• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Omegon 2.1x42 mini-dvogled

Started by Drazen, January 26, 2022, 06:04:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


DraganTesic

Имам совјетски двоглед БГФ 2,5x25. Он је Галилејски, са унутрашњим фокусирањем, видним углом од 11,40. Омиљен ми је јер је идеалан за упознавање са сазвежђима и детаљима Млечног пута.

Омегон 2,1x42 је класа, класе изнад мога. Њиме је теоретски могуће видети звезде и десете величине, али заједнички им је "недостатак" превелики излазни сноп. Наше око не може видети толико колико дају, као да су им објективи само десетак и нешто више милиметара.  :( 

Drazen

Hvala na informacijama.Da li bi pozorišni dvogledi dali dobar efekat ili im je malo vidno polje?

DraganTesic

Наводе да је ширина поља , рецимо, Кармен позоришног двогледа 70/1000м. Када претворим у степене, под условом да не грешим у рачуну, то је непуних 50. По мени је то мало за добар ефекат, али све зависи од тога шта хоћеш. Постоји ,на мрежи,  књига с, краја деветнаестог века о посматрању позоришним двогледом. Углавном је образовна, али писана са духом и има у њој толико тога, изненађујуће пуно за такав инструмент.

Нисам посматрао кроз Омегон 2,1x42, али то мора да је ефекат!

Drazen

To je malo vidno polje, tako da nisu ni približna zamena za Omegon.Samo me je to interesovalo, pošto pozorišni dvogledi imaju prikazano samo uvećanje, bez veličine vidnog polja. Hvala!

spadej

Quote from: Drazen on January 26, 2022, 06:04:36 pmDa li neko ima iskustvo sa ovakvim tipom dvogleda?
http://www.teleskop.rs/teleskop/astronomski-dvogledi/21x42-dvogled-za-posmatranje-zvezdanog-polja-omegon

Imao sam prilike da probam takav Omegon. I to na vrlo tamnom nebu. Fantasticna sprava! Nebo izgleda sasvim drugacije, pojavi se bezbroj zvezda koje inace ne vidis. Sirina vidnog polja ogromna, morao sam da setam oci levo desno da bi  sve video.
Bilo nas je vise na tom posmatranju, nisam cuo ni jedan los komentar. Osim da bi bilo dobro da postoji neki nosac za glavu, da ne moras dvogled da drzis u ruci.

Yagodinac

Ovo je na mom tajnom spisku kupovine koji brižljivo čuvam od žene.

CyberianIce

Quote from: Drazen on January 26, 2022, 07:55:45 pmDa li bi pozorišni dvogledi dali dobar efekat ili im je malo vidno polje?

Ja sam gledao kroz sovjetski dvogled za operu 2.5x32. Bilo mi je fascinantno sto se vidi vise zvezda nego golim okom, mada sad shvatam da je to normalno. Ne secam se kakvo je bilo vidno polje. Secam se da je u okularima imao konkavna sociva tako da nije bilo nikakvih prizmi jer je davao vec normalnu sliku.

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Drazen

Zna li neko kakav je tip okulara kod ovog Omegon dvogleda, pošto ne verujem da postoje prizme između okulara i objektiva zbog malog prostora. Da li je slika normalna ili obrnuta, pošto bi upotreba "rasipnog" sočiva za okulare(kao kod pozorišnih dvogleda) znatno umanjila vidno polje, a činjenica je, opet, da je ono veliko.

Yagodinac

Quote from: Drazen on January 27, 2022, 01:38:36 pmZna li neko kakav je tip okulara kod ovog Omegon dvogleda, pošto ne verujem da postoje prizme između okulara i objektiva zbog malog prostora. Da li je slika normalna ili obrnuta, pošto bi upotreba "rasipnog" sočiva za okulare(kao kod pozorišnih dvogleda) znatno umanjila vidno polje, a činjenica je, opet, da je ono veliko.

Evo ti struktura tih optičkih čudesa (to je Kasai 2.3x40).

Drazen

Jasno. Hvala svima na objašnjenima vezanim za ovaj tip dvogleda. Shvatio sam da vredi ovako nešto imati.

POSEYDON

Quote from: Yagodinac on January 27, 2022, 10:22:57 amOvo je na mom tajnom spisku kupovine koji brižljivo čuvam od žene.

I ja sam odlučio da tajni fond skriven od očiju lepše polovine potrošim na ovog mališana, naručen...pa videćemo utiske kad stigne:)

Drazen

Bravo! Obavezno da nam javiš kako funkcioniše!

ubootwaffe

Quote from: Drazen on January 26, 2022, 07:55:45 pmHvala na informacijama.Da li bi pozorišni dvogledi dali dobar efekat ili im je malo vidno polje?

Ja imam sovjetski BTG2 2.5x24 sa 12.4⁰ vidnim poljem.

Odličan je za pronalaženje sazvežđa. Skoro čitava Kasiopeja može da stane u vidno polje.

Verujem da je ovaj Omegon sa 42mm i novim ar premazima daleko bolji od mog. Sama činjenica da prikuplja 3 puta više svetlosti od BTG dovoljno govori. E sad pitanje je da li može da izvuče svih 26⁰ koliko je navedeno u specifikaciji

Ukoliko ti je preskup (a svakako košta prilično) za početak možeš naći neki poput mog za 2-3.000 dinara i pomoću njega upoznavati se na noćnim nebom sa vidnim poljem od 12.4⁰

Pa čak i naš dvogled zrak 7x40 (Carl Zeiss optika) pruža prelep osećaj šetanja po nebu sa svojih (više od) 8.3⁰...
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

ubootwaffe

Quote from: spadej on January 27, 2022, 09:37:05 amImao sam prilike da probam takav Omegon. I to na vrlo tamnom nebu. Fantasticna sprava! Nebo izgleda sasvim drugacije, pojavi se bezbroj zvezda koje inace ne vidis. Sirina vidnog polja ogromna, morao sam da setam oci levo desno da bi  sve video.
Bilo nas je vise na tom posmatranju, nisam cuo ni jedan los komentar. Osim da bi bilo dobro da postoji neki nosac za glavu, da ne moras dvogled da drzis u ruci.

Mislio Japanac i na to 😁😁😁

You cannot see attachments on this board.
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D