• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Lansiranje web teleskopa

Started by Kizza, December 25, 2021, 10:09:36 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Oko 13h očekuje se, najzad, lansiranje Web teleskopa :)  Uskoro "istina neće biti tamo daleko" :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Astro_fun_times

Veoma uzbudljivo. Jedva cekam da vidim sta ce sve uspeti da otkrije.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Kizza

Da, baš me zanima gde će prvo da ''pogleda'' :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

viper

"Dođe vreme kada pamet zaćuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andrić)

Astro_fun_times

Jedno je gde bi mi gledali a drugo je gde ce naucnici gledati. Sad je to borba ili je vec bila, koji naucnici i observatorije mogu da dobiju odredjeno vreme i sate ili kako vec dele da se uperi u njihove mete. Svakako gde god da ga upere saznacemo vise nego sto smo do sada znali i to je sjajna stvar.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

spadej

U jednom od direktnih prenosa lansiranja bilo je postavljeno upravo to pitanje. Nema borbe oko toga. Postoji tacan plan sta ce se prvo gledati. Cim teleskop postane operativan bice upotrebljen za konkretne stvari. Mnogi naucni radovi su vec godinama u toku, JWST ce samo da ih potvrdi ili suprotno od toga...
Na zalost, nisam nigde cuo sta je to cime se najbolji svetski naucnici bave vec nekoliko godina, slepo verujuci da ce teleskop proraditi. Mnogi su ulozili dobar deo zivota u to, i ako ne bude sve kako treba, "dzaba su krecili". I upravo zato je toliko puta odlagano lansiranje, toliko puta proveravano sve, i toliki trosak napravljen, jer je JWST, izgleda, samo "dragulj" u jednoj mnogo vecoj "kruni".
U svakom slucaju, pred nama je veoma uzbudljivo doba.

 

Astro_fun_times

Ma da, vec je utvrdjeno ko ce u kom periodu imati koliko vremena za svoje istrazivanje.
Svakako sjajna vest je da je konacno lansiran posle toliko vremena. Sad samo da sve protekne kako treba do L2
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Da se ja pitam usmerio bih Web a na odlazećeg gosta "Oumuamua"! Dovoljno je daleko a i bilo bi zanimljivo da nam razreši misteriju šta je u pitanju🙂
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Astro_fun_times

Mozda si mogao da se pitas da si na vreme prijavio. Danas sam gledao, 6000 sati ce biti posveceno kategoriji "general observation", mete koje su predlagali obicni ljudi pa su izabrane neke.
Ko zna, mozda je medju njima i Oumuamua
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Danijel

Snimio sam ga. :)

Članak je na stranicama zvjezdarnice Apollo gdje sam opisao kako sam ga snimao, a tu su konkretni snimci.







ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Bravo Danijele! Poduhvat vredan divljenja! Snimiti tolike fotografije, pa jos sa dva teleskopa, i to objekta za koji nisi ni siguran da ces ga uloviti... Svaka cast!!

Ljubo

Sjajno Danijele!
Evo naidjoh i na nedavno objavljeni post o određivanju udaljenosti JWST, pa možeš pomoću datih uputa, jednostavnom paralaktičkom metodom i sam utvrditi koliko je (približno) u trenutku snimanja JWST bio daleko od Apolla:
https://www.cloudynights.com/topic/805694-measure-jwst-range-via-parallax/

Yagodinac

Svaka čast za podvig  ;D
Inače to što je JWST magnitude 14 ne znači da je snimanje opuštencija; objekti koji se kreću (pa makar i sporo) imaju tendenciju da se teže beleže. Ovde to nije preterano izraženo kao što bi kod meteora recimo bilo, slično je i sa asteroidima koji se brzo kreću, kometama i slično; ali činjenica je da kad imaš nešto stacionarno kao što je kvazar ili galaksija onda naši teleskopi naprasno postanu veoma moćni...

Yagodinac

Quote from: Ljubo on January 05, 2022, 11:35:37 amSjajno Danijele!
Evo naidjoh i na nedavno objavljeni post o određivanju udaljenosti JWST, pa možeš pomoću datih uputa, jednostavnom paralaktičkom metodom i sam utvrditi koliko je (približno) u trenutku snimanja JWST bio daleko od Apolla:
https://www.cloudynights.com/topic/805694-measure-jwst-range-via-parallax/

Pozz Ljubo  :)
Jednostavnom metodom reče... Pa jednostavna za tebe koji si diplomirao astrofiziku  ;D
Za nas sa jeftinijim ulaznicama izuzetno znači što je na tom linku čovek uz ilustraciju ostavio i formulu, mada mene lično mnogo više interesuje da li će u Lagranž tački biti moguće snimiti JWST. Pretpostavljam da će se i tamo sporo kretati, pa će snimanje biti još teže.