• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

spadej

Magelan, svaka cast! Divni su ti radovi. Mozda na Buble da malo "smiris" zvezde, nekako su mi previse plave? Izvini na kritikama, msm da samo mogu da nam koriste.

Bravo Luger! Odlicna fotka. Znam da imas jos radova, kaci to. Sto se stidis?

Yagodinac

Super fotka a i kamera, naprosto se vidi razlika između starijih DSLR-a i back_side_iluminated kod Sonijevih senzora. Praktično su na pola puta između DSLR-a i mono kamere.

Astro_fun_times

Quote from: spadej on September 18, 2023, 10:43:45 amMagelan, svaka cast! Divni su ti radovi. Mozda na Buble da malo "smiris" zvezde, nekako su mi previse plave? Izvini na kritikama, msm da samo mogu da nam koriste.

Bravo Luger! Odlicna fotka. Znam da imas jos radova, kaci to. Sto se stidis?
Hvala ti, a sto se tice kritike, to je uvek dobrodoslo.
Sto se tice Bubble... Tu sam imao kiks. Posto kontrolisem minipc preko mobilnog, nisam dobro namestio sekvencu i nisam uspeo da napravim darkove, pa me je onda mrzelo da pravim i flatove i darklatove.
Iskoristio sam "priblizne" kalibracione od prethodnih noci.
Nisam zadovoljan sa tom slikom, nekako je previse "mutnjikava"...
Ali dobro, bice jos prilika da se slika.

Sto se zvezda tice, na svim slikama koristim starnet++
Kada vratim zvezde izgube boju, kazu zbog korisćenja L-extreme filtera.
Pretpostavljam da ce biti bolje kako budem ucio neke nove stvari i tehnike sto se tice same obrade.
Iskreno, za sad mi zvezde nisu bitne ni najmanje mada znam da bi trebalo da budu kako bi slika bila kompletna.
Svakako na svetlijim zvezdama imam neke artifakte zbog filtera tako da... To je sto je.

Svakako cenim komentar i diskusiju svake vrste 😉
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Luger

Quote from: Yagodinac on September 18, 2023, 07:10:03 pmSuper fotka a i kamera, naprosto se vidi razlika između starijih DSLR-a i back_side_iluminated kod Sonijevih senzora. Praktično su na pola puta između DSLR-a i mono kamere.

Hvala Yagodinac. :)
Zadnja generacija Sonijevih senzora je zaista ludilo, i dobro je da sam poslusao Makija da ipak uzmem imx571, a ne 294. Motala mi se po glavi i imx533 ali sam odustao samo zbog velicine senzora i cinjenice da me najvise zanima siroko polje.
Svesno nisam isao na mono, jer imam 3kom mono modifikovana DSLR-a, pa cu njih koristiti uz Ha i oiii filtere koje imam.

Objekat: IC5146, Cocoon nebula
kamera: Touptek imx 571, guiding ASI120MM-S, uvir cut filter
Mount: Heq5 Pro
Exp: 23x3min, ukupno 69min
Obrada: Siril, Pixinsight, PS

Cocoon Nebula by Luger, on Flickr

Luger

Quote from: Magelan118 on September 17, 2023, 02:11:29 pmLepa slika Lugar. I ja sam merkao tu kameru ali mislim da cu ipak preskociti hladjenu OSC i ići (u nekom momentu) na mono.
Mogao bi ako te ne mrzi da napises neki mali review o njoj.

Nemam ja sta da dodam na sve review-e kojih je pun net. Mogu samo da potvrdim da je kamera za ovih nekoliko mjeseci zaista odradila sve sto se od takvog komada opreme ocekuje. Nema amp glowa, frejmovi se vrlo lako kalibrisu, hladjenje drzi u stepen ili ako odstupa odstupa za 0.1%, koristim je kako sa NINA, tako i sa astroberry-jem. Drajveri ne izlaze bas svakog mjeseca kao kod konkurenata, mada i ne vidim neku svrhu stalnog apdejtovanja, jer nikad nisam primijetio nikakvu razliku u odnosu na prvi instalirani drajver.
Ono sto jedino moram da navedem, ne snalazi se bas sa softverima za planetarno snimanje poput FireCapture, Sharpcap itd., ali sa njenim Toupsky softverom radi savrseno i planete.
Pisao sam kinezu, rece da upravo rade na ROI i da ce uskoro biti neki update.

Astro_fun_times

I ja sam se lomio da uzmem bas tu kameru, i sve hoci, necu, i sad im cena skocila za 100 evra.
A onda sam mislio da koristim DSLR za široke kadrove a da uzmem 533 mono pa da sa njom slikam sitnije galaksije...
Ali za magline je bolje mono a za galaksije je ok i OSC...
I onda vecita borba sa samim sobom.

Ta kamera ne dolazi za adapterima tj. distancerima da se dobije 55mm backfocus.
Ali da je dobra tu neka govora, ali kao sto si rekao, mracno nebo je ipak mozda i najvaznije.

Cocoon je lepa meta, ali za veliki senzor i nije, jer je sitna.
Znaci treba 2-3 teleskopa i 3-4 kamere da bi mogao sve lepo da slikas...🤣
Divan hobi 🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Po meni (ali još jednom, po meni) je mono kamera za neku kućnu opservatorijicu gde namestiš sve da se snima 7 sati i onda natočiš pivo  ;D Naprosto ima dosta posla samog po sebi.
Za teren, gde je bitno stići i uteći, i gde je eksponiranje od po sat-dva za jedan objekat uobičajeno - tu modifikovani aparat ili ovakve kamere u kombinaciji sa brzim teleskopom odlično odrađuju posao. Snimim par meta i ajd' kući. Tu da sedim celu noć i menjam RGBL filtere za jednu maglinu nema teoretske šanse (osim ako ne poludim i kupim kamp-prikolicu).

ε Aurigae

potpisujem jagodinac

meni je ideja da pravim malu opservatoriju na vikendici i iz tog razloga kupujem 533mm, a modovan dslr ostaje za sve sto ste napisali.

Kad smo kod toga...kad cemo neko okupljanje? Ako ima oblaka, mozemo neki radni sastanak u pivo/kobaja formatu?
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

mitja

crescent by Miodrag Petković, on Flickr

Crescent

19.09.2023

Lights 90 120sec 1600ISO
Flats, Biases

Skywatcher 150p na EQ5 goto pro

Gajding Svbony 60/240 i Svbony 305 pro
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Lijepo Mitjo, lijepe zvezdice. Probaj duze exp. ako dozvoljava vodjenje. Steta sto nije modifikovan dslr, za stock je ovo super.

PavleR

Bravo za fotke i izbor meta. Svi ste izabrali sjajne objekte, skoro iskljucivo astrofotografske mete. Eto, sasvim slucajno, ove dva poslednja objekta sam osmatrao pre nekih desetak dana i pakleno su teske osmatracke mete. Cocoon Nebula je u mojih 12'' neosmotriva a Crescent Nebula se bledo vidi, ali bas bledo. Jasno je vidljiva samo svetla severoistocna granica, koja je na ovoj fotografiji tako jasno izdvojena.

Luger, Kod Cocoon si uhvatio bas sve sto treba. I B 168, i tamni ''rov'' oko magline i isaranost same magline. Mozda ce ljudim koji nisu upoznati sa objektom biti zanimljivo da znaju da onaj mracni, uski pojas koji izvire juzno od magline nije polje liseno zvezda vec dugacka tamna maglina B 168, gust oblak prasine i apsorbujuceg materijala koji zaklanja sjaj zvezda iza njega. I bas se lepo namestilo da se maglina u nasoj liniji pogleda nalazi bas na samom kraju B 168 pa sve izgleda kao kometa sa sjajnom glavom i tamnim repom. I sve je uhvaceno perfektno na fotografiji.

Svaka cast ljudi.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

mitja

Pavle hvala.

Luger je uvek znao da iz teskih meta za fotkanje izvuce max. Fotke su mu sjajne.
Teske su to mete i zahteva dosta strpljenja a mozda i vise noci fotografisanja.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mboskovic


Astro_fun_times

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

NGC 7000, North America nebula.

Krajem avgusta sam slikao ovu metu, kamera je gorela, darkovi su bili puni šuma na 35-36 stepeni koliko je N.I.N.A registrovala.
Ne znam zasto se nisam vracao na ovu metu od tad, sad mi je zao, mogao sam jos materijala, boljeg, hladnijeg da skupim, nisam ni ponovo obradjivao materijal a nisam se mogao otrgnuti osecaju da nisam lepo obradio ovu metu. Slepo sam pratio tutorijal na Youtube kako da se napravi Hablova paleta i sve sam radio što i čovek i videu, a tu sam i preterao jer je on imao bolji materijal.
Ta slika koju sam dobio je bila previse zrnasta i to me je jako nerviralo i kopkalo, tako da sam resio da je ponovo obradim, isti materijal samo druga obrada.
Mala nijansa u obradi, jedan kvadratic za uzorak pozadine drugacije postavljen i sve se menja...
Na kraju sam dosao do ovoga rezultata i mogu da kazem da sam veoma zadovoljan.

Lights: 53x300s ISO1600
Darks: 17
Flats: 50
Darkflats: 50
Biases: 84

4h 25mins of integration

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: 600D (astromod)
Guidecam: ZWO Asi120mm Mini
Filter: Optolong L-eXtreme

Sky: Bortle 5
Date: 27.08.2023

Average temperature of camera: 34°C

NGC 7000, North America nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2