• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija

Started by polumasni_kreker, December 05, 2022, 10:28:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

polumasni_kreker

Pokusavam da kolimiram ovo cudo, ali dosao sam do tog momenta kada ne znam sta treba da uradim da bi sve doslo u ravan, na slikama na linku se moze videti sledece (ne znam kojim su rasporedom):

1. diy collimation cap, deluje kao da je refleksija sekundara malo elipsasta ka desno i jedva vidljiva refleksija collimation cap-a se vidi da nije centrirana\

2. sa nekih 75-100cm sam slikao na 10x zoom-u refleksiju sekundara i bas se vidi da je desna ivica deblja, ne znam da li sekundar nije dobro postavljen ispod fokusera ili nije pod dobrim uglom

3. na poslednjoj slici se vidi "halo" na plafonu, kad stavim laserski kolimator u barlow, koji izlazi iz teleskopa, ne znam da li je neko pokusavao kolimirati teleskop tom metodom ali sam video na mnogim stranim forumima pa reko da pokusam


Kada koristim samo laserski kolimator bez barlowa, laser upada tacno u kruzic na primaru i vraca se u rupu kolimatora, ali na oko to ne izgleda bas najbolje, nemam cheshire ali planiram ga uzeti u buducnosti

https://drive.google.com/drive/folders/13_Bs4UdzhCJ7ZcnnMBzsKAl_qKXkMaK6?usp=sharing
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Yagodinac

Nisam 100% siguran ali deluje da nisi fotografisao u osi, možda je kolimacija i u redu ali na prvu deluje da nije.
Po mom skromnom sudu svi ti laseri i slična čuda za kolimaciju su OK ali zapravo služe ne za kolimaciju već samo da dovedeš oba ogledala u približnu neku liniju. Za pravu kolimaciju ti treba zvezda i minimum 200-300x uvećanja, odnosno da lepo vidiš difrakcione prstenove kad defokusiraš. E tu kad odradiš kolimaciju - odradio si je. Nema tačnije metode.

Joza

Sekundarno ogledalo ti nije dobro kolimirano.
Kad gledaš kroz fokuser odraz primarnog ugledala u sekundarnom mora biti simetričan. Kolimiraš vijcima koji se nalaze na sekundaru. Dok to radiš ignoriši dalje odraze koje vidiš na primarnom ogledalu, gledaj samo da ti odraz primarnog ogledala bude simetričan odnosno u centru sekundarnog ogledala.

Nakon toga radi kolimaciju primarnog.

Isti problem ali još izražeiji je rešavan ovde:
https://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=7435.msg77769#msg77769

polumasni_kreker

Zanima me da li nije dobro centrirano ispod fokusera ili samo nije u ravni sa primarom (tj. po 45°), a ne znam kako to baš najbolje da skontam
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

polumasni_kreker

Da li neko iz BG-a slučajno ima cheshire da mi pozajmi na par dana?
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Joza

Hmmm.. nisi siguran ni u položaj sekundara.

Skini knjigu o izradi teleskopa sa
https://www.astronomija.org.rs/astronomski-instrumenti/7831-uputstvo-za-izradu-teleskopa

Na 88. strani knjige pod naslovom CENTRIRANJE imaš opisan ceo postupak za centriranje optike uključujući i položaj sekundara.

Interesuju te stavke pod a, b i c. Ostatak možeš da preskočiš.

Tek kada sve to završiš možeš da proveriš i preciznije podesiš pomoću kolimatora.

dragan1956

Imam ja češir, ako do sada nisi našao.

Fygaroo

Da ne otvaram novu temu, sa DIY Collimination cap da li je strasno ako rupa nije bas u sam centar vec odskace za 0.5-1mm ,cep je od 2" ne od 1.25".

Posto ne koristim 2" okulare napravio sam collimination cap od 2" cepa.


vlaiv

Stvarno nisam siguran.

Idealno bi bilo da je na centru, a koliko će mu praviti problem tih pola milimetra, stvarno nemam pojma.

Znaš šta možeš da uradiš da testiraš to. Namesti taj čep što si napravio tako da taj ekscentar bude usmeren na gore (ili na bilo koju stranu koju možeš da identifikujes - tipa u pravcu fokusera ili u pravcu tražioca). Odradi kolimaciju (ako je potrebno) i kad si zadovoljan kako stvari izgledaju kroz rupicu - rotiraj čep za 180 stepeni i proveri kako izgleda.

Ako je pre i posle rotacije slika primara i sekundara kroz rupicu ista - onda ne pravi razliku, ali ako vidiš da nije skroz isto - onda probaj da ga namestiš na "srednju vrednost" između dva pogleda. Znači da bude namešteno tako da je isto kad zaokreneš za 180 stepeni samo da promeni pravac.

Nadam se da ima smisla to što pričam. To ti je kao kad staviš prst ispred nosa i gledaš u prst i neki predmet iza naizmenično. Ako gledaš levim okom - biće jedan raspored (objekat levo, prst desno), ako promeniš oko biće obrnuti redosled (objekat desno, prst levo). Postoji mesto gde slika izgleda isto i levim i desnim okom samo je kao u ogledalu raspored - tada znaš da ti je prst na sredini glave.

E ovo je slična fora - ne mora slika da bude koncentrična ali treba da izgleda isto kad zarotiraš čep 180 stepeni samo kao da je preslikana u ogledalu.

Ala sam zakomplikovao, svaka mi čast :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Fygaroo

Ne, sasvim je jasno.
Nisam se setio toga, probacu kada zavrsim cep.
Zalepio sam foliju ispod ali ne vidim bas tacno gde je rupica.

Astro_fun_times

Mislim da bi to mogao da bude problem. Kod brzih teleskopa ogroman, kod sporijim manji ili cak zanemariv.
Kod brzih teleskopa svaki manji offset izbacuje teleskop iz kolimacije.

Ja sam kroz rupu u poklopcu (plastici) gurnuo iglu i mrdao je u svim pravcima kako bih proširio rupicu u alu foliji kako bih je bolje video u refleksiji
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Sredio sam cap, fokuser mrda kada ga koristim .

Kada ide na gore rupa je u centru a kada ide dole onda se malo pomeri.

Kada sam gledao jupiter pre neko dan video sam da se planeta pomeri kada koristim fokuser ali slika je bila ok, izgleda da f/8 prilicno prasta sto se tice kolimacije.

Mozda nije lose kupiti okular za koliminaciju, naisao sam na ovaj

https://teleskop.rs/razno/504-okular-za-kolimaciju-refraktori.html

Jel ima razlike u kratkom i dugackom okularu, pise da je za refraktore ali moze i za reflector teleskope.

Astro_fun_times

🤣
Refraktori? Pa oni nisu normalni.
Refraktori su teleskopi sa sočivima i oni se ne kolimiraju.

Ne znam da li ima razlike u duzim ili kracim ali da, ovo bi ti bilo dobro resenje.
A f8 prasta.
Ja sam moga dobsona koji je f5.9 kolimirao sa kupijom od filma dugo i vizuelno je sluzio odlicno
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on August 30, 2023, 09:45:55 amRefraktori su teleskopi sa sočivima i oni se ne kolimiraju.

Pa ovaj, nije baš tako. To što mi obično imamo refraktore koji imaju objektiv u ćelijama koje se ne mogu kolimirati (a nekad budu i plastične :D), ne znači da to ne može da se radi kod refraktora.

Kolimacija je optičko poravnanje. I kod objektiva se može desiti da se osa objektiva i osa teleskopa ne poklapaju i onda je potrebno podesiti objektiv. To obično ne rade amateri na svojoj opremi nego optičari.

Kolimacija kod refraktora obično drži godinama a često i čitav životni vek teleskopa.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Neki brži refraktori zaista imaju mogućnost kolimacije prednje grupe elemenata, mada naravno, velika većina nema jer za tim nema ni potrebe. Obično su fabrički dobro kolimirani, a kad padnu na beton - e tad nastaju muke, isto kao i objektivi za fotoaparate.