• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranje u Vojvodinu

Started by Miki FR, July 10, 2020, 04:45:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sinisa

Nikada se više nije javio čovek na kraju. Možda je zaboravio ili odustao.
Ja bih bio voljan da se organizujemo,skupimo negde,samo kaž'te :)
150/750 EQ3

Astro_fun_times

Sinoc smo Goran i ja bili na Letenki. Samo cu reci - uvecanje na planetama preko 400x.
Detalji na Saturnu fantasticni.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

POSEYDON

Što se tiče Letenke i onog kampa, jel se može otići mimo zvaničnog okupljanja tamo predveče i provesti na poljančetu noć a da te niko ne tera odande?

Astro_fun_times

Treba da moze, nas niko dirao nije.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Evo dolazi nam period kada ce mesec izlaziti kasnije. Ako je neko raspolozen, mozemo organizovati neko opupljanje opet.
Ne znam sto se nesto svi stide da pišu. Kuckajte ljudi, ne naplacuje vam se to, dajte da malo ozivimo forum.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Ja sam raspoložen ako obaveze dozvole.

Sad sam i bliže od kad sam se preselio, mada da pravo kažem, evo čekam priliku da prvi put posmatram iz svog novog dvorišta :D

SQM 20.84 po Light Pollution Info, malo lošije nego na Letenci :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Opa, jel se to vodi kao clasa 4 ili 5?
Mislim da ce mnogi da ti pozavide sad, posebno ovi iz vecih gradova

Za vikend meni pokazuje cisto nebo u subotu, doduse daleko je to.
Ali vetar bi mogao biti malo jaci.
Ne kazem da "mora" ovaj vikend ali reko valjalo bi pokrenuti tako pa ko kad moze, da se to malo cesce organizuje a ne da se cekaju astro kampovi samo.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Pa tebi Letenka ni ne treba onda hahaha
Nista, sledece okupljanje u tvom dvoristu, ekstra lokacija.
Salim se naravno.
Da li postoje neke druge proverene lokacije osim Letenke?
Mada sve ovo sto je "blize" je sve klasa 4.
Za nesto tamnije mora se do granice sa Rumunijom, istocna Srbija ili tamo oko Valjeva,mozda Tara.
Ali to vec zahteva malo ozbiljniju "logistiku".
Ovo blize na jednu noc posmatranja je super stvar.
Gledao sam kod Titela ima jedan putic, deluje na mapi asfaltiran.
Izmedju Loka i Vilova, na mapi pise "aspecijalni rezervat Prirode titelski breg"
Po light pollution mapi, za nijansu je bolje nego na Letenki.
Da li je neko isao tamo?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Bio sam ja i nije tako loše ali samo ona strana neba suprotno od NS. Sve odavde do Plandišta je po meni lošije u poređenju sa zapadnom Bačkom. Hteo sam ovih dana negde ići, napokon su komarci prošli ali su magle krenule 🙄 Taman bih mogao napraviti dew heater pa da i to čudo testiram
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Dew shield he obavezan za maksutive. Kod ostalih ne bas toliko.
Ja sam napravio dew shield ali ga koristim kao light shield.
Kada je vlaznost vazduha velika dzaba sve. Primaknes se okularu, on zamagli.

Pa sta mislis jel bolje na titelskom bregu ili na letenki?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Ne dew shield nego dew heater, ona cicak traka sa grejacem u sredini koja sprecava orosavanje, namotava se na dew shield spolja. Okularima se ne priblizavam previse u poslednje vreme, uglavnom stavljam kameru 🤣 pa gledam preko laptopa ili tableta ak ima sta da se vidi tu se vidi bolje, mozda me vid polako izdaje jer ni u onom dobsonu od pola metra nisam video bog zna sta. Titelski i letenka su dosta slicni ali se medjusobno nadopunjuju, na Letenki se bolje vidi zapad a na Titelskom istok. Letenka je na 400mnv pa nema toliko problema sa sumaglicom ali ima one reflektore non stop zbog kojih inace ne idemo bas na Letenku nego na onu livadu 300m iza.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Aha, ok, mozak cita sta se njemu hoce.
Pa sto se tice tih svetiljki, malo se vise zavuce iza drveca pa ni ne smetaju. Meni na letenki smeta sto je drvece okolopa ne moze da se uhvati sazvezdje strelca.

Ja mislim da je ta visina letenke nama pomogla da koristimo onolika uvecanja jer seeing ne bio ispod proseka.

Treba pratiti uslove pa ako neko bude hteo u subotu vece na letenku, ja sam uvek za(ako se nesto ne iskomplikuje).
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: Magelan118 on September 28, 2021, 10:50:36 pmGledao sam kod Titela ima jedan putic, deluje na mapi asfaltiran.
Izmedju Loka i Vilova, na mapi pise "aspecijalni rezervat Prirode titelski breg"
Po light pollution mapi, za nijansu je bolje nego na Letenki.
Da li je neko isao tamo?

Ako misliš na brdo levo od magistrale, ne, nije asfaltirano. Moguć problem bi bio vetar na vrhu koga sasvim sigurno ima, kao uostalom i na svim prevojima. Ali tih par desetina metara visine ne znači ništa za izbegavanje LP-a, ja lično mislim da u Vojvodini možeš praktično bilo gde da zabodeš između naselja, samo malo skreneš u puteve koji vode po njivama i to je to. Nebo neuporedivo bolje od onog u centralnoj Srbiji, plus laminarni tok vazduha za planete. Milina.

Astro_fun_times

Pa nisam bio, ali gledam na google mapi. Delovalo je da jeste asfaltirano ali ako ti ti bio i znas onda si verovatno u pravu. Nisam mislio da je to ok lokacija zbog brda nego je po lightpollution mapi za nijansu mracnije tu nego na Letenki.
Mada mislim da je ta visina koja se dobija na letenki daleko bolja lrednost od to malo sto se moze dobiti u nizem predelu a kao malo mracnijem.

Ja sam bas tako radio, izmedju Ljukova i Putinaca ima jedan put koji vodi na neku ekonomiju, asfaltiran. To mi je 15min od kuce. Tamo sam isao par puta i pogled je bio strava a posto je ravnica i nema nista oko tebe, sve se vidi.
Jedino sto je vide i cetiri averlosne kupole koje prave Indjija, Ruma, Beograd i Novi sad, ali ne moze bas sve da bude idealno, jos na 15min od kuce. Mora kompromis da se nadje.

Onda mi se cini da je letenka ipak najbolja solucija za okupljanje?
Jer visina je visina
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2