• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji okular

Started by Boka76, January 13, 2023, 04:03:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boka76

Pozdrav. Rasturio sam net, i opet nisam postao pamentniji. Hteo bih uzeti neki okular sireg vidnog polja za f/5  200/1000 teleskop za depsky. U tc kod nas nema nesto puno izbora,al ipak bi kod njih kupio nesto 1,25"-2" precnika dolazi u obzir ,posto imam 2" fokuser na 1,25". I da li za 2" okular isto treba adapter? Ili kad se izvadi dodatak za 1,25"okular moze direkt da se ubaci 2" okular?

vlaiv

Vidim ja nešto mi net klimav :D

Imaš ideju koju fokalnu dužinu bi hteo i koji AFOV?

Za 2" ti ne treba nikakav adapter, samo izvadiš 2"-1.25" adapter. Možda će ti trebati 2" ekstenzija da bi mogao da isfokusiraš ispravno - trebalo bi da je došla sa teleskopom.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

polumasni_kreker

Koji budžet je u pitanju?
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

polumasni_kreker

I jesi li razmišljao da možda poručiš sa Astroshopa ili FLO-a. Astroshop ima predobru ponudu, a dostava je nekih 15ak evra. FLO je još bolji jer ti odma odbiju VAT pošto nisi kupac iz UK ali nisam toliko zailazio u njihovu ponudu sem nekih mid power okulara (BST Starguider)
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Boka76

Pozdrav. Teleskop sam uzeo polovnog,pa produzetak za 2" okular nisam dobio, imam samo 2"-1,25", pa bi i to morao uzetijos. Gledao sam 2"gso 30mm ,2"70°-26mm lacertu i 1,25" lazerta uwan 82°-16mm. Budzet je max 150eu. Strane sajtove nisam gledao al cu pogledati.

vlaiv

To je baš velik raspon fokalnih dužina od 30mm do 16mm skoro duplo.

Ako hoćeš maksimalnu izlaznu pupilu od oko 35mm i relativno dobru korekciju na F/5 i šire vidno polje, onda uzmi ovaj:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2334_TS-Optics-PARACOR-35-mm-2--UFL-Eyepiece---69--Field-of-View---6-Element-Design.html

Ima ga i u mađarskoj ako ti je to zgodnije:

https://tavcso.hu/en/productgroup/okular_LacertaED

Jedino što trenutno na lageru imaju samo 30mm i 40mm, pa možda 30mm (40mm bi ti dalo 8mm izlaznu pupilu pa je to previše jer se zenica ne širi toliko).

Sa druge strane spektra ti je ovo - 16mm 82 stepena:

https://www.firstlightoptics.com/ovl-eyepieces/nirvana-es-uwa-82-ultrawide-eyepieces.html

Neku srednju fokalnu dužinžu od oko 25-26mm u tom cenovnom rangu a da je široko vidno polje i da je dobro korigovana na F/5 je teško naći.

Imaš ES68 24 i 28mm milimetara ali je to van tvog budžeta.

Pogledaj ovaj recimo:

https://www.firstlightoptics.com/explore-scientific-eyepieces/explore-scientific-62-series-ler-eyepieces.html

26mm 62 stepena.
On je pristojne cene samo je problem što je "samo" 62 stepena.

Naravno, tu je i BST star guider 25mm i 60 stepeni - to su vrlo povoljni okulari:

https://www.firstlightoptics.com/bst-starguider-eyepieces/bst-starguider-60-25mm-ed-eyepiece.html


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

polumasni_kreker

Ja imam GSO 30mm 2" 70° i mogu ti reći da sam prilično zadovoljan, mada na f/6, ne znam kakav bi bio na f/5.
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

polumasni_kreker

Jedan zadivljujući pogled kroz gorepomenuti okular

https://1drv.ms/u/s!ApRNKvcECb9jmEM-KXYAEq1JZq8O?e=qWHb24

(M81 i M82 iz bortl 4 lokacije, mesec 96%)
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

polumasni_kreker

Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Boka76

January 14, 2023, 07:32:23 pm #9 Last Edit: January 14, 2023, 07:58:45 pm by Boka76
Zdravo. Pregledao sam sve linkove. Na stranim sajtovima ima bas dosta ponuda,al na zalost kako sam video nema opcija placanja pri primopredaji, a ja nemam nikakvu karticu za kupovinu samo onu na sta uplacuju onaj minimalac za platu. Razmisljao sam o 1,25" 16mm 82° okular za pocetak al sam sad zastao posto kako vidim vise se isplati uzeti spolja usparam 5000din. U madjarskoj isto treba kartica, i pored toga postarina im je brutalna, 45  evra a nekom cudom da sam u kanadi postarina bi bila nekih 25evra. Ovo je van razuma. Ispade da smo najgori od svih dece.

vlaiv

@Boka76

U kojoj banci imaš račun?

Mislim da većina banaka nudi elektronsku viza karticu samo za plaćanje na internetu. Ja tako naručujem iz inostranstva. Na tom računu ne držim novac, nego kad hoću da naručim, prebacim novac sa drugog računa na taj, ili direktno u banci uplatim evre na taj račun i onda sa njime odnosno sa tom karticom kupujem online.

Pogledaj u svojoj banci da li ima takva opcija, to je zgodno imati i mislim da ne košta puno (ako išta) otvaranje i nema održavanja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Zdravo vlaiv.u erste banci imam taj racun i karticu gde mi uplacuju taj minimalac.Pogledacu kod njih sta nude  pa cu uzeti nesto, za tako kupiti nesto.

polumasni_kreker

January 14, 2023, 10:11:08 pm #12 Last Edit: January 14, 2023, 10:20:13 pm by polumasni_kreker
Ja sam isto u erste i imam mastercard debitnu karticu za onlajn plaćanja, bila je oko 4€ da se napravi

Edit: Samo odeš u matičnu filijalu i kažeš da želiš mastercard i to je to, stigne ti za nedelju/dve na adresu, a možeš i sam da preuzmeš
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

polumasni_kreker

Kad smo već na temi okulara, zanima me da li neko ima iskustva sa BST StarGuider serijom okulara. Konkretno 12mm model. Planiram da uzmem neki novi okular na leto jer sam skoro uzeo Celestronov zoom koji me baš lepo služi, sam i u kombinaciji sa barlowom, i koji će mi pomoći da skontam koju žižnu dužinu okulara najčešće koristim. Na drugom forumu mi je preporučeno da prvo uzmem okular koji je duplo mog f broja znači 12mm, pa sam onda saznao za ovu seriju okulara i vidim da svi hvale.
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

POSEYDON

Ja sam kupio nekoliko okulara iz BST serije i prilično sam zadovoljan.... kvalitet optike i izrade je na vrlo dobrom nivou.... svima se pomera okularni deo gore dole i nema opasnosti da trepavicima recimo kačiš staklo okulara.... ja imam MAC 127 i dobsona 254mm i na njima se lepo ponaša... mislim da je odličan odnos cena - kvalitet.