• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Super fotka, a to što misliš da ti treba više materijala - jok, materijal je dobar, ja bih pevao da imam ovako nešto; treba ti curves u Photoshopu i bukvalno dve sekunde ;D Ovako nekako:



Ne znam doduše zašto postoji ovaj gradijent levo sa plavom bojom. Sasvim sigurno to ima veze sa bojama oko Hablove palete. Ako se ne ljutiš što sam ti brljao po fotci, tu smo da se ispomažemo na kraju krajeva; probao da rešim te dve zvrčke (mada nije lako, kad skineš plavu onda iskoči crvena):



Svakako da je vrlo teško emulirati Hablovu paletu DSLR-om. Treba tu raditi po kanalima posebno uz veliki rizik da se nešto zabrlja tako da šta god da dobiješ kao rezultat opet je sve uspeh. Mnogo bi bilo lakše da sve ostaviš da bude crveno.
Onda sam pojačao saturaciju i radio selektivno sa bojama:



Naravno da ovo sad što sam uradio nema nikakve veze sa jonizovanim vodonikom, kiseonikom i sumporom koje snima Habl, ovo je čista igrarija sa bojama koja podseća na to.

Astro_fun_times

October 20, 2023, 12:31:31 pm #991 Last Edit: October 20, 2023, 01:22:12 pm by Magelan118
Ne smeta mi naravno, čak volim i da cujem nesto novo, da naucim i da vidim sta drugi mogu da izvuku iz materijala.

Prva verzija istoga materijala radjena je po principu u Siril-u "extract Ha and OIII" pa sam onda u pixel math kombinovao Ha u crveni, OIII u plavi a 0.6 Ha plus 0.4 OIII ili obrnuto u zeleni, ako se dobro secam.
Problem sa njom je bio sto sam sve korake i stretchovanje radio kao i taj covek iz snimka i preterao sam u rastezanju ali isto tako i, ako gledamo sliku kao Severnu Ameriku, u "Meksičkom zalivu" sam imao dosta šuma.
Prilikom background extraction metode, svaki drugacije postavljeni kvadratic za detekciju pozadine daje drugaciji rezultat.
Na ovoj slici sam uspeo da potamnim pozadinu na OIII kanalu u "zalivu" ali mi je levo malo vise iskocila, ali mi to nije bilo bas bitno toliko.

Kod ove slike sam stackovao normalno u Sirilu, pa sam odradio samo color kalibraciju i remove green noise valjda, i onda sam iz te slike napravio star mask. (Kod hablove palete ako se izvade zvezde pa se vrate budu nesto plave, nisu ok)
Onda sam splitovao svaki kanal,odbacio plavi, pa sam pokusao da svakom posebno odradim background extraction i to pravi ogromnu razliku na sam šum u pojedinim kanalima.

Posle sam radio neke razne kombinacije u pixel math i dosao do ovoga.

Sto se tice curves, namerno nisam hteo da šljašti, išao sam na tu neku da kazem suptilniju varijantu gde su boje manje izrazene i saturirane.
Naravno da sam mogao ja njih da pojacam ali mi se ova verzija svidela vise jer sam na instagramu video "suptilniju" verziju Rozeta nebule i jako mi se svidela.

Edit: ovde sam odbacio plavi kanal ali sam koristio R,G,Ha i OIII u raznim kombinacijama u pixel math.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

I veceras sam se vratio starom materijalu.
Slicno kao i sa prethodnom slikom sa tim da sam napravio i RGB verziju iz koje sam izvukao zvezde.

Detalji koji se vide u samoj maglini su me iznenadili s obzirom da je prethodna verzija bila zrnasta.
To samo pokazuje koliku ulogu igra sama obrada slike.

NGC 281, Pacman nebula

Lights: 54x300s ISO1600
Darks: 20
Flats: 50
Darkflats: 50
Biases: 142

4h 30mins of integration

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: 600D (astromod)
Guidecam: ZWO Asi120mm Mini
Filter: Optolong L-eXtreme

Sky: Bortle 5
Date: 08.09.2023

Average temperature of camera: 28°C

NGC 281, Pacman nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac


Astro_fun_times

Quote from: Magelan118 on July 19, 2023, 04:39:54 pmEvo moje prve slike (sa svim kalibracionim subovima i da sam zadovoljan) koju sam uslikao na Astro kampu Letenka u petak 14.07.2023
Obrada mi nije jaca strana (a dok sam slikao planete i mesec znao sam da preteram pa je to verovatno slucaj i ovde) no to je valjda stvar individualnog ukusa.

East Veil Nebula, ako se ne varam oko 2.5h integracije.
Oprema je u opisu

Slobodno moze konstruktivna kritika kako da unapredim obradu ili gde sam preterao



Tek sad vidim koliko sam uništio ovu obradu, ali to je bila da kazem jedna od prvih pa su "strašne" greske pravljene.
U nedostatku novog materijala, obradjuje se stari.
Mogao sam mozda jos da izvlacim ali svidja mi se i ova.
2.5h integracije, slikano sa Letenke 14.07.2023 na Astrokampu.
Pre astromodifikacije kamere.

NGC 6992 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Bolja prva kad je maglina u pitanju, bolja pozadina/nebo kad je druga u pitanju. Na drugoj ti je maglina izgorela u nekim regionima i samim tim izgubila boju i detalje. Ali dobro, nije to strašno, i na Hablovim fotkama vidimo da često ima pregorele regione.

Astro_fun_times

Na prvoj, gde nisam znao sta radim i koja je ako se ne varam radjena uglavnom u PS nekom metodom pomocu stapa i kanapa nisam radio color calibration, da jesam izgledala bi sto se tice boja slicno kao ova zadnja. I ova druga verzija je imala takve boje pre color kalibracije.
Mislim da je "problem" jer nisam dovoljno rastegao materijal na drugoj, zato je pozadina ostala odlicna, a opet bas zato sto nisam malo sam preterao sa saturacijom da bih dobio tu plavu.
Istu su fotku sam stavio na instagram ali sam malo pojacao brightness i lepse izgleda, vise magline je iskocilo.
Ali dobro.
Ovaj put sam dobio odlicne zvezde jer sam starmask posebno razvlacio a to do sad nisam radio.
Svaki dan se nesto novo nauci.
Bice jos verzija, bice jos slikanja istih meta, bice bolje.
Bitno da se neato desava, da ne zardjamo cekajuci vedro vreme hehe
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Ista muka sa bojom, isti uslovi. Kamera pre modifikovanja, druga noc Astrokampa Letenka.
Igram se malo.
Mislim da PS bolje izblaci boje od Siril-a ali meh, neka ide ovakva kakva je.
Western Veil Nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Na drugoj je Ha (crvena) nekako nestala?
Pozadina na drugoj je svakako bolja ali računam da je to najviše zato što je broj zvezda značajno smanjen (tu si odvajao zvezde...).
U svakom slučaju, odlično je što imaš volje da eksperimentišeš. I ja se svaki dan kanim da uzmem neki stari materijal da se malo igram, pa na kraju ništa :(

ε Aurigae

Ista priča, sve ono što smo slikali...nije ni stekirano još.

Iznenadio sam samog sebe koliko mi se neda da petljam oko toga
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Davno sam obradjivao prvu pa se ne secam bas najbolje ali znam da je obrada isla u Photoshop-u. Mislim da sam i tu zvezde skinuo ali kao layer ka sam ih posle vratio preko slike.
U PS nema color calibration, zato su boje toliko jarke. Slicne su mi izgledale i u Siril-u sa novom obradom dok ne odradim color calibration, onda se ublazi plava a crvena skoro nestane.
Verovatno sam previse razvukao materijal na prvoj, zato i ima toliko crvene (mada DSLR nije bio modovan tada).
Generalised hyperbolic stretch u Siril-u je jako dobar alat, ali ja jos ne znam da ga koristim kako treba pa verovatno zato nisam uspeo da izvucem crvenu kao na prvoj slici.

Sama maglina a i pozadina su toliko bila zamucenje na prvoj, da li sa noise reduction ili cime ne secam se sad da me je to jako "bolelo"😂 kad pogledam.
Da, nema crvene puno ali je meni ipak nova verzija lepsa.
Svakako dogodine sa modovanim aparatom ili hladjenom kamerom i sa L-extreme filterom ce doci i nova verzija, sa pregršt crvene boje hehe

A sto se tice "lenjosti" da se obradjuje, tu vas potpuno razumem obojicu. I ja sam bio u toj fazi dugo, dok nisam uspeo da na kraju obrade dobije nesto cime sam zadovoljan. Onda mi to da motivaciju da i ostali materijal opet pokusam da obradim.
Preporuka je da izaberete najbolji materijal koji imate i da se sa njim igrate pa ce vam to dati motivaciju da i ostatku materijala date novu (ili prvu) sansu .
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: Magelan118 on October 28, 2023, 10:51:52 amU PS nema color calibration...

Kako bre nema  ;D
Imaš npr greypoint, odabereš levels pa pipetom pipkaš po nebu i on onda sve boje uskladi prema tome, ali tu ima i jedna bitna caka. Ako nebo nije crno tj sivo, kao npr kod nekih većih maglina kad je nebo u pozadini pomalo crvenkasto, onda to pomeri boje na sasvim stotu stranu i dobiješ zelene zvezde. Rešenje je da prethodno selekcijom spasiš zvezde i onda udri po nebu.
Za zvezde je slično, selektuješ ih i nađeš F zvezdu na snimku, ona je bela 100%, klikneš na nju i tako poravnaš sve ostale boje.
Imaš onda selective color, pa kanale, kolorne filtere... Zaboravio sam sigurno još par opcija, ali svakako trista je tu načina za korigovanje boja.

Nama generalno fali u astrofotografiji jedan takoreći priručnik ili tutorijal koji bi se bavio samo našom astronomskom tematikom u PS-u, inače je sam PS jedan dozlaboga veliki i kompleksan program koga ljudi uče po deset godina (doduše oni i žive od toga, pa mu to onda dođe logično  :) ).

Astro_fun_times

E, onda ispravka, ima ali ja za nju ne znam a i sad kad znam, kad si objasnio proces, bolje da ne znam hehe
Opet se ponavljam, ono sto me najvise nervira kod astrofotografije je ta obrada koja nije univerzalna, i svaki korak za malu nijansu promenjen menja celu dalju obradu i finalnu sliku.

Kad smo kod obrade i finalne slike, evo je ponovna obrada Crescent nebule.
Svidela mi se. Ne znam kako sam sad dobio plavu boju OIII dela magline ali eto je😂
Takodje na ekranu racunara deluje meni lepse nego na telefonu. Sama vrsta ekrana jako utice na izgled slike sto nisam znao dok mi kolega Vlada nije rekao i dok na svojim primerima to nisam sam primetio.

NGC 6888, Crecsent nebula

Lights: 22x300s
Darks: 45
Flats: 29
Darkflats: 30
Biases: 96

1h 50mins of integration

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: 600D (astromod)
Guidecam: ZWO Asi120mm Mini
Filter: Optolong L-extreme

Sky: Bortle 5
Date: 20.08.2023

Average temperature of camera: 35°C

NGC 6888 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on October 28, 2023, 05:52:50 pmNe znam kako sam sad dobio plavu boju OIII dela magline ali eto je😂

Pa onda da ne kvarimo? :D



OIII sija u 500.7nm i 495.9nm - sa gornje slike se moze videti kako (priblizno, ni jedan monitor ne moze da proizvede ciste spektralne boje) izgleda boja OIII gasa.

Evo ga OIII:

You cannot see attachments on this board.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Mislim znam kako sam dosao do plave. Prosli put sam stackovao sve u DSS-u. Ovaj put sam stackovao u Siril-u ali sam razdvojio kanale, malo ih individualno sredio pa sam crveni vratio u crveni a plavi i zeleni kombinovao u zeleni. Ne secam se da li sam zeleni ili plavi stavio u plavi kanal koristeci pixelmath.
Time sam dobio vise OIII signala koji se jasnije vidi u samoj maglini kao i iznad i ispod nje, sto u prvobitnoj obradi nije bio slucaj.
E sad prirodna boja OIII signala ako je zaista takva i nije neka😂
Lepsa je plava.
Monitor koji koristim je veoma star, kupio sam ga 2011te a ko zna kad je napravljen. Verovatno i to igra ulogu, mada opet kazem, nekako mi lepse izgleda na monitoru nego na telefonu.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2