, na njima je kao i na M8 radio UHC, iako su bili nisko videli su se fenomenalno i sve do samog kraja nebo je bilo izuzetno dobro i na niskoj visini. Magline su izgledale bukvalno fotografski, nemam bolji opis, Labud cela petlja dole, Trifid ruža koja se otvara.
Borgom sam na 133x u zaustavnom vremenu bacio pogled na Saturn i Jupiter, da otvorim sezonu planeta, seeing je bio dosta loš, disperzije koliko voliš ali prizor svakako lep, čak se videla i pega na Jupiteru. Šteta što Luger nije slikao na kraju Mesec, izgledao je spektakularno, Earthshine u poslednjoj četvrti uz dve planete. Šteta što mora da se ponekad i spava...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Boki Aristarh

Momci, uživao sam u vašem izveštaju... mada nije kao da sam bio lično tamo, kako se to obično kaže, ipak je uživo neopisivo na tako dobroj lokaciji!  :)
Drago mi je da ste uživali iako prognoza nije bila obećavajuća što samo potvrđuje da metereolozima i ribolovcima ne treba verovati  ;D
Ajde da ovde pomenem još nešto... Trebali bi da razmislimo na temu o pokretanju inicijative da taj deo naše zemlje (u pomoć pozvati i Petnicu, Carpe Noctem i sl.) proglasimo parkom prirode sa zaštitiom od svetlosnog zagađenja dok još nije kasno... Ovo bi naravno zahtevalo širu inicijativu i možda da objedini još neke lokacije...

spadej

Quote from: Boki Aristarh on June 07, 2021, 10:27:32 amMomci, uživao sam u vašem izveštaju...
A vala, red je bio da ga i Vasko jednom napiše  :)

Boki, bila je to prelepa noć. Vrhunska oprema i, pre svega, odlična ekipa... Sve se sklopilo i bilo savršeno. A da ste i vi došli, bilo bi i nezaboravno.

Yagodinac

Fenomenala opis, zavidim vam na iskustvu i lokaciji.

Quote from: Boki Aristarh on June 07, 2021, 10:27:32 amAjde da ovde pomenem još nešto... Trebali bi da razmislimo na temu o pokretanju inicijative da taj deo naše zemlje (u pomoć pozvati i Petnicu, Carpe Noctem i sl.) proglasimo parkom prirode sa zaštitiom od svetlosnog zagađenja dok još nije kasno... Ovo bi naravno zahtevalo širu inicijativu i možda da objedini još neke lokacije...

Odlična ideja. Mislim da, na osnovu mapa, Srbija ima uslova za dva takva parka - jedan na zapadu i drugi na istoku zemlje. U Vojvodini je to malo teže ostvariti zbog sveprisutnosti naselja, osim možda u Deliblatskoj peščari. Problem sa istokom (od Đerdapa, preko Homolja do Sokobanje i Stare Planine) je ne tamno nebo već mikroklima odnosno oblačnost. I istočni i zapadni vetar tamo daju, naročito oko Homolja, uslove za oblake i onda džabe tamno nebo kad nije vedro. Drugi jednak problem je turbulencija zbog reljefa. Da nije toga opservatorija ne bi bila na Vidojevici već u Homolju.

Maki

Quote from: Boki Aristarh on June 07, 2021, 10:27:32 amMomci, uživao sam u vašem izveštaju... mada nije kao da sam bio lično tamo, kako se to obično kaže, ipak je uživo neopisivo na tako dobroj lokaciji!  :)
Drago mi je da ste uživali iako prognoza nije bila obećavajuća što samo potvrđuje da metereolozima i ribolovcima ne treba verovati  ;D
Ajde da ovde pomenem još nešto... Trebali bi da razmislimo na temu o pokretanju inicijative da taj deo naše zemlje (u pomoć pozvati i Petnicu, Carpe Noctem i sl.) proglasimo parkom prirode sa zaštitiom od svetlosnog zagađenja dok još nije kasno... Ovo bi naravno zahtevalo širu inicijativu i možda da objedini još neke lokacije...


Odradili smo DB i u maju, galaksije posle toliko kiše i loših dana oko mladog Meseca prethodnih meseci...samo niko nije bio vredan da napiše izveštaj. Plus smo Nenad i ja otkrili da se galaksije mogu - nekako - gledati i sa raskolimiranim primarom. :)
I još nešto...Paracorr na f/5 tako čisti... Polje bez kome na f/5 je svega 20 stepeni u centru. Na f/6 je to već skoro 60 stepeni. Probavao sam baš juče da se igram i Parakor je izleteo iz fokusera tek kada smo krenuli na niske objekte.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Yagodinac

Quote from: Maki on June 07, 2021, 05:26:34 pmI još nešto...Paracorr na f/5 tako čisti... Polje bez kome na f/5 je svega 20 stepeni u centru. Na f/6 je to već skoro 60 stepeni. Probavao sam baš juče da se igram i Parakor je izleteo iz fokusera tek kada smo krenuli na niske objekte.

Nisam ovo znao, očekivao sam da najskuplji koma korektor čisti f5 do ruba.
Jel to fotografski komakorektor?

vlaiv

Quote from: Yagodinac on June 08, 2021, 04:48:16 pmNisam ovo znao, očekivao sam da najskuplji koma korektor čisti f5 do ruba.
Jel to fotografski komakorektor?

Mislim da je Maki mislio na F/5 i F/6 bez koma korektora. Paracorr je TeleVue koma korektor (mislim da ih ima dve generacije ako se ne varam - Type I i Type II, ova druga je aktuelna).

U pitanju je foto-vizuelni CC - može i za jedno i za drugo (isto kao i recimo Explore Scientific HR CC).

Ima blagi barlow efekat oko x1.15 i izuzetno je dobar ali i skup (uostalom kao i ostala TV optika).

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC