• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

CyberianIce

Messier M33

Ovo je bio samo field test za coma corrector, tuning i novi firmware za motnazu. Sve radi super ali bilo je malo vetra i to 200P na CG-5 montazi nije mogao bas da oprosti. Napravio sam samo 15 subova od 3 minute, od cega sam jedan morao da obrisem a ostalih 14 sam stekirao iako je medju njima bilo jos 6 na kojima su zvezde bile malo ekscentricne. Nisam pravio ni darkove ni fletove, stekirao sam samo lights i biases posto sam to jedino imao. Zakljuci su da je korektor ok, ali IR/UV cut filter pravi probleme jer ima ghosting i refleksije. Ideja je da ce biti bolje kada stavim veci sekundar (na kropu se ne vidi vinjetiranje) i kada smislim neko bolje resenje za IR/UV cut, jer ova fora sa 1.25 filterom izmedju senzora nije optimalna.



Obj: Mesier M33 (65° SE)
Site: Letenka, Serbia
Time: 2023/10/13 22:00 CEST
T: 16°C H: 71% P: 972hPa
Instrument: Sky-Watcher 200/1000
Accessories: Synta 0.9x coma corrector, Svbony 1.25" UV/IR cut
Sensor: Canon EOS 600D AstroMod
Mount: Celestron CG-5 with Belt drive and OnStepX
Guiding: ZWO ASI120MM-S, TS 50/205mm guidescope
Signal: 13 x 180s @ ISO1600 (200 offsets)
Processing: SiriL, PS
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

@Magelan: meni druga (šarenija) verzija nekako lepša. M27 je generalno jedna od najlepših planetarnih.
@Cyber: baš dosta signala prikupljeno za 45min, ne smem da zamislim šta bi bilo da je jo duže eksponirano. Eto šta znači f4.5.

Astro_fun_times

Nije f4.5 samo doprinelo nego slikano sa Letenke. Mracnije nebo čuda čini.

A koja druga ti je lepsa? M33 ili M27?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on October 16, 2023, 04:21:28 pm@Cyber: baš dosta signala prikupljeno za 45min, ne smem da zamislim šta bi bilo da je jo duže eksponirano. Eto šta znači f4.5.

200P je prevazisao sva moja ocekivanja. Sa ovim korektorom je f/4.5, pixel scale je tacno 1 arcsec/px pa mislim da je to sasvim dovoljno rezolucije, brzine i zuma za all-around teleskop koji je Ok i za DSO i za planete i za astrofoto i za vizuelno i taman je na granici nosivosti EQ5/CG-5. A jos ga nisam ni obziljno koristio. Uvek nesto na brzinu sa malo subova.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Odlicna fotka Cyber, šteta sto nisi iskoristio tu noc da skupis vise materijala pa da bude jos bolja.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

M15 u Pegazu:

M15 by Millan Milloradovic, on Flickr

Generalno vidi se uz malo mašte i stelarna planetarna maglinica Pease 1, što je i normalno za 15mag, ali bez ikakvih detalja (što je takođe normalno za moj teleskop  ;D ).
Evo je ovde.

Astro_fun_times

To Yagodinac, samo slikaj. A tu su i spajkovi.
Nisam znao da i dalje imas teleskop. Mislio sam da samo imas DSLR i objektiv(e).
Mogao si navesti detalje o fotki i opremu.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Ma fotka je iz 2020  ;D
Mada imam celu skalameriju i dalje. Toliko dugo nisam nešto teleskopsko okačio da sam zaboravio i detalje da navedem: 50x30sec, ISO1600, 7D i 150/750 na EQ6. E da, to je krop od 100%.

Astro_fun_times

Oho, neka neka, treba se vracati starom materijalu.
Drago mi je da si okacio ovo.
Ti rece da si u Nemackoj?
Jesi poneo opremu sa sobom ili ti sedi u Srbiji?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Eno je u Srbiji, skuplja prašinu  :-\
Realno ovde em nema mesta za posmatranje, treba baš da voziš do neke dobre lokacije; em nema se vremena da se duže snima. A šteta je, jer nebo je fantazija, ko bi rekao.

Astro_fun_times

Bas steta, a tako dobra oprema kuci sedi.
Trebao si je poneti. Kada je tu lako.ce tebe da prebaci da je izneses na parking ispred zgrade ako treba
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Ovde je situacija skroz drugačija, sve je zabranjeno. Ne smeš van asfalta da siđeš kolima u njive, jer, zaboga, to je dopušteno samo traktorima. Ne smeš u njivu da parkiraš jer će neko zvati policiju. Ne smeš kolima kroz šumu jer zagađuješ prirodu. Ne smeš da parkiraš nigde osim na predviđenim parkinzima - veruj mi da nemaš gde da postaviš teleskop. Svaki kvadratni metar je ili privatni posed ili državna šuma.
Pada mi na pamet da odem u neki kamp, platim noć i postavim teleskop pored auta.

Astro_fun_times

Brate... To zvuci strasno... Necemo u Evropu😂
Evo jedan primer koji sam ja cuo nevezano za astronomiju vec za te stroge sulude primere tih nekih restrikcija koje Evropa namece.
Neki poznanik ima kamion i kaze vozi pesak is Novog Sada preko Bogojeva u Hrvatsku, cini mi se u Osijek.
A zasto? Zato sto se u Osijeku pravi luka na reci i njima Evropska unija zabranjuje da sami vade pesak iz reke. Da li zastita reka, sta li, i sad oni moraju da uvoze pesak...
Koja zavrzlama a reka im tu...

Znaci da si ti u stanu i jedina solucija je kuca sa dvoristem?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Pa najbolja solucija je kuća, ali ovde ljudi ceo život štede za tako nešto, cene su ludilo i asolutno precenjene ako mene pitaš. S druge strane, nađe se i poneki parking u divljini ali 90% u tim slučajevima imaš okolo drveće pa ne možeš da vidiš nebo. Zasad nađem neki pusti puteljak gde niko ne prolazi, postavim opremu k'o kriminalac, snimim šta treba i paljba kući.
Druga solucija je da kupiš/iznajmiš malu vikendičicu u za to namenski napravljenim vikend-naseljima, i tu u dvorištu napraviš opservatoriju ili jednostavno parkiraš opremu. To generalno nije uopšte loša solucija za ubuduće, naročito ako nađeš vikendicu malo dalje od većih gradova.

Astro_fun_times

Sad bas pogledah lightpollution mapu za Nemačku, oko Kassel-a ima solidnih lokacija, i severoistok Nemačke.
E sad kakav je teren to ne znam.
I ovde su cene nekretnina toliko otisle u nebo da je to strasno, za nesto sto pre korone nije vredelo vise od 5-8k evra, sada se trazi 60-100k...
Strasno.

Svakako je bolje da preneses opremu tamo. Onda bi se lakse odvazio a i češće da slikas na tim pustim puteljcima.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2