• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

3d štampani "teleskop"

Started by vlaiv, December 03, 2022, 02:41:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Teleskop je naravno pod navodnicima, ali je zapravo vrlo funkcionalan.

Objektiv je 38mm (mereno) sa starog ruskog dvogleda.
Okular je neki zoom 7.5-22.5mm kineski, mada teleskop prihvata bilo koji 1.25" okular.
Sve ostalo je štampano sem to dvoje i par šrafića i matica.
Fokuser je nerotirajući helikalni fokuser sa 18mm hodom.
Jedina mu je mana, osim što nije baš preterano gladak i ima i backlash-a jedno 1/6 kruga to što je dosta spor - 1mm po celom okretu, znači da je potrebno 18 punih okreta da se prođe cela dužina hoda.




Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Koji tip filamenta, infill patern i infill % si koristio? Jel bilo gapova i horizontalne ekspanzije? Uvek je kompromis između toga da ima previše gapova ili da je sve pretesno pa se neda lako sastaviti ili se pokretni delovi teško pomeraju.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Filament je Creality HP PLA Ultra.

Infil je na 15%, tip Gyroid. Koristim 3 perimetra i 5 top/bottom layer-a za dodatnu čvrstinu.

Standardno je 0.2mm sloj ali za fine navoje koristim 0.12mm

Prilično sam dobro "uštelovao" štampač, tako da je dimenziona preciznost sasvim zadovoljavajuća. Naravno, prilikom dizajna uračunam i odgovarajuće tolerancije.

Obično 0.1mm razlike za delove koji treba da klize jedan preko drugog. Veći je problem je orijentacija štampe. Cevi za fokuser su štampane vertikalno (zbog navoja), pa onda ivice cevi imaju tu finu "rebrastu strukturu" zbog slojeva koja mnogo povećava trenje.

Zato fokuser nije baš najglatkiji što se tiče operacije.

Navoj za njega je 1mm a pošto koristim toleranciju od 0.1mm po radiusu, kada se to prebaci pod ugao od 60 stepeni pod kojim su zubi navoja - taman izadje na tih nekih 1/6 kruga koliko ima backlash-a.
(0.2mm po diametru pa puta 0.866 za visinu trougla od 60 stepeni - taman dodje na 0.17 a 1/0.17 = ~5.88 - odnosno oko 6 puta po krugu - ili jedna šestina kruga).

Ima način da se reši backlash ali je dizajn malo kompleksniji i vredelo bi ga implementirati na 2" fokuseru.

Trenutno radim na jednom malo većem teleskopu - verovatno 70/500. Na ali ekspresu je ahromatski dublet tog tipa 20-30e (zajedno sa poštarinom), pa ću naručiti.

Fokuser će biti 2" i koristiću linearne okrugle vođice za klizače da se dobije vrlo glatko fokusiranje (teflonske hilzne kao ležajevi). Biće Rack & Pinion tipa sa 3:1 integrisanom redukcijom (ne mogu da odštampam dovoljno male zupčanike pa mora redukcija)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Jel to opservatorija dobila krov? :)

vlaiv

Zar se ne vidi na slici gore?

Ima krova, ali se ne otvara skroz :D

Čekam majstora da se smisli da dođe i navari još po pola metra na šine da bih mogao skroz da je otvorim. Nešto je zeznuo kad je merio.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Isti problem sam i ja imao na zvjezdarnici Apollo. Prekratke šine, krov se otvara do 80% i dalje ne može. Onda smo uzeli stvar u svoje ruke i nakon majstora nadovarili produžetke šina i sada je dobro. Ne razumijem kako je mogao staviti prekratke šine? Kasnije mi je rekao da nije imao dulje.  ???
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Quote from: Danijel on December 23, 2022, 11:49:16 pmNe razumijem kako je mogao staviti prekratke šine?

Kod mene je razlog bio malo drugačiji. Ide otprilike ovako:

1. Imaš neko parče papira da zapišem mere? A evo imam ja ovo od bureka ...
2. Doći ću to da ti sredim od nedelje
3. (posle ~ dva meseca) Dolaze radnici bez njega nenajavljeni dok ja moram na sastanak
4. Kako misliš da vire šine napolje? Pa ne izgleda lepo, vidiš kako je ovo lepo dok su do kraja observatorije.

:D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Zaboravih da napičem tačku 5. - epilog:

5. Doći ću od nedelje jedan dan da ti zavarim nastavak šipke ... :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Evo malo da osvežim temu, počeo sam rad na delovima za još dva teleskopa, ovaj put malo ozbiljnije.

Prvi je 80mm F/7.5 ahromat. Imaće 2" rack & pinion fokuser, i metalni tubus i rosnik koji se uvlači. Prstenovi će biti štampani, kao i ostale sitnice.

Objektiv je naručen na aliexpressu (oko 35e) i čeka se isporuka, a u međuvremenu sam krenu da pravim "prototip" fokusera. Dobro, nije baš prototip nego više "pokazna vežba" da se upoznam sa detaljima mehaničkog sklopa.

Evo jedan video kao to funkcioniše (klikni na sliku / link za pravi video):




Video ima loš zvuk, mikrofon mobilnog nije baš uspeo da pokupi zvuk kako treba jer je tih. U realnosti, sklop je vrlo "fluidan" i vrlo lepo radi. Ima minimalan nivo mrtvog hoda - uglavnom jer je sklop pravljen bez imalo lepka - samo da se sve lako uklopi jedno sa drugim i da se može posle lako rastaviti, pa nije baš rigidan.

4x 6mm SKF klizne čaure sa PTFE oplatom
2x 18mm dužine 6mm okrugle vođice
4x 608 ležajevi
2x 90mm m5 navojna šipka kao osnova za osovine

Drugi će biti 70mm F/6.9 (500mm fokalne dužine) - i za njega dizajniram 1.5" odnosno T2 helikalni fokuser, isto sa okruglim vođicama za glatko pomeranje.

Postaviću slike čim završim jedan od ta dva fokusera (verovatno prvo ovaj za 70mm jer imam sve što mi treba za njega).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Quote from: vlaiv on December 24, 2022, 12:44:55 pm
Quote from: Danijel on December 23, 2022, 11:49:16 pmNe razumijem kako je mogao staviti prekratke šine?

Kod mene je razlog bio malo drugačiji. Ide otprilike ovako:

1. Imaš neko parče papira da zapišem mere? A evo imam ja ovo od bureka ...
2. Doći ću to da ti sredim od nedelje
3. (posle ~ dva meseca) Dolaze radnici bez njega nenajavljeni dok ja moram na sastanak
4. Kako misliš da vire šine napolje? Pa ne izgleda lepo, vidiš kako je ovo lepo dok su do kraja observatorije.

:D


Da, ali da stvar bude bolja, meni je zvjezdarnicu konstruirao ASTRONOM!!! Nakon njega, imali smo pune ruke posla popravljajući i dovršavajući ono što je on trebao napraviti.  :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Evo ga 3d štampani fokuser za 70mm teleskop (mada može i za druge).

Tehnički detalji:

Zadnji navoj (prema teleskopu): M72x1
Prednji navoj (prema okularu): T2/M42x0.75
Hod: 40mm
Preciznost: 8mm po krugu
Težina: 290g
Prečnik cevi: 1.5" odnosno 38mm

Tip - nerotirajući helikalni fokuser

Slike:





Video (klikni da se otvori u novom tabu):




Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Sjajno Vlaiv, baš robusno izgleda!

vlaiv

Da budem iskren, nisam 100% zadovoljan dizajnom.

Imam već par izmena koje ću verovatno napraviti.

- Nosači linearnih vođica na cevi su samo 10mm i čini mi se da se vođica isuviše lako može izvući napolje. Bilo bi bolje da su 20mm

- Isto tako razmišljam da deo gde linearna vođica drži telo fokusera zamenim sam m6 navojnom šipkom i maticama. Na taj način ću opet sprečiti svako eventualno pomeranje donjeg u odnosu na gornji deo tela fokusera.

To je bitno jer prsten za fokusiranje zapravo drže u mestu gornji i donji deo i ako se napravi malo veći zazor onda se dobija prazan hod prstena za fokusiranje.

Alternativa bi bilo da se stavi malo super lepka svuda ali se onda više fokuser ne može rastaviti za održavanje (ako treba nešto da se zameni ili podmaže ili šta god).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Zdravo.  Evo nekog mog projekta za 70mm gso secundar. Namestio ga za 2 inchni okular i ima isto stampani adapter za 1,25inch okulare Uzgred sekundar je na prodaju :) 7500din bezprekoran kupljen u TC. Stranica je ofarbana u mat crnu boju sa akril bojom. Sekundar mi ispalo preveliko za 200mm njutna i binoviver pa vratio 50mm fabricki. Napravio mu kuciste 3d stampano i koristim ga kao dijagonalno ogledalo :)  evo par slika      

vlaiv

Quote from: Boka76 on April 09, 2023, 07:37:47 pmZdravo.  Evo nekog mog projekta za 70mm gso secundar. Namestio ga za 2 inchni okular i ima isto stampani adapter za 1,25inch okulare Uzgred sekundar je na prodaju :) 7500din bezprekoran kupljen u TC. Stranica je ofarbana u mat crnu boju sa akril bojom. Sekundar mi ispalo preveliko za 200mm njutna i binoviver pa vratio 50mm fabricki. Napravio mu kuciste 3d stampano i koristim ga kao dijagonalno ogledalo :)

Odlična ideja za low cost 2" dijagonalno ogledalo!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC