• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ekvatorijalna platforma

Started by Astro_fun_times, January 10, 2022, 09:21:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Siril? Cini mi se da on ima nesto tako kao opciju.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

ubootwaffe

Quote from: Magelan118 on February 06, 2022, 12:53:04 pmPush-to je sistem napravljen za lakse pronalazenje objekata nocnog neba, koji se rucno gura u poziciju objekta koji je selektivan (na telefonu u ovom slucaju) dok se kod go-to koriste motori koji to automatski odrade.

Ekvatorijalna platforma ima za cilj pracenje objekta u okularu kada je vec pronadjen.

Telefon moze biti koristan, ukoliko je kompas u telefonu ispravan.
Moj isto brlja ali ja ga ne koristim kao kompas niti za precizno odredjivanje tipa uperi na nebo i vidi sta je.

Tebe verovatno isto kompas zeza.

Tako je. Često su neke galaksije ili magline vizuelno izuzetno teško uočljive pa bi bilo od izuzetne koristi početnicima da bar push to sistemom dođu do traženih objekata.

U početku sam najviše vremena gubio u pronalaženju DSO objekata da je to bilo frustrirajuće.

Mislim da nije do kompasa, jer sam probao sa više telefona, jednostavno, taj sistem nije pouzdan.

Ovako nešto bi bilo idealno, ali već je ozbiljnija priča i daleko skuplja.
https://astro-gadget.net/gadgets/control-of-telescopes/dobsondream8

https://astro-gadget.net/gadgets/control-of-telescopes/dobsondream8
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

ubootwaffe

Quote from: mitja on February 07, 2022, 03:27:24 pmBinovati??? Ok. Odoh da nadjem na netu o kom djavolu pricate...

Dobro je, nisam jedini ko se češkao po glavi dok je čitao o binovanju pixela. 😁😁😁

U svakom slučaju hvala kolegama na pojašnjenju.

U početku mi je delovalo da ni EQ-6 ne bi dao željene rezultate sa tubusom 200/1200 skinutim sa Dobson montaže...

@Yagodinac
Već sam montirao DSLR na teleskop, imam neke snimke planeta, za druge objekte (ne računamo Mesec) svaka ekspozicija duža od 1" je noćna mora.
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

Astro_fun_times

Mislim da se previse otislo van teme sa raznim diskusijama ali dobro, uvek treba podrzati pricu i razmenu znanja i misljenja.

@ubootwaffe, meni licno ni go-to ni push-to nije potrebno. Iz mog dvorista koje je bortle 5 mogu da nadjem svaku lokaciju objekta nocnog neba iako necu svaki objekat videti.
Star hopping mi pruza izuzetno zadovoljstvo.
Ljudi koji posmatraju sa mesta gde je svetlosno zagadjenje vece i samim tim star hopping je tezi imaju koristi od oba navedena sistema.

Meni je ekvatorijalna montaza bila interesantna jer bi omogucila pracenje objekta u okularu posto se objekat pronadje sto bi ucinilo eventualno slikanje ili samo posmatranje laksim.
To je sve.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

ubootwaffe

Quote from: Magelan118 on February 08, 2022, 07:38:02 pmMislim da se previse otislo van teme sa raznim diskusijama ali dobro, uvek treba podrzati pricu i razmenu znanja i misljenja.

@ubootwaffe, meni licno ni go-to ni push-to nije potrebno. Iz mog dvorista koje je bortle 5 mogu da nadjem svaku lokaciju objekta nocnog neba iako necu svaki objekat videti.
Star hopping mi pruza izuzetno zadovoljstvo.
Ljudi koji posmatraju sa mesta gde je svetlosno zagadjenje vece i samim tim star hopping je tezi imaju koristi od oba navedena sistema.

Meni je ekvatorijalna montaza bila interesantna jer bi omogucila pracenje objekta u okularu posto se objekat pronadje sto bi ucinilo eventualno slikanje ili samo posmatranje laksim.
To je sve.


E a šta ćemo sa početnicima koji, kao što ti kažeš lociraju objekat, ali ga ne vide? Kako da znaju da su ga uopšte našli?

Plašim se da je to jedan od razloga zašto mnogi brzo odustanu od astronomije. Em ništa ne vide, em nisu ni sigurni da su uopšte pronašli lokaciju traženog objekta...

Ja sam na 4.9 bortle i npr. pre neko veče jedva sam video Leo triplet. Locirao lagano, ali baš, baš slabo video... Ne smem ni da zamislim kako je ljudima u gradu.

Elem, da ne idemo u off, jasno je koje su tvoje namere sa EQ montažom i iskreno, ako je želja da ti objekat bude u vidnom polju okulara radi astrofotografije, ja sam nekako pre za dobru montažu nego da gubim vreme na izradu nekih homemade (što ne znači da ne može da se odradi i skidam kapu tim entuzijastima) budževinu da upitnim rezultatom...
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

Astro_fun_times

Veliki problem sa pocetnicima je preveliko ocekivanje.
Kada se udubis malo i procitas neke stvari pocnes da cenis ono sto vidis.
Drugo, ne moze se svaki objekat videti iz grada.
Potrebno je mracno nebo.

Ja u leovom tripletu vidim M65 i M66 ali NGC3628 nikako, gledajuci iz dvorista. Ali to je ok. Ako ne vidim iz dvorista videcu sa mracnije lokacije. Sve to daje vecu motivaciju za dalje.
Sve zavisi od toga sta covek zeli, cime se zadovoljava, u cemu uziva i sve je to individualno.

Pocetnici treba vise da postavljaju pitanja i da se informisu i onda nece biti razocarani kad imaju znanje.


*Platforma, ne montaza, napravio sam gresku u prethodnom postu.
Ali da. Naravno da je EQ montaza resenje. Ali montaza koja bi nosila ovoliki teleskop kosta 1000 evra komotno.
Sa druge strane EQ platforma moze da se napravi za 150 evra bez problema.

Pitanje je kakve rezultate daje ali to zavisi i od kvaliteta izrade. Videli smo primere ranije u temi da ljudi itekako mogu imati rezultate sa eq platformom.
Nisam ja mislio da se bavim ozbiljnom astrofotografijom uz tu eq platformu svakako.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

ubootwaffe

Quote from: Magelan118 on February 08, 2022, 11:40:00 pmVeliki problem sa pocetnicima je preveliko ocekivanje.
Kada se udubis malo i procitas neke stvari pocnes da cenis ono sto vidis.
Drugo, ne moze se svaki objekat videti iz grada.
Potrebno je mracno nebo.

Ja u leovom tripletu vidim M65 i M66 ali NGC3628 nikako, gledajuci iz dvorista. Ali to je ok. Ako ne vidim iz dvorista videcu sa mracnije lokacije. Sve to daje vecu motivaciju za dalje.
Sve zavisi od toga sta covek zeli, cime se zadovoljava, u cemu uziva i sve je to individualno.

Pocetnici treba vise da postavljaju pitanja i da se informisu i onda nece biti razocarani kad imaju znanje.


*Platforma, ne montaza, napravio sam gresku u prethodnom postu.
Ali da. Naravno da je EQ montaza resenje. Ali montaza koja bi nosila ovoliki teleskop kosta 1000 evra komotno.
Sa druge strane EQ platforma moze da se napravi za 150 evra bez problema.

Pitanje je kakve rezultate daje ali to zavisi i od kvaliteta izrade. Videli smo primere ranije u temi da ljudi itekako mogu imati rezultate sa eq platformom.
Nisam ja mislio da se bavim ozbiljnom astrofotografijom uz tu eq platformu svakako.

Sećam se svog razočarenja kada sam prvi put video Andromedu kroz 200/1200 🤣🤣🤣

Očekivao spektakl boja i spirala, a ono velika bela flekača. 😁😁😁

A danas cenim prigušeno zrno svetlosti koje dopire iz neke udaljene galaksije i radujem se kao da sam ne znam šta video.

U svakom slučaju, da se ne ponavljam, zaista se iskreno divim ljudima koji ulože svoje vreme, trud, znanje (ili tek nauče) praveći razne home made funkcionalne dodatke za svoje ljubimce.

Sa druge strane postojimo mi, kojih da nema ne bi tamo neki vredni Kinezi sklapali sve i svašta za male pare, a onda razni brendovi na nama mlatili velike pare 😁😁😁
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

Boka76

Zdravo. Interesantna tema. Nekada kad sam imao dobson 305mm puno sam razmisljao da da napravim Eq platform. Dok sam sve skupio doslo situacija eka da sam morao prodati dobsona. Ali i posle toga sam dosta citao za ovu temu,i da neki iskusniji su napravili EQ platform i za astrofotografisanje, Ima u Madjarskoj neki covek ko pravi EQ platforme sve do 506mm dobsone kojima moze i astrofotografija da se radi.

Yagodinac

Pa u suštini može, ali su to kraće neke ekspozicije, možda do 30sec; ne kao 15min što se naviklo sa EQ montažama uz dobro praćenje. I uvek postoji pitanje vođenja, plus što platforma prati neko vreme pa onda moraš da je pomeraš jer progresivno greši sve više. Taj isti tubus da se stavi na ekvatorijalnu montažu bi fotografski prikazao trista čudesa više nego na platformi.

Po meni ovaj GoTo sistem kod SW i platforme u suštini imaju jednu drugu korisnu funkciju, a to je da ti omoguće da držiš planetu u vidnom polju što lakše na 300-400-500x uvećanja ili zvezdu kod kolimacije. Ume to da frustrira kad kolimiraš i treba nešto da bude centrirano, pa stalno juriš i pogađaš.

Astro_fun_times

Quote from: ubootwaffe on February 09, 2022, 12:31:53 amA danas cenim prigušeno zrno svetlosti koje dopire iz neke udaljene galaksije i radujem se kao da sam ne znam šta video.

Jedan lajk za ovaj komentar.
Slazem se sa ovim.

Upravo tako, poenta platforme je pracenje objekta nekih 30min do sat vremena u okularu bez konstantnog pomeranja i gore dole i levo desno.
Kada neprestano posmatras nesto imas vise sansi da vidis vise detalja nego kad svakih 5 sekundi mrdas teleskop i posle toga se on trese jednu sekundu, pa posle 4 sekunde opet mrdni i tako u krug.
To je glavni benefit platforme.
E sad uz to i neko slikanje bi moglo da se odradi. Naravno ne profi ali za nas koji i ne zelimo da se profi upustimo u to, sasvim dovoljno.

Kad moze amaterska astrofotogravija da se uradi tako sto snimas i pustis da ti objekat prodje kroz okular sigurno da moze i sa platformom.

I najvaznije od svega, stvar je individualna. Nekom je to dovoljno, ljudima koji se profesionalnije bave astrofotografijom pristup "s' konja na magarca" naravno da nije pozeljan.
Ali za nekog ko nije u astrofotografiji a zeli da ponekad napravi neku fotografiju onoga sto gleda, kako bi pokazao drugima, to je i vise nego dovoljno ja bih rekao.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Boka76

Pozdrav. Evo jednog videa nije reklama, ovo je emisija nesto kao kod nas messier maraton ,emisija se zove u prevodul: pokazi mi tvoj teleskop, pa ima dosta zanivljivih resenja . U ovom videu od 1m50s pocinje covek da prica za eq platform koji se pravi u madjarskoj i ima for 110minuta i nosivost eq platforma je 100 kg i ako neduva vetar od 3-5minuta moze sa snjim da se pravi expozicija. Evo linka ako nekoga interesuje : https://youtu.be/OdZT7gyx3i8

Astro_fun_times

Posle dugo mozganja i planiranja odradio sam konacno platformu.

Veliko hvala Cyberianice bez kog ne bih imao motorizovanu platformu vec samo par dasčica.



PS. Mislim da ova tema treba da se premesti iz opreme u ATM.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on March 20, 2022, 12:56:11 pmPosle dugo mozganja i planiranja odradio sam konacno platformu.

Veliko hvala Cyberianice bez kog ne bih imao motorizovanu platformu vec samo par dasčica.

Svaka čast obojici.

Kad očekujemo izveštaj kako radi? :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Testirana je sinoc, na Mesecu. Štelovao sam motor na njemu pa sam i isprobao.
Super stvar. Za vizuelno ce biti uzivanje jer objekat ne bezi tako da nema pomeranja svakih par sekundi i drmanja. A i za slikanje Meseca i planeta ce biti super.
Samo jos da resim useveravanje posto nemam vizuelni pogled na severnjacu.
Odlicna stvar. Ja sam zadovoljan
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

dedskin114500

Nece biti 20-60min , nego 20-60 sekundi ... a zbog rotacije polja 20-60 minuta po slici , ukupno, ali na Ekvatorijalnoj platformi za dubsona ne moze 20min ekspozicija , ne moze ni minut .

Al je najveci problem glomaznost aparatusa , i nestabilnost platforme,  sve se trese , zbog same duzine cevi .

Takve platforme su korisne i dobre , ako se koriste kako treba  , a one su za Live stacking , i Go to , cisto da ti spakuje 10ak slicica , da vidis . Bude brzo gotovo , brzo da rezultate , fino super .
Ali zbog velicine ne moze da radi napredne Astrofoto tehnike .

A moze da se napravi , ima cak i dizajnova uradjenih na netu .