• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

CyberianIce

Evo i ja da dodam jednu Orion nebulu, prvu fotografiju ove godine i prvu sa novim kontrolerom. Dosao sam sa idejom da probam nesto da uradim sa teleskopom i da testiram kontroler, ali vetar je bio toliko jak da mi nije delovalo kao da ima smisla tako da sam skratio nogice na tripodu, namontirao ga u zavetrinu od auta i stavio Tair-3-Phs sa blendom na f/5.6. Dobra stvar je da kontroler radi odlicno, te neke kompenzacije/refrakcije, GoTo a i useveravanje je sad mnogo lakse. Zaboravio sam miniUSB kabel tako da nisam mogao koristiti laptop a samim tim ni dithering, ali eto negde na pola sesije se desio meridian flip tako da je to verovatno pomoglo. Fotkao sam preko WiFi android tableta, aplikacijom Camera Pro Control koja ima intervalometar sa proizvoljnim ekspozicijama. Prvih 50 subova sam upropastio jer sam u startu zavrnuo fokuser do kraja a pre nekog vremena sam modifikovao objektiv tako da sad mogu postici bolji fokus (sad mogu cak ici malo i iza beskonacnog fokusa sto ranije nisam mogao ni da dosegnem sa ovim), tako da sam tek posle toga malo bolje izostrio ali idalje odokativno i tako napravio novih 100 subova pre nego sto je Mesec izasao. Nisam stigao da napravim par kracih za zvezde. Obradom se nisam mnogo zamarao, malo sam preterao sa uklanjanjem suma pa je sve otislo kvragu u sv.sl nije mi imalo smisla cimati se mnogo kad od pocetka nije sve islo kako treba. Jos i ovi vestacki spajkovi odskacu jer su tako ostri a ostatak slike je blurovan. Ali opet bolje je nego prosli put i bice bolje sledeci put. Carpe Noctem!



Obj: Messier M42 (40°S)
Site: Apatin, Serbia
Time: 2022/01/22 20:30 CET
T: -2°C H: 68% P: 1019hPa
Instrument: Zenit Tair-3 f/5.6
Sensor: Canon EOS 4000D
Mount: Belt drive modded CG-5
Signal: 100 x 30s @ ISO3200 (calibration: 20x dark, flat, flat dark & offset)
Processing: DSS, PS
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Cyber bravo. Vidi se da si bas uradio dobar posao sa goto montazom. Zvezde su bas lepe. Ekstra. Svidjaju mi se spajkovi kako su ispali. Bas dobro. Taj objektiv je bas dobar.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Quote from: mitja on January 24, 2022, 03:35:03 pmTaj objektiv je bas dobar

Uzevsi da sam ceo komplet platio 80 evra u mint stanju, da. Komplet je sadrzavao Tair-3 (300/4.5) i Helios-44-2 (58/2) objektive, Zenit-E kameru, rukohvat za sanjper, pet filtera i zonericu. Nije on bas toliko dobar koliko je jeftin, vise je "upotrebljiv" ali i interesantan i koristi mi za jelenove i ptice. Malo ima cudne boje, mekan fokus i slab kontrast u poredjenju sa modernim objektivima.

A montaza je sad odlicna. Ima toliko mogucnosti! WiFi, USB, Bluetooth, meteorolosku stanicu, bezicni rucni kontroler, mobilnu aplikaciju, lagano se povezuje se na stelarijum, sky safari itd. Bas je dobra a bice i bolja, firmware se konstantno razvija.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Zeleni_zube, ovo je fantasticno.
Svaka cast.

Yagodinac, nisam ni znao da je moguce videti pojedinacnu zvezdu u drugim galaksijama.
Mislio sam da su to uglavnom skupine zvezda tj klasteri.
I ove magline u i oko M33 su neverovatne.
Sjajni rezultati.

Cyber, cestitke na uspesnom testu kontrolora a Orion je ispao lep (iako si zaboravio da snimis to nesto u sta se ne razumem)

Kome treba Hubble
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

@Cyber: čestitke za fotku. Svi kažu da taj Tair 300 odskače od ostale ruske i varšavske staklurije u svakom (pozitivnom) smislu. Generalno u filmsko doba objektivi su bili drugačiji, standardi uglavnom labaviji i tako dalje; ali na tvom snimku me kontrola hromatske aberacije oduševljava. Ono liči na neki mali apo. Jesi nešto radio u tom smislu, pošto profili za Tair koliko znam ne postoje, ili su fotke izašle takve kakve su?

Što se tiče rukohvata, koliko vidim isti je kao na mom tetejcu  ;D

* Nisu u to vreme svi optički inženjeri bili inferiorni - jednostavno nije bilo potrebe za tolikim egzibicijama; tolerancija oštrine za film je prilično manja nego za današnje senzore a tek kontrola CA za crno-beli film u praksi nije ni postojala, zato su svi objektivi ozbiljniji od kita (tj prosečne pedesetice) isporučivani sa tri kolorna filtera (R, G i B). Tvoje je da staviš filter i podesiš idealan fokus za tu žižnu daljinu. Na taj način i najgora hromatska aberacija ne bude vidljiva, pošto se greške nalaze u frekvencijama druga dva filtera  ;D

mitja

Yagodinac prosto me iznenadi tvoje poznavanje optike a pogotovo te stare optike.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Cyber zavidim ti. Meteostanicu imas na teleskopu. Coool. Usb bluetooth wifi... prosto vau.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Hvala! Sta bi neki dali za tako dobro nebo kao sto je kod mene... Da, uradio sam defringe i to se vidi po ovim krofnicama oko zvezda kad se bolje zagledas, valjda sam targetirao plavicasti halo, nisam siguran, verovatno moze to bolje da se sredi, nisam ni primetio to dok se nisam zagledao malo bolje al je bilo kasno. Objektiv ima dosta hromatske aberacije i to ne samo plave nego i madzente, sve zavisi koliko promasim fokus i na koju stranu. U ono vreme se to resavalo stavljanjem zelenog ili oranz filtera jer su filmovi svejedno bili crno beli. U sv sl, ovaj objektiv mi je praksa za APO koji nece uskoro doci jer je slicnog oblika, tezine i duzine pa vezbam na tome. Ali ipak i mene jako odusevljava, jednom cu snimiti video o tome, ne mozes da verujes sta sve moze da se uradi sa ovim objektivom. Zonerica je fantasticna, mozes otpusiti sifon, ispraviti ulubljenje na haubi, a sa sanjperom mozes stati pored puta i zaustavljati vozace, niko nece postaviti pitanje koliko je vozio, cim vide spravu odma se hvataju za dzep.

@mitja
Meteostanica je u stvari BOSCH BME280 senzor u sklopu OnStep kontrolera ciji podaci se koriste za korekciju atmosferske refrakcije prilikom pracenja, ali ima i ASCOM driver pa ga sekvenceri vide kao meteostanicu. Ispisuje temperaturu, pritisak, vlaznost i racuna dew point ali i na osnovu toga pusta tacno onoliko struje koliko treba u dew heater (koji jos nisam stigao napraviti) kako bi se sprecilo orosavanje optike.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Quote from: CyberianIce on January 24, 2022, 11:44:59 pmHvala! Sta bi neki dali za tako dobro nebo kao sto je kod mene... Da, uradio sam defringe i to se vidi po ovim krofnicama oko zvezda kad se bolje zagledas, valjda sam targetirao plavicasti halo, nisam siguran, verovatno moze to bolje da se sredi, nisam ni primetio to dok se nisam zagledao malo bolje al je bilo kasno. Objektiv ima dosta hromatske aberacije i to ne samo plave nego i madzente, sve zavisi koliko promasim fokus i na koju stranu. U ono vreme se to resavalo stavljanjem zelenog ili oranz filtera jer su filmovi svejedno bili crno beli. U sv sl, ovaj objektiv mi je praksa za APO koji nece uskoro doci jer je slicnog oblika, tezine i duzine pa vezbam na tome. Ali ipak i mene jako odusevljava, jednom cu snimiti video o tome, ne mozes da verujes sta sve moze da se uradi sa ovim objektivom. Zonerica je fantasticna, mozes otpusiti sifon, ispraviti ulubljenje na haubi, a sa sanjperom mozes stati pored puta i zaustavljati vozace, niko nece postaviti pitanje koliko je vozio, cim vide spravu odma se hvataju za dzep.

@mitja
Meteostanica je u stvari BOSCH BME280 senzor u sklopu OnStep kontrolera ciji podaci se koriste za korekciju atmosferske refrakcije prilikom pracenja, ali ima i ASCOM driver pa ga sekvenceri vide kao meteostanicu. Ispisuje temperaturu, pritisak, vlaznost i racuna dew point ali i na osnovu toga pusta tacno onoliko struje koliko treba u dew heater (koji jos nisam stigao napraviti) kako bi se sprecilo orosavanje optike.

Kod dew pointa sam poceo da te mrzim. :D

Pa ti kupolu da napravis i zvezde da te vide... ja ne znam da li ti je ista ostalo da napravis. Uglavnom inspirisao si me da ucim elektroniku. Pocecu sa fokuserom. Inace stiglo mi je danas telo fokusera po projektu.  Ima vec odredjen deo gde se kaci motor. Lepo izgleda. Mora da se smirgla unutrasnji zid i sina za pinion. Danas idem po motor arduino i po one dzidza bidze sa spiska. Sledeci projekat goto al prvo da kupim montazu.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Quote from: CyberianIce on January 24, 2022, 04:20:47 pm


Tu "pušku" na slici su imali vatrogasci u mojoj bivšoj firmi, njime su slikali radnike koji su preko ograde išli na pivo u obližnju birtiju, pa bi im to bio dokaz da se takvima skine s plaće stimulacija. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Verovatno je to ovako nekako bilo  ;D

Edit: a možda i ovako.


Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Zeleni_Zub

Uf ala ste se raspucali :D

@Yagodinac M33 je bas krasa, sve je na mjestu!

@Mitja jako dobar reprocess, ovdje je jezgra dosta ljepse sacuvana

@CyberianIce ovo je bas impresivno, moze se iz tog objektiva bas dobro izvuci, inace nisam fan dodanih spajkova ali ovdje su dodani u prilicno ugodnoj mjeri


M42 je prilicno popularan :D
SW 150/750, Svbony 60/240
EQ6-R Pro
ES 82° 8.8mm, ES 62° 5.5mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Nikon D5500, Svbony T7M, TS GPU CC
ASTROBIN

mitja

flame by Miodrag Petković, on Flickr

Probao sam bez UHC da slikam i zazalio... Uglavnom

40 lights 25 sec 3200ISO
30 darks
30 flats
50 bias

Nina, Siril, Photoshop.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Dobra je flame nebula ali možeš ti to bolje. Moram te kritikovati, oprosti ali radiš istu grešku koju sam i ja radio i ponavljaš je kao što sam i ja ponavljao svojevremeno (doduše i dalje to nekad radim): Jako malo subova!

40 subova od 25 sekundi je samo 16 minuta ukupne integracije. Bez obzira šta se fotografiše to je jednostavno premalo. Probaj da napraviš da bude barem sat vremena ukupno. Sa više subova biće i manje šuma, odnosno biće lakše prilikom obade. Sve će biti lakše i oduševićeš se šta će sve početi da isplivava yokom obrade. Sa 15 minuta signala se uopšte ne vredi patiti postproceingom odnosno postprocesing je čista patnja - pravljenje devojke od babe što bi neko rekao. To čak nije dobro ni za vežbanje jer može lako odvući u krivom smeru.

Probaj sledeći put da napraviš ovako:
Ukupno sat vremena lajtova
20 darkova
20 fletova
20 flet darkova
20 biasa

Samo ugasi u EOS-u skroz noise reduction da ti ne oduzima vreme i bateriju između svakog suba ako ti je to upaljeno, to je u custom functions podmeniju, ima dve opcije, jedna za long exposure druga za High ISO, obadve stavi na disable.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S