• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fokus

Started by polumasni_kreker, November 26, 2022, 11:33:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

polumasni_kreker

Pozdrav svima,

Pre par dana mi je konačno stigao Levenhuk Ra 200N dob. Uz njega sam dobio 9mm plossl i 30mm superview. E sad pitanje je sledeće, 2" superview bez extension tube-a (35mm) skoro dostiže fokus kad se skroz izvuče fokuser, a kad se stavi extension tube onda skoro dostiže fokus kad je fokuser skroz uvučen. Kao da ima "blind spot" negde nekih 5mm izmedju max izvučenog fokusera bez extension tube-a i max uvučenog sa njim. Pa razmišljam da li da primar poguram malo još u unutrašnjost cevi da bi dostizao fokus sa produžetkom ili da pomerim primar malo unazad pa da mi ni ne treba produžetak, al onda se plašim da možda neki 1.25" okulari ne budu mogli da dostignu fokus. Šta mi je raditi?
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

vlaiv

Pozdrav,

Mislim da je najpametnije rešenje nabaviti kraću ekstenziju za 2".

Za prvu ruku može se jednostavno uraditi sledeće. Staviti okular bez ekstenzije ali ga ne staviti do kraja, nego recimo 10mm da bude izvučen. Voditi samo računa da ga dobro uhvati kompresioni prsten ili šrafovi, šta je već na teleskopu, da okular ne bude lebavo ubačen.

To će omogućiti da se okular dovede u fokus.

Ako to radi, možda se jednostavno može 3d odštampati graničnik za okular određene dubine - koji će omogućiti da okular "sedne" lepo u fokuser, a da opet ne bude ubačen skroz do kraja.

Nešto kao prstenovi za "parfokalisanje" okulara (što može da bude jedno od rešenja):

https://www.firstlightoptics.com/adapters/astro-essentials-parfocal-rings.html

Ako okular ima 2" filter navoj na dnu (a ima) - to je M48x0.75 navoj i ima takvih "produžetaka". Stavi se jedan produžetak od 20mm i taj prsten da bude graničnik i onda okular sigurno dobro stoji u fokuseru a ne ulazi skroz do kraja.

(za prvu ruku i jedno i drugo se može 3d odštampati).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

polumasni_kreker

Hvala puno na odgovoru, toga se nisam setio
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

CyberianIce

Quote from: vlaiv on November 26, 2022, 11:58:31 pmZa prvu ruku može se jednostavno uraditi sledeće. Staviti okular bez ekstenzije ali ga ne staviti do kraja, nego recimo 10mm da bude izvučen. Voditi samo računa da ga dobro uhvati kompresioni prsten ili šrafovi, šta je već na teleskopu, da okular ne bude lebavo ubačen.

Imam identičan problem na guidescope-u i za sada upravo tako rešavam, dok ne nađem odgovarajući ekstender T2 u mom slučaju...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on November 29, 2022, 04:48:37 pm
Quote from: vlaiv on November 26, 2022, 11:58:31 pmZa prvu ruku može se jednostavno uraditi sledeće. Staviti okular bez ekstenzije ali ga ne staviti do kraja, nego recimo 10mm da bude izvučen. Voditi samo računa da ga dobro uhvati kompresioni prsten ili šrafovi, šta je već na teleskopu, da okular ne bude lebavo ubačen.

Imam identičan problem na guidescope-u i za sada upravo tako rešavam, dok ne nađem odgovarajući ekstender T2 u mom slučaju...

Ako ti treba jedna 3d odštampana T2 ekstenzija, baci PM sa detaljima.

Ja ću sad upravo sebi da štampam jedan 16mm T2 :D - doduše nije klasična ekstenzija, nego mi treba produžetak za mali teleskop koji pravim.

Uzeo sam objektiv sa starog ruskog dvogleda - mislim da je 40mm (zapravo 38mm koliko sam izmerio) / 120 -odnosno F/4. Dodao odštampan tubus i napravio nerotirajući helikalni fokuser i negde sam zeznuo sa merenjm udaljenosti i fali mi jedno 15mm do fokusa pa moram da odštampam dodatak da produžim mesto gde ide adapter za okular.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Ti kad se već nudiš bolje mi isprintaj bak masku za tair, ekstender mi je mnogo manje potreban 🤣
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on December 01, 2022, 01:42:47 pmTi kad se već nudiš bolje mi isprintaj bak masku za tair, ekstender mi je mnogo manje potreban 🤣

Koliki ti je prečnik tog Tair-a?

Mislim da sam već nudio ovde na forumu. Imam dve Bahtinov maske koje ne koristim - jednu za 200mm i jednu za 80mm.

Možda bi ti ta manja pasovala (može da se stavi i na manji porečnik). Ako se ne varam, ova je u pitanju:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6373_TS-Optics-Bahtinov-Mask-for-Astrophotography---D--65-mm-to-100-mm.html

Ako ti treba, samo reci, poklanjam je.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Quote from: vlaiv on December 01, 2022, 01:54:03 pmKoliki ti je prečnik tog Tair-a?
66mm

Quote from: vlaiv on December 01, 2022, 01:54:03 pmAko ti treba, samo reci, poklanjam je.
Oh, pa naravno da treba! Taman mislim da bi tu manju mogao da je koristim i na Tariu i na velikom refraktoru od 90mm.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S