• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ekvatorijalna platforma

Started by Astro_fun_times, January 10, 2022, 09:21:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vlaiv

U principu bi trebalo da 9V radi posao.

Napajanje za taj drajver je 9-40V, i koliko vidim za arduino može 7-21V, tako da 9V radi za oba.

Jedino je pitanje jačine struje prema motoru i potrošnje. 9V neće proizvesti baš veliku struju a ne znam ni za kapacitet.

Ako se ne varam motor koji je recimo 1.68A i 1.65 oma može da troši 4.65W po navoju, znači oko 9W total. Baterija mora da može da pruži minimum 1A na 9V.

Doduše ja baš nisam siguran da znam šta pišem, tako da ako mašim - valjda će me neko ispraviti :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Mislim da bi mi bolje bilo da se vodim principom sto jednostavnije to bolje.
Ako se koristi stepper motor, drajver, arduino, tu bi trebao i jaci izvor struje. Plus trebao bi neki set zupcanika da se prenos smanji i prenese sa motora na platformu.

Sa druge strane imamo ovo


Veoma jednostavno za izradu. Sve je vec podeseno, samo se montira na osovinu na kojoj stoji platforma.
I na ovim gotovim motorima ima koliko sam razumeo opcija da se nesto malo koriguje motor.

Za moje sposobnosti koje su skoro nikakve ovo deluje kao nesto izvodljivo.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Ok je opcija ali brzina zavisi od toga kolika je temperatura napolju i koliko je jaka baterija.

Takođe, pronađi koliki je prenosni odnos za RA puž na EQ2 montaži i onda napravi isti prenosni odnos na glavnom krugu i tom točkiću koji će da ga pokreće.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Zar brzina ne bi trebalo da je konstantna?
Ako temp utice na brzinu, da li onda ljudi koji ovakve motore stavljaju na eq montaze imaju probleme sa pracenjem kad je hladno?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Temperatura utiče na to kakav je izlazni napon baterije.

Brzina običnog DC motora zavisi od napona - različit napon, različita brzina.

Ti mali motori imaju potenciometar da se "našteluje" brzina da bude kako treba za dato veče. Ja se sećam kad sam imao Eq2 da sam prilikom snimanja planeta morao da "vijam" pravu brzinu da bi mi planeta ostala na senzoru jer nikad nisam mogao da ubodem pravu da planeta ne beži.

Zato su bolji motori ili sa kvarcnim kristalom ili steperi jer je brzina kod njih konstantna.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Onda ipak mora komplikovanija opcija.

Da li bi jos neko zeleo da pravi, neko ko je strucniji od mene a to nije tesko biti
Pa da se zajedno upustimo u ovo.
Ti odnosi zupcanika, uglovi, elektronika, kodiranje...
Ja sam vise obučen za čekic i pajser hehe
Delovalo je jednostavno medjutim kad se udubis u detalje nije bas prosto.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

bratislav

> Napajanje za taj drajver je 9-40V, i koliko vidim za arduino može 7-21V, tako da 9V radi za oba.

> Jedino je pitanje jačine struje prema motoru i potrošnje. 9V neće proizvesti baš veliku struju a ne znam ni za kapacitet.

Ja koristim nesto ovako za napajanje, mnogo veci kapacitet od 9V baterije. A puni se preko dana na suncu.

https://www.gembird.rs/artikal/hrd-t12---gembird-solar-power-bank-12000mah-2xusb--led-899

plus USB to 12V adapter. Tipican adapter daje oko 800mA na 12V sto je dovoljno.
Moja platforma ima 2 motora (RA plus Dec, NEMA 17 i NEMA 11) i to radi bez problema.


vlaiv

Hteo sam i ja da pomenem nešto slično, ali računam komplikacija.

Ima sad tih powerbank-ova za telefone koji imaju i brzo punjenje. To brzo punjenje znači da može da daje i više od 5V, jedino što treba malo elektronike da komunicira preko USB-a pa da se odabere "mod" punjenja, odnosno da se odabere voltaža.

Evo jedan video koji demonstrira kako to radi, nije komplikovano ali treba nabaviti QC trigger modul (što znači naručivanje i čekanje ako ga nema ovde da se uzme):

https://www.youtube.com/watch?v=_U28cASPLgc
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Uzimajuci u obzir da se sve vise projekat komplikuje i nove stvari se nadovezuju na potrebnu opremu, odlucio sam da se okanem ovoga i pocastio sebe sa okularom.
Praticu rukom kao i do sad...

Do sledeceg puta kad se vise odvazim na ovaj projekat...
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

DraganTesic

Мени је Добсонов телескоп папирна цев, шпер плоче, летвице од гајби за воће, парче гране, грамофонска лп плоча и мало тефлона. Никако не могу да замислим покојног Добсона како са размевањем и одобравањем чита о моторима, зупчаницима, батеријама, напону...Једноставно ми то није у складу са његовом основном идејом.

Yagodinac

Quote from: vlaiv on January 11, 2022, 12:22:58 pmNe znam zašto se svi hvataju za taj astro foto na EQ platformi - ona je prevashodno za vizualno, ali da, određenim tehnikama se može dobiti dobra fotografija i sa platformom.

Evo primera:



Autor Emil Kraaikamp (AutoStakkert je njegov software)

16" F/5 dobson na ekvatorijalnoj platformi

No, to nije poenta izrade jedne. Ona se prevashodno pravi zbog vizuelnog dela i ako neko hoće, može da radi lucky planetarno ili DSO sa njom i odgovarajućom kamerom.

Ne verujem da iko misli da radi dugu ekspoziciju sa takvom platformom.

Velika većina nas kad kažemo veliki dobson obavezno zabalavimo pri pomisli šta bi ta cev mogla da prikaže u astrofotografiji... Zato sam to i napisao. Platforma deluje primamljivo, ali nažalost, ne i rezultati. Ovaj gore primer pokazuje da jeste moguće koristiti kraće ekspozicije čak i sa 400m aperture, kao što je i navedeno, ali da dublje strukture nikako nisu vidljive.

Primera radi, evo šta prikazuje 130mm njutn na ekvatorijalnoj montaži:



Ali dobro, platforma ume da bude itekako korisna, nego su mi komercijalne pomalo skupe.

vlaiv

Quote from: DraganTesic on January 12, 2022, 03:57:13 pmМени је Добсонов телескоп папирна цев, шпер плоче, летвице од гајби за воће, парче гране, грамофонска лп плоча и мало тефлона. Никако не могу да замислим покојног Добсона како са размевањем и одобравањем чита о моторима, зупчаницима, батеријама, напону...Једноставно ми то није у складу са његовом основном идејом.

A da uzmemo veker, par vijaka i nabudžimo na platformu od šperploče? :D

Prati a ne treba struja :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Quote from: Yagodinac on January 12, 2022, 04:10:09 pm
Quote from: vlaiv on January 11, 2022, 12:22:58 pmNe znam zašto se svi hvataju za taj astro foto na EQ platformi - ona je prevashodno za vizualno, ali da, određenim tehnikama se može dobiti dobra fotografija i sa platformom.

Evo primera:



Autor Emil Kraaikamp (AutoStakkert je njegov software)

16" F/5 dobson na ekvatorijalnoj platformi

No, to nije poenta izrade jedne. Ona se prevashodno pravi zbog vizuelnog dela i ako neko hoće, može da radi lucky planetarno ili DSO sa njom i odgovarajućom kamerom.

Ne verujem da iko misli da radi dugu ekspoziciju sa takvom platformom.

Velika većina nas kad kažemo veliki dobson obavezno zabalavimo pri pomisli šta bi ta cev mogla da prikaže u astrofotografiji... Zato sam to i napisao. Platforma deluje primamljivo, ali nažalost, ne i rezultati. Ovaj gore primer pokazuje da jeste moguće koristiti kraće ekspozicije čak i sa 400m aperture, kao što je i navedeno, ali da dublje strukture nikako nisu vidljive.

Primera radi, evo šta prikazuje 130mm njutn na ekvatorijalnoj montaži:



Ali dobro, platforma ume da bude itekako korisna, nego su mi komercijalne pomalo skupe.


Uuu mislim da imam objekat za test.... 130mm na altaz montazi i m51... imamo referentan objekat sa EQ montazom....
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on January 12, 2022, 04:56:54 pmUuu mislim da imam objekat za test.... 130mm na altaz montazi i m51... imamo referentan objekat sa EQ montazom....

Samo vodi računa da ti detalji u pozadini na 130mm slici nisu IFN ili tako nešto nego loša flet kalibracija :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Quote from: vlaiv on January 12, 2022, 04:53:21 pm
Quote from: DraganTesic on January 12, 2022, 03:57:13 pmМени је Добсонов телескоп папирна цев, шпер плоче, летвице од гајби за воће, парче гране, грамофонска лп плоча и мало тефлона. Никако не могу да замислим покојног Добсона како са размевањем и одобравањем чита о моторима, зупчаницима, батеријама, напону...Једноставно ми то није у складу са његовом основном идејом.

A da uzmemo veker, par vijaka i nabudžimo na platformu od šperploče? :D

Prati a ne treba struja :D

Ха, ха, ха. А шта прати?