• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Početnički teleskop

Started by dekilio, December 11, 2022, 07:39:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dekilio

Pozdrav za forumaše, imam pitanje forsira me sin da kupi njutnov teleskop Marke Optus 76/700. Ja mu poručujem da se strpi ali nevredi. Da li nešto vredi ta marka teleskopa.
Već smo imali iskustvo sa početničkim LabZZ t1 i po meni je on skoro neupotrebljiv.
Za neki skup teleskop se nažalost nema para, budžet do 100 evra.
Zahvaljujem

vlaiv

Iskreno, mislim da to i nije preterano pametna investicija po onome što sam na brzinu video na internetu vezano za taj teleskop.

U tom cenovnom rangu, možda je najpametnije videti da li ima neko ovde na forumu da prodaje neki početnički teleskop pa uzeti to polovno.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dekilio

Quote from: vlaiv on December 11, 2022, 08:29:08 pmU tom cenovnom rangu, možda je najpametnije videti da li ima neko ovde na forumu da prodaje neki početnički teleskop pa uzeti to polovno.



Hvala na odgovoru, zato i jesmo na forumu da neponovimo baš identičnu grešku. Mada smo svesni da su nam mogućnosti skromne.
Podržavamo tvoj predlog, ako neki forumaš želi da proda teleskop koji mu hvata prašinu a uklapa se u cenu, bićemo zahvalni.

dekilio

Gledamo malo ove polovne teleskope na poznatom sajtu, kakvo je vaše mišljenje o teleskoima:
-TAL-65 ALKOR 80mm/515mm reflektor i
-Bresser 60/700 refraktor
Zahvaljujem

vlaiv

Koliko imate iskustva sa pravljenjem stvari?

Dobsonova baza za teleskop se može jednostavno napraviti od MDF ploča i nešto šrafova/matica.

Pogledajte ovaj oglas:

https://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=7599.0

Ako je podavac voljan da prodaje pojedinačne delove - uzmite sam teleskop (može i ahromatski barlow x2 - u zavisnosti koju cenu dobijete za sve to). Dokupite par okulara odavde, recimo ovo:

https://teleskop.rs/okulari/736-set-okulara-k-10mm-i-k-25mm-omegon.html

Sami napravite dobson bazu (pogledajte na youtube - potražite "DIY dobsonian base") za taj teleskop i dobićete teleskop koji je mnogo bolji od svih do sada pomenutih ponuda.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC