• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop - Refraktor 80/400 AZ3 SkyWatcher ili Aljkor?

Started by vukasinsector, September 13, 2021, 06:52:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vukasinsector

September 13, 2021, 06:52:19 pm Last Edit: September 13, 2021, 07:14:27 pm by vukasinsector
Pozdrav svima,

Nov sam u svemu ovome, dobio sam pre neki dan ponudu da uzmem gore navedeni Teleskop Skywatcher za nesto jeftiniji novac..
Zanima me da li sa njim moze fino da se vidi mesec, i krateri u mesecu (i sta sve moze sa njim da se vidi tamo gore :D)? Poslednji put sam gledao iz teleskopa pre 20 godina, lajik sam pa mi bas trebaju saveti.

P.S: Danas sam u jednoj antikvarnici nasao Teleskop - Aljkor.al.3.807.003 iz 1983 godine, metalni teleskop sa sve originalnom kutijom. (skuplji je od Skywatchera 3-4 hiljade)

Sta izabrati, sa cim cu bolje videti svet iznas nas, i sa cim cu i sam biti zadovoljniji?

hvala veliko!

mitja

Ja licno bih se odlucio za Skywatcher... Jel moze neki detalj vise oko tog teleskopa aljkor?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vukasinsector

Quote from: mitja on September 13, 2021, 07:56:47 pmJa licno bih se odlucio za Skywatcher... Jel moze neki detalj vise oko tog teleskopa aljkor?

Znam samo da je iz 1983 i da ga je napravio SSSR, da ima 15 kila, ostalo iskreno ne znam, samo sam video da je ovaj skwatcher u radnji od 29-33 hiljade din.

vlaiv

Mislim da slike vrede više od 1000 reči, pa probaj da pogledaš ovih par videa:

Za taj Aljkor nisam nikad čuo i jedino što je google našao je TAL Alkor 65mm reflektor. Prvi video je o njemu pa pogledaj da li je to taj teleskop kao iz antikvarnice:

https://www.youtube.com/watch?v=icsP2EmGcxI

Drugi video je snimak meseca kroz taj teleskop:

https://www.youtube.com/watch?v=x6UzEem5EYc

Treći video je snimak meseca kroz SW 80/400:

https://www.youtube.com/watch?v=re8EisqFgCE

Inače, ako je prvi teleskop stvarno TAL Alkor 65mm - onda je to teleskop za kolekcionare, jer za manje para možeš uzeti veći reflektor, recimo ovaj:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-i-az-montazama/76900-eq1-luna-76-skywatcher-newton

koji će te verovatno bolje služiti. Pitanje je koliko je dobra optika na teleskopu koji je star skoro 40 godina. Može biti odlična ako je pažljivo korišćen i čuvan ali može biti i jako zaprljana / izgrebana.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boki Aristarh

Vlaiv je kao i obično detaljno objasnio o čemu se ovde radi  :)
Ja ću sa moje strane samo reći da imam TAL ALCOR-65, klasičan Njutn sa verovatno najmanjom optikom te vrste na svetu ako ne računamo igračke! Naravno on pruža onoliko koliko to fizika i optika dozvoljavaju ali u pitanju je optika iz renomirane SSSR firme TAL iz Novosibirska i po pitanju kvaliteta nema nikakve sumnje da je to fenomenalan kvalitet. Još se nije desilo da se neko žalio na optički kvalitet ovih teleskopa... Mehanika možda, optika nikad... Moj primerak je takođe iz 70-tih godina prošlog veka i ogledala i optika je u savršenom stanju! Jedino ako je neko ribao ogledalo žicom za sudove može da dođe do problema  :)
Ja sam sa ALCOROM uspešno posmatrao mene Venere, Saturnove prstenove, Jupiter, Mesec naravno, otvorena jata, sjajnije DSO i sl. Oštrina i kontrast na zavidnom nivou.Treba proveriti da li teleskop ima sve delove, uz njega ide jedan okular, barlow sočivo i extender i sa tim kombinacijama se dobija 3 povećanja (33x, 90x i 130x). Naravno ne treba očekivati čuda od ovog teleskopa i mislim da je cena prevelika... ja sam moj platio oko 100 €.
Ako se odlučiš za neki od modernijih refraktora ahromata, ja lično ne bih nikada uzeo tako mali f broj jer boluju od prevelikog ahromatizma...Barem f/8 za fraunhofer ahromat...

Yagodinac

Ovo je jedna od retkih situacija gde bih ja lično pre odabrao sočivo nego ogledalo. Jeste sve tačno što je gorenavedeni cenjeni auditorijum naveo, ali ako može isključivo između ova dva izbora da se bira, onda sočivo iliti kinez, pre nego rus.
Razloga je mnogo: verovatno da je Alkor precenjen iako je antika, pitanje je u kakvom je stanju, apertura minijaturna, i naprosto više ćeš videti kroz SW. Ali da će biti hromatske, stoji i to, ali moje neko mišljenje o tome dok sam bio početnik je da mi to nije preterano smetalo. Smeta u fotografiji i to poprilično.

A sad predlog: zašto ne SW 90/900? On je po slici daleko bolje korigovan nego 80/400, malo je teže njim postići mala uvećanja (najmanje je sa 25mm okularom 36x), ali zato za Mesec i planete jako teško da ima bolje za te pare (33 hiljade). Tj nema ni približno.

vukasinsector

Quote from: Yagodinac on September 15, 2021, 10:48:43 amOvo je jedna od retkih situacija gde bih ja lično pre odabrao sočivo nego ogledalo. Jeste sve tačno što je gorenavedeni cenjeni auditorijum naveo, ali ako može isključivo između ova dva izbora da se bira, onda sočivo iliti kinez, pre nego rus.
Razloga je mnogo: verovatno da je Alkor precenjen iako je antika, pitanje je u kakvom je stanju, apertura minijaturna, i naprosto više ćeš videti kroz SW. Ali da će biti hromatske, stoji i to, ali moje neko mišljenje o tome dok sam bio početnik je da mi to nije preterano smetalo. Smeta u fotografiji i to poprilično.

A sad predlog: zašto ne SW 90/900? On je po slici daleko bolje korigovan nego 80/400, malo je teže njim postići mala uvećanja (najmanje je sa 25mm okularom 36x), ali zato za Mesec i planete jako teško da ima bolje za te pare (33 hiljade). Tj nema ni približno.

Nisam pre nikad imao dobar Teleskop, dobio sam ponudu od drugara da uzmem taj SW navedeni star 2-3 meseca za 12000din, a on fa je platio preko 30... Sad ako se budem bas zaludeo sa ovim, mozda bi i uzeo neki teleskop do 60-70, ali pod uslovom da ostanem zagrejan za gledanje kroz teleskop...