• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Laser kolimator

Started by Barlow, April 16, 2022, 09:53:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Barlow

Zdravo. Posto mi je teleskop rasturen u param parcad bukvalno,zbog modifokacije,za binoviewer medjuvremenu sam svatio da kad tad cu morati uzeti i laserski kolimator, odlucio sam napraviti jedan, nije crveni nego zeleni laser al po meni sam ispeo da napravim kolimator koji je dobar ,lepo kliziu prihvat okulara bez mrdanja i sam laser sam napravio da kad se okrece oko svoje ose da tacka ne crta krug ,uspeo sam namestiti na otprilike 8m da crta krug od 1cm bolje nisam mogao posto moguce da kuciste lasera nije bukvalno idealno krug"nemam strug na zalost.evo par slika..


CyberianIce

Super je sve to ali ipak stavi crveni laser u kolimator a zeleni u kantu za smece. Vec smo mnogo puta govorili o zelenim laserima ovde i na drugim mestima zbog cega i koliko su opasni sto za vid sto za opremu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Boka76

April 16, 2022, 02:19:18 pm #3 Last Edit: April 16, 2022, 02:30:45 pm by Boka76
Za opremu neznam sto bi bilo opasno ? Ne greje ogledala nisu ziva bica, pa im svejedno da li reflektuju crvenu,zelenu,plavu ili ljubicasti snop. A jacina zelenog snopa moze lepo da se regulise crvenim filterom i bar 70% jacine tacke se eliminise i dobije se krizic max 3mm u koji moze da se gleda.  Ovakav laser sam i  ja imao  pa od njega sam sklepao kolimator jbg kad nov 7000din ovo sam uzeo nekad sa postarinom 1000din.

Boka76

Pa da neko ima neki crveni visak za dzabe eto ja cu rado da ga preuzmem :))))

Boka76

Quote from: Boka76 on April 16, 2022, 02:19:18 pmZa opremu neznam sto bi bilo opasno ? Ne greje ogledala nisu ziva bica, pa im svejedno da li reflektuju crvenu,zelenu,plavu ili ljubicasti snop. A jacina zelenog snopa moze lepo da se regulise crvenim filterom i bar 70% jacine tacke se eliminise i dobije se krizic max 3mm u koji moze da se gleda.  Ovaj laser sam imao pa od njega sam sklepao kolimator jbg kad nov 7000din ovo sam uzeo nekad sa postarinom 1000din.

Boka76

Quote from: Boka76 on April 16, 2022, 02:26:46 pm
Quote from: Boka76 on April 16, 2022, 02:19:18 pmZa opremu neznam sto bi bilo opasno ? Ne greje ogledala nisu ziva bica, pa im svejedno da li reflektuju crvenu,zelenu,plavu ili ljubicasti snop. A jacina zelenog snopa moze lepo da se regulise crvenim filterom i bar 70% jacine tacke se eliminise i dobije se krizic max 3mm u koji moze da se gleda.  Ovaj laser sam imao pa od njega sam sklepao kolimator jbg kad nov 7000din ovo sam uzeo nekad sa postarinom 1000din.


CyberianIce

Evo kao prvo, ja ti taj savet dajem iz licnog iskustva. Imam u desnom oku jedan lajtspot do kraja zivota jer se neko pored mene pravio pametan sa kineskim zelenim laserom, a video sam par puta na oglasima i kamere ciji su senzori imali ostecenja zbog istih takvih lasera. U nekim drzavama njihova upotreba je zakonom regulisana, osiguranja ne pokrivaju ostecenja nastala njihovom upotrebom a mogu da budu opasni cak i za avio saobracaj. Osim toga, crveni laser mozes sigurno naci mnogo lakse i jeftinije nego zeleni, prodavali su ih kao priveske za kljuceve za bagatelu.

Ponovicu ovde jos jednom onako po secanju zasto ih treba izbegavati (ako neko poznaje ove detalje bolje od mene, neka me ispravi): Jeftini zeleni laserski zrak se dobija tako sto se pumpa IR dioda od 808nm pa snop propusta kroz nekakav itriumski kristal da bi se pogurao jos dublje u IR spektar na oko 1064nm pa se nakon toga propusta kroz KTP kristal i dobija se talasna duzina od 532nm. Ali ako taj kristal nije savrseno kolimiran (a naravno da nije savrseno kolimiran kod jeftinih lasera), najveci deo njegove snage prolazi diretkno i izlazi u IR spektru. To je zrak koji uopste ne mozes da vidis a veoma je opasan cak i u obliku refleksije od cestica prasine i vlage u vazduhu. Ne znam koliko crveni filter za to moze pomoci, za to ipak treba neki izuzetno jak IR cut filter.

Za sada sam nasao samo ovaj post (obavezno procitati): https://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=7339.msg76713#msg76713 ali sam gotovo siguran da smo vise puta u proteklih 10 godina ovde pisali o tim stvarima. Toliko su vise opasni koliko su ljudi opusteniji sa tim i ne shvataju sa cim imaju posla.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S