• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Omegon optika

Started by Predrag, January 03, 2023, 09:28:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Zdravo,
Ima li ko iskustva sa omegon teleskopima, odnosno kakva je optika u odnosu na SW?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

Planirao sam da kupim Omegon RC6, rivjuvovi kažu da nije loš ali ima više cimanja oko kolimacije zbog specifičnosti dizajna. U međuvremenu @mboskovic ga je kupio ali do danas nije još stigao da ga isproba tako da željno očekujemo od njega prve utiske.

Pošto se na netu ljudi uglavnom hvataju za razliku u aksesoarima koji dolaze sa tim teleskopima, rekao bih da je sama optika negde u istom rangu. Uglavnom pitanje se svodi na GSO vs Synta pošto su to proizvođači optike za Omegon i SW, moguće je da postoje razike od modela do modela a u globalu se svi uzdržavaju da iznesu neki sud.

Možda bi bolje bilo navesti konkretne modele za usporedbu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Omegon kao i većina drugi brendova - samo brendira teleskope par proizvođača, tako da je većina teleskopa zapravo ista kao i teleskopi od recimo Teleskop Servisa ili Bresser ili FLO-a ili AltairAstro ili TechnoSky ....

Ako želiš da saznaš nešto više o određenom modelu, bilo bi dobro videti ko ga proizvodi - da li GSO ili Synta ili LongPerng i onda pronaći review-ove tog teleskopa pod drugim markama (ako već nema kao Omegon).

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Koliko sam video na netu u pitanju je Synta. Vidim da je SW skuplji oko 130-140e.
Ili je u pitanju razlika u montaži jer ne znam kvalitet Omegon EQ-4 montaže, ali rekao bih da je nešto kao EQ3 koja ide uz SW teleskope.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Mislim da je ipak GSO optika.

Takve teleskope prodaje i TS - evo ga na ovom linku (ali slabija montaža):

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5546_TS-Optics-Beginner-Telescope-150-750-mm-with-mount-EQ3-1.html

Obrati pažnju na dve stvari vezano za taj teleskop:

1. Nosač sekundara je sa 3 kraka i kraci su "od buta" - prilično su široki
2. Montaža, iako je zovu EQ4 - zapravo nema Vixen sedlo uopšte nego je integrisano u DEC osu. To je po meni obično znak loše montaže - loše kopije (kod SkyWatcher-a su samo EQ1, EQ2 i AZ3 bile takve).


Koliko vidim - taj teleskop na EQ4 je vrlo verovatno sferno ogledalo, tako da bih ga ja preskočio. Za iste te pare (bar na samom Omegon sajtu) ima ozbiljnija verzija 150/750 na EQ montaži (ovaj put stvarno EQ3 ili bar kopija):

https://www.omegon.eu/telescopes/omegon-advanced-telescope-150-750-eq-320/p,61021

(obrati pažnju da je naglašeno da je u pitanju parabolično ogledalo za ovaj drugi model)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Uh, sferno ogledalo.
Pa naravno, uvek postoji razlog za toliku razliku u ceni.
Sigurno je ta eq4 montaža klimava za ovaj tubus.
Tako da za manje para dobiješ više nerviranja.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

DraganTesic

Њутнов телескоп 150/750 никако не може имати сферно огледало.

vlaiv

Quote from: DraganTesic on January 04, 2023, 06:47:17 pmЊутнов телескоп 150/750 никако не може имати сферно огледало.

Što, jel postoji neki zakon protiv toga? :D

Šalu na stranu, evo pogledajte na ovom linku:

https://star-hunter.ru/en/black-list/

Ima čitava lista teleskopa koje treba izbegavati. Svi unosi pod reflektorima gde je naznačeno "fast spherical mirror" su za izbegavanje - i ima dosta 4", 5" pa i 6" F/5 teleskopa koji imaju sferno ogledalo.

Između ostalog stoji i:

Quote from: undefinedOmegon 150/750 EQ-3 - fast spherical mirror, most likely

Doduše - nisu ni oni sigurni jer ne postoji tačan podatak na internetu, samo pomen da je ogledalo sferično na par foruma.

Za još par teleskopa je naglašeno da je "most likely" sferično, dok je kod nekih 150/750 potvrđeno sferično kao recimo:

Dicom N750150-EQ3 Nibiru 750 × 150-EQ - fast spherical mirror, weak mount

ili

TS Optics Starscope 150 / 750mm Newton - fast spherical mirror

(teleskop koji sam ja gore naveo da je isti kao i ovaj Omegon).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Да, боље би било да сам написао да  не сме имати сферично огледало. :)
Прави безобразлук произвођача и потпуно незнање неких купаца, који никада нису чули за John Strutt, 3rd Baron Rayleigh-а.

vlaiv

Da, svakako je bolje da brzo ogledalo nije sferično, bar za vizuelnu upotrebu.

Za astro fotografiju - tu već nisam siguran šta je bolje. Svi znamo da sferno ogledalo "treba izbegavati po svaku cenu", ali baš bi to možda i bio razlog što niko nije ni pomislio da bi možda sferno ogledalo na takvom teleskopu zapravo bilo bolja opcija za astrofotografiju od paraboličnog.

Za parabolično ogledalo je potreban koma korektor, dok za sferno nije.

Kod sfernog ogledala je problem samo zakrivljenost fokalne ravni (field curvature) i naravno sferna aberacija, ali sferna aberacija je možda vrlo mala u odnosu na zamućenje atmosfere i možda se uopšte i ne vidi za široko ugaonu astro fotografiju - tipa 2-3 ark sekunde po pikselu?

Takođe, kod sfernog ogledala je kolimacija mnogo manje kritična.

Takva ogledala su i jeftinija od paraboličnih i lakše ih je napraviti.

Moram pogledati koji nivo sferne aberacije se dobije kod sfernog ogledala na F/5 i proračunati koliko to utiče na sliku kada se snima na 2"/px.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Malo sam istraživao i koncept sfernog ogledala kao astrografa je odavno poznat kao:

"Lensless Schmidt camera"

https://en.wikipedia.org/wiki/Schmidt_camera#Lensless_Schmidt

i zapravo radi prilično dobro ako se stopira apertura teleskopa na recimo F/10.
8" F/5 ogledalo se stopira na 4" F/10.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Koliko sam citao po internetu oko sfernih ogledala ona su korisna iznad F8 zbog sferne aberacije ali da se katastrofa ponasaju na manjim f brojevima.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on January 05, 2023, 08:00:10 pmKoliko sam citao po internetu oko sfernih ogledala ona su korisna iznad F8 zbog sferne aberacije ali da se katastrofa ponasaju na manjim f brojevima.

Da, ima za to i formula koja glasi:

F=(3.55D)^1/3

(treći koren iz D * 3.55 gde je D u milimetrima)

Izvor: https://www.telescope-optics.net/reflecting.htm

Tada je sferna aberacija još u okvirima difrakcionog limita (Strehl 0.8 ).

Recimo 114/900 ima F/odnos od F/7.9 a gornja formula daje za 114mm minimum F/7.4 tako da je taj teleskop ok što se tiče sfernog ogledala.

Dok je recimo 130/900 sferno ogledalo već problematično jer je F/6.9 a trebalo bi da je F/7.7
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Quote from: vlaiv on January 05, 2023, 07:06:26 pmMalo sam istraživao i koncept sfernog ogledala kao astrografa .. 

И ја сам мало истраживао, мада ништа не знам о астрофотографији. Код Максутова постоји мало о сфериној аберацији сферичних огледала :), како она не смета да се добијају добре фотографије на оси. Сад он пише о фотографијама, о кружићу фотографског расејавања величине 30 микрона, о најмањем аберационом кружићу расејања величине 15 микрона... И на крају даје формулу, без урачунавања дифракције, (како се оно зове фокус кроз пречник огледала ?) = 0.51*корен из пречника огледала. Рецимо за пречник огледала од 140мм добија се 6.

Ако се вратимо на почетак, на огледало 150/750 и ако верујемо прорачунима Максутова, такав телескоп не би давао идеалне фотографије. Али шта ја знам, дигитална ера, пиксели и остало.

Што више размишљам, ти брзи сферични телескопи су изгледа направљени за оне који немају новац ни за параболичног Њутна, а камоли за озбиљног Касергена, Шмита, Максутова, а хоће телескоп да сместе у пртљажник кола.

Yagodinac

January 06, 2023, 03:19:20 pm #14 Last Edit: January 06, 2023, 03:26:42 pm by Yagodinac
Sferna optika i sferna aberacija nisu veliki problem ali zakrivljenost polja jeste, na manjim f-brojevima i za vizuelno, a kamoli za astrofotografiju. Na f5 bi u fokusu bilo nešto malo oko centra, nisam probao ali da je prihvatljivo svi bi radili te optike i koristili bi ih bez korektora. Rubovi bi bili potpuno mutni i to bi izgledalo još gore nego koma, pošto ona menja malo oblik zvezda a ovo totalno defokusira, sad koliko - nemam pojma, postoje te formule a možda je neko u praksi i isprobao.

Ali meni pada na pamet da bi sama po sebi zakrivljenost polja trebala da može da se iskoriguje korektorom? Nešto kao kod refraktora recimo. Šmit kamera s druge strane koristi sasim drugi pristup: film je sferno zakrivljen i sve je u fokusu, samim tim nema ni potrebe za sfernim korektorom.