• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mboskovic

Dajte komentare, zašto su zvezde jajaste? Zašto su zvezde brljave po ivicama (a RC bi trebalo da je flatfield)??

Yagodinac

Lepa ti je fotka a i teleskop  :)
Meni se čini da je ono koma, dole se baš vidi. Drugo, RC teleskopi veće aperture koliko sam ispratio imaju veće korigovano polje, manji, verovatno manje. A sa tim reduktorom (ako je to ovaj) nemaš korekciju već samo smanjuješ žižnu daljinu - i sasvim sigurno degradiraš performanse u smislu korekcije na periferiji. Probaj na f8 da snimaš, smem da se kladim da je sa zvezdama sve u redu. Što se tiče onog korektora sa linka, izgleda da malo previše obećavaju u specifikacijama. Kažu da je 29mm korigovano polje, to je čak i veće od APSC senzora. A moguće je i da ti je teleskop malo raskolimiran, hoće reflektori da pogoršaju komu na rubovima ako je kolimacija off. Doduše, to se vrlo lako proveri.

Yagodinac

E da, za tvoj teleskop piše da je korigovan do APSC veličine (uključujući i nju). Ako reduktor smanji f-odnos i poveća polje onda ulaze i nekorigovani regioni u vidno polje. Opis 0.67x reduktora da daje dobru fotku do 29mm se verovatno odnosi na veće aperture RC, tipa 10" i sl, gde je korigovano polje u startu za FF tj 45mm u prečniku.
Anyway, nemoj da prodaješ korektor ni teleskop, kupi astrokameru sa manjim čipom i udri  ;D

vlaiv

+1 za to što kaže Yagodinac

Sa tim reduktorom je preveliko polje uhvaćeno i teleskop jednostavno nije korigovan preko tako velikog polja.

Plus što verovatno ima i malo tilta (zvezde na donjem delu slike su više iskrivljene nego na gornjem).

Proveri dobro kolimaciju, i taj savet da slikaš bez reduktora je dobra ideja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Jel postoji neki hubrid reduktor sa korektorom kao ovo što ide sa 150 quattro?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Jel postoji neki hibridni reduktor sa korektorom kao ovo što ide sa 150 quattro? Ili da li se može koristiti korektor zajedno sa reduktorom?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bratislav

Svaki RC je korigovan samo za komu i sfernu aberaciju. Astigmatizam i krivina polja ostaju, i moraju se korigovati naknadno. Najlakse je korigovati samo krivinu polja (jer je astigmatizam relatovno mali). Takav korektor prvenstveno zavisi od radijusa krivine polja koji RC ima, ali posto su u vecini slicni sa radijusom krivine polja koji imaju relativno mali refraktori (i "idu" na istu stranu, tj istog su znaka), onda korektori kao flattener tipa TSflat XXX itd. za refraktore mogu da dovoljno dobro rade, uz malo eksperimentacije.
Ako je potrebno i redukovati f/broj (kompresor) situacija je daleko slozenija, i korektori su daleko skuplji. Npr TSRCRED je 500e, zasigurno znamo da radi dobro (jer ga Nesa Filipovic koristi na njegovom RC). Ostalo je po meni poprilicna kocka.

BTW, korektor sigurno ne moze da se kombinuje sa reduktorom. Osim ako nisu dizajnirani bas tako, ali to onda nema smisla.

bratislav

PS procitao sam malo na TS sajtu o 0.67 korektoru (CCD47 ?).

Prvo, slozio bih se sa konstatacijom da je kolimacija suboptimalna.
Drugo, BFL (rastojanje do chipa) je izuzetno kriticno, moras da budes tacan u delu milimetra (ponekad pola mm "out" moze biti previse). TS navode 70 do 90mm, jednostavno ces morati da eksperimentises to je nedovoljno precizno. (ili pitas tipove koji su radili review za TS koristeci slican 6 inch RC - Florian Stürzer and Simon Stich. Mozda ti i iz TS odgovore koji je optimal BFL za 6" RC).
I trece, ovo je relatovno jeftina sprava, bez egzoticnog stakla u sebi. Nas narod ume da kaze koliko para toliko muzike ...

vlaiv

Quote from: CyberianIce on February 11, 2023, 02:39:07 pmJel postoji neki hibridni reduktor sa korektorom kao ovo što ide sa 150 quattro? Ili da li se može koristiti korektor zajedno sa reduktorom?

U principu ima gomila FF/FR-a koji mogu na RC da idu.

Potrebno je samo potrefiti optimalnu distancu jer distanca zavisi od prečnika krive polja a to opet zavisi od konstrukcije teleskopa.

Imam ja jedan x0.79 FF/FR koji koristim za refraktor - koji bih mogao pozajmiti Milošu da ga isproba na svom RC-u da vidi kakav će rezulat dobiti.

Quote from: bratislav on February 11, 2023, 04:36:13 pmDrugo, BFL (rastojanje do chipa) je izuzetno kriticno, moras da budes tacan u delu milimetra (ponekad pola mm "out" moze biti previse). TS navode 70 do 90mm, jednostavno ces morati da eksperimentises to je nedovoljno precizno. (ili pitas tipove koji su radili review za TS koristeci slican 6 inch RC - Florian Stürzer and Simon Stich. Mozda ti i iz TS odgovore koji je optimal BFL za 6" RC).

Zapravo nije.

CCD47 je jednostavno kopija AP CCDT67 - Astro Physics reduktora. To je samo reduktor i nije field flattener (mada malo ispravlja polje - ali mu to nije namena).

Kao takav radi na čitavom rasponu faktora redukcije - što zavisi od radne distance.

Računica ide ovako.

Sam reduktor ima fokalnu dužinu od ~305mm. Kada se postavi na ~101mm od senzora (a to je tih nekih 90mm od navoja jer centar sočiva nije odmah kod navoja) on po formuli za redukciju reduktora daje faktor:

1 - 101/305 = 1 - ~0.333 = ~0.6666 odnosno x0.67

Ako se želi dobiti neki drugi faktor uvećanja - recimo na 4/3 senzoru koji ima 22mm dijagonalu da bi se projektovalo APS-c polje odnosno 27mm treba faktor redukcije od 22 / 27 = ~ x0.815 onda to izgleda ovako:

1 - X / 305 = 0.815

X / 305 = 1 - 0.815 = 0.185
X = 305 * 0.185 = ~56.5mm

To je od centra sočiva koje je svakako malo dalje od navoja - za nekih 10mm, pa senzor na kraju treba staviti na oko 46.5mm

Ljudi su koristili taj reduktor na sporim teleskopima (radi odlično na F/odnos veći od F/9 i relativno ravno polje) čak do x0.5 sa malim senzorima (tada se koristi distanca od oko 150mm između optičkog elementa i senzora).

Evo i zvaničnog PDF-a od strane AP-a koji objašnjava sve detalje:

https://www.astro-physics.info/tech_support/accessories/photo_acc/telecompressor-techdata.pdf

I samo tabela faktora redukcije u zavisnosti od distance:

https://www.astro-physics.info/tech_support/accessories/photo_acc/ccdt67-27tvph.pdf

Jedino sam izgleda promašio koliko je razmak između navoja i centra sočiva - nije 10mm nego 14mm
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Hvala Jagodinac, Vlaiv i Bratislave!
Reduktor je CCD47. Svakako ću sledeći put probati bez reduktora, da vidim kako onda izgledaju zvezde.
Moram ovih dana proveriti i kolimaciju.
Javljam kada nešto utvrdim.
@Vlaiv,
čućemo se jednom (kad malo otopli   ;D ), pa da probam taj FF/FR. Jesi ga ti probao na tvom RC8"?
Mogu i ja tebi dati ovaj CCD47 da ga probaš na 8ci, tamo bi trebalo da daje veće polje.

vlaiv

Quote from: mboskovic on February 12, 2023, 05:53:15 pm@Vlaiv,
čućemo se jednom (kad malo otopli   ;D ), pa da probam taj FF/FR. Jesi ga ti probao na tvom RC8"?
Mogu i ja tebi dati ovaj CCD47 da ga probaš na 8ci, tamo bi trebalo da daje veće polje.

Važi, možemo napraviti neku kombinaciju. Imam ja veštačku zvezdu pa možemo jedno veče i samo da testiramo / kolimiramo.

Ja ga još nisam probao na svom RC8" - al mi je u planu.

Imam i taj CCD47, i njega sam jednom probao ali nisam baš bio zadovoljan kako je to izgledalo, doduše to je bilo pre nego što sam upgrade-ovao fokuser, pa je možda bio problem sa tiltom, ali nisam baš bio zadovoljan izgledom zvezda u centru polja - izgledale su prenaduvane.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Quote from: vlaiv on February 12, 2023, 06:03:15 pmVaži, možemo napraviti neku kombinaciju. Imam ja veštačku zvezdu pa možemo jedno veče i samo da testiramo / kolimiramo.

Može, to bi bilo super!!

mboskovic

Quote from: vlaiv on February 12, 2023, 06:03:15 pmdoduše to je bilo pre nego što sam upgrade-ovao fokuser
Koji si fokuser uzeo? Ja se razmišljam o ovome ali nema ga još na stanju.

vlaiv

Quote from: mboskovic on February 12, 2023, 07:54:00 pm
Quote from: vlaiv on February 12, 2023, 06:03:15 pmdoduše to je bilo pre nego što sam upgrade-ovao fokuser
Koji si fokuser uzeo? Ja se razmišljam o ovome ali nema ga još na stanju.

Zar to nije manje više isto ono što dolazi sa teleskopom?

Moj je baš bio taj - M90 linear bearing.

Zamenio sam ga sa ovim:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5769_TS-Optics-2-5--Rack-and-Pinion-Focuser---supports-up-to-6-kg---travel-95-mm.html
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Quote from: vlaiv on February 12, 2023, 10:15:15 pmZar to nije manje više isto ono što dolazi sa teleskopom?
Na mom je običan 2" Crayford, a ovaj mi je prvenstveno interesantan što je kompatibilan sa ZWO EAF bez ikakvih adaptera.
Mada, kad gledam ovaj što si ti uzeo, nije mi jasno zašto za njega isto predlažu adaptere za EAF a čini mi se da bi bez problema trebalo da se montira sa originalnim nosačem??
Aj kad budeš silazio, dam ti EAF, pa probaš da ga montiraš? Ako može, i taj mi postaje interesantan.