• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Посматрања у Египту

Started by DraganTesic, June 16, 2022, 08:04:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DraganTesic

Да ли је неко покушао?

CyberianIce

Da, davno, davno je neko posmatrao iz Egipta i pisao na ovom forumu o tome, secam se da sam citao pre desetak godina. A svakako ko god bude imao priliku trebao bi da pokusa jer mislim da je u ovo doba godine iz Egipta vidljiv dobar komad neba koji se odavde inace nikad ne vidi.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

DraganTesic

Тамо је сада много је вруће, није сезона, али многи свеједно иду на летовање. Помислио сам да је међу њима и неки наш форумаш, па да од њега сазнамо како је заправо тамо. На форумима има много и контрадикторних и застрашујућих прича. Видети мало од јужног неба је веома привлачно, достуно је, али џаба га било ако је то опасна авантура.

dragan1956

Hoteli su tako osvetljeni, da je iz njih nebo kao u Beogradu :(
Trebalo bi otići bar 30-tak Km u pustinju, što nije preporučljivo iz više razloga, od toga da je Hurgada kontrolisana zona što pustinja nije a to je siromašna zemlja sa svim pratećim posledicama, do opasnosti da se nenaviknut čovek izgubi u pustinji, dune peščana oluja, ujede ga škorpija ili zmija,...
Ne znam mogu li se bar videti Magelanovi oblaci, ja ni većinu sazvežđa nisam video, jer je svetlosno zagađenje u pojasu mora ogromno. Sad ko se ne plaši...

DraganTesic

Питање сам поставио зато што сам зимус имао необавезни позив да се придружим познаницима на путу бродом из Венеције до Александрије, па затим по дану возом до Асуана, а Асуан је далеко на југу, привлачно.
Онда сам на форумима сазнао да ти већ на граници одузму двоглед јер је то војна опрема. Затим да, као странац, не смеш да се укрцаш у дневи воз са осталима, па онда да је веома тешко и скупо ангажовати таксисту да те одвезе дубље у пустињу, па онда на путу у пустињу да мораш потплатити полицајце на путним блокадама, па да војску не можеш потплатити...
Све у свему, веома непривлачно, али мислио сам, за сваки случај, да питам неког нашег.

DraganTesic

"Забрањено је увозити дронове, Гуглове наочаре, телескопе и други прибор за посматрање у Египат (потребно је посебно одобрење од одговарајућег органа Министарства одбране). У случају кршења тог правила могуће је затворско хапшење и новчана казна, а такође и конфискација свих предмета у интересу Оружаних сила."